مروری کوتاه بر نقش روحانیت شیعه در صد سال اخیر
34 بازدید
تاریخ ارائه : 7/20/2013 10:15:00 AM
موضوع: تبلیغ

بسمه تعالی

مروری کوتاه بر نقش روحانیت شیعه در صد سال اخیر

بدون شک همه می‌دانیم که حجت‌های واقعی خدا بر روی زمین، انبیاء عظام و ائمه اطهارند (ع) که به نور علم و معرفت الهی مزین هستند و به معنای حقیقی، منصوب پروردگارند ولیکن در زمان غیبت علما؛ وارثان زمین و حجت‌های حق از ناحیه امامان معصوم و حجت غایب خویشند که آن حضرت خود فرموده‌اند: »و اما الحوادث الواقعه فارجعوا الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله علیهم «

هیچ تحلیلگر منصفی نیست که جایگاه تاریخی و تعیین کننده روحانیت را در راستای احیای فرهنگ و تبیین هویت فرهنگی ملت مسلمان، موردتأکید قرار ندهد. این فهم، خود تکیه بر تحولات شگرف فرهنگی دارد که در باور و آرمان این ملت به وقوع پیوسته است؛ چنان که بعد از پیروزی انقلاب، روحانیت معظم در ابعاد مختلف فرهنگی باتوجه به عرصه بر‌تر و وسیع تری که ازطریق شبکه‌های گسترده و اختیارات فراگیر دولتی پس از انقلاب به دست آمده، خدما ت شایانی نموده است که بخش‌هایی از آن مورد اشاره قرار می‌گیرد.

رهبری دینی

حوزه و روحانیت متعهد شیعه در تاریخ کشورمان، همواره به عنوان متولی اصلی هدایت دینی در جامعه به حساب می‌آید و به عبارت دیگر؛ مرجع رسمی تبیین ارزش‌ها و تثبیت باورهای دینی و استنباط و افتای احکام عملی روحانیت بوده و خواهد بود؛ چنانکه در پرتو پرسش‌های بسیط اعتقادی و نیز گفت و شنودهای مذهبی میان ادیان، همواره دیدگان جامعه به حوزه و روحانیت معطوف گردیده و بدین گونه ولایت حوزه در قلمرو دین، مقبول همگان واقع شده است. اکنون نیز پس از قرن‌ها طلوع خورشید اسلام، روحانیت در پرتو‌‌‌ همان محوریت دینی خویش توانست، انبوه مردم دین خواه را همراه خود کند و بالاخره هدایت و حاکمیت یک انقلاب مبتنی بر دین را برعهده بگیرد.

روحانیت متعهد شیعه به جهت‌‌‌ همان بعد محوریت دینی و مردمی بودن خود در جامعه، توانست بیش از سایر اقشار در دل‌ها رسوخ کند و هدایت درونی افراد را برعهده گیرد و در نتیجه سیل خروشان انقلابی مردم را برانگیزد و یک حرکت دینی عظیم را به رهبری داهیانه عالمی روحانی ومجاهدی بزرگ برپا نماید.

مرزبانی از فرهنگ دینی و گسترش آن

روحانیت شیعه در طول تاریخ، همواره به حراست از منابع و متون دینی پرداخته است؛ چنانچه از‌‌‌ همان ابتدا مرحوم شیخ مفید و سید مرتضی (رحمت الله علیه) در برابر متکلمین معتزله و زیدیه، به دفاع از معانی اندیشه‌های شیعی می‌پرداختند و تا به امروز ارزش‌های دینی را پاس داشته و فرهنگ غنی شیعه را برای همه نسل‌ها به ارمغان آوردند. این خدمات و جانفشانی‌ها در پرتو انقلاب اسلامی به باروری لازم رسید. در این زمان که فرهنگ فاسد غرب از قله کشورهای ابر قدرت بر جهان اسلام؛ چون سیلی مخرب گسیل یافت، روحانیت آگاه و متعهد در جایگاه دفاعی خود قرار گرفت و به عنوان نظریه‌پرداز حکومت دینی، به مقابله فرهنگی و مرزبانی از فرهنگ ناب دینی پرداخت و به عنوان یک متکلم دینی، سعی کرد به دفاع از ارزش‌های دینی و نیز گسترش آن در مقابل اندیشه‌های نفوذی ومنحرف کننده غرب بپردازد.

مردم مؤمن و معتقد ما که در جامعه‌ای دین طلب و دیندار رشد کرده‌اند و همواره تفسیر و بیان دینی خویش را از سخنان و آثار قلمی روحانیت فراگرفته‌اند و بر پایه گفتار آن‌ها باور‌ها و رفتارهای خود راحتی در محیط‌های خفقان دهه‌های قبل از انقلاب وفق داده‌اند پس از انقلاب، به این نتیجه و بلوغ فکری رسیده‌اند که حقیقتاً روحانیت در سنگرهای مرزبانی از فرهنگ مستقل دینی و حتی شیوع و گسترش آن، تلاش‌های فراوانی کرده و توانائی‌های بسیاری از خود بروز داده‌اند.

هدایت معنوی جهاد و مبارزه

بر همگان روشن است که در آغاز طریق انقلاب اسلامی، دشمنان تا دندان مسلح، جنگی ناباورانه بر علیه ما ترتیب دادند تا علاوه بر اشغال سرزمین و منابع غنی کشورمان که سال‌ها در آن متنعم بودند، دین و ایمان ما را هم بربایند. این جنگ، یک جنگ مرزی صرف نبود. چنان که به صراحت اعلام می‌کردند که هدف ما براندازی نظام اسلامی است چرا که از وجود چنین نظامی در منطقه و بلکه در جهان بیم داشتند.

بنابراین، امر دفاع در این وادی نیز تنها یک مرزداری صرف نبود لذا روحانیت آزاده در زمان طاغوت، هیچ‌گاه لباس رزم و لشکری رژیم را بر تن نکرد. در دفاع مقدس ما روحانیت هم از جهت فیزیکی و هم از بعد معنوی و هدایت‌گری و سرانجام ایجاد روحیه و تشویق و ترغیب رزمندگان، پیشتاز بوده است. در جنگ تحمیلی، حوزه به خوبی توانست کارآمدی‌های گوناگونی در راستای پاسداری از معنویت، پایبندی و تشویق رزمندگان و آشنا ساختن آن‌ها با احکام شرعی و ابعاد معنوی جبهه دینی و بالاخره محوردهی دفاع بر اساس دین از خود نشان دهد. روحانی با حضور تبلیغی خود دل‌های مردد را آرام می‌کرد و وسوسه‌ها را از جان‌ها می‌زدود و آرامش روحی به رزمندگان می‌داد و با تلاوت آیات جهاد و مقاومت، درس استقامت به آن‌ها می‌داد و با یادآوری تاریخ صدر اسلام و شجاعت‌های امام حسین (ع) و ابوالفضل (ع)، آن‌ها را در راه پاسداری از مرز و بوم کشور اسلامی تشجیع می‌نمود. رهبر معظم انقلاب که خود یک رزمنده بسیجی و پیشتاز جبهه و جنگ و پشتیبان و حامی رزمندگان بود، در این باره خطاب به طلاب حوزه علمیه قم در بحبوحه جنگ فرمود: «یکی از شما‌ها گاهی یک لشکر را به جهاد و سلاح معنوی مجهز می‌کند، این خیلی ارزش دارد

مبارزه با خرافات، تحریف و انحراف در متن دین و جامعه دینی

یکی از وظایف روحانیت آگاه در طول تاریخ مبارزه با خرافات و کج اندیشی‌های حاصله در دین و بالاخره انحرافات در موضوع عاشورا بود که شهید مطهری از آن‌ها، به عنوان یک دغدغه فکری در کتاب‌های خود، مخصوصا سه جلد «حماسه حسینی» سخن به میان آورده است، بدین جهت که این وظیفه و نقش روحانیت منحصر به زمان پس از انقلاب نیست، در دوران ائمه بزرگوار (ع) در کنار آن ذخایر الهی وپس از دوران غیبت کبری حضرت صاحب الامر (عج) همچنان پرچم هدایت وراهنمایی شیعیان را بر دوش کشیده ودر این مسیر سخت وحوادث تلخ وشیرین جان فشانی کرده ولحظه‌ای دست از مبارزه وجهاد با جهل وطاغوت نکشیده‌اند.

مقابله با تهاجم فرهنگی

دشمنان قسم خورده دین از خارج و تابعین آن‌ها در داخل این بار از طریق گسترش شبکه‌های فساد در کشور و نیز انتشار مجلات و شب نامه‌ها و پخش برنامه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی و بالاخره گسترش آلات و ادوات ابتذال در میان جوانان به قصد تهی کردن درون آن‌ها از دین بوده‌اند و هدف دشمن از این تهاجم فرهنگی، به پوچی کشاندن وانزوای جوانان و جدایی آن‌ها از دین و رهبران دینی است تا در ‌‌‌نهایت به فساد و ابتذال جامعه بیانجامد. دشمن در این راستا از هیچ توطئه‌ای برای نابودی و انزوای نسل جوان انقلابی، هویت و تاریخ درخشان این مرز و بوم و مفاخر و میراث دینی ما دریغ نمی‌کند.

تهیه و تنظیم"حجه الاسلام حسن بابایی

مسئول تشکلهای دینی اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان