30 روز 30 پیام پیام بیست و سوم: " لغزش و خطا"
46 بازدید
تاریخ ارائه : 7/31/2013 2:42:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

پیام بیست و سوم: " لغزش و خطا"

دعاى روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان

اللهمّ اغسِلْنی فیهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْنی فیهِ من العُیوبِ وامْتَحِنْ قَلْبی فیهِ بِتَقْوَى القُلوبِ یا مُقیلَ عَثَراتِ المُذْنِبین .

" خدایا بشوى مرا در این ماه از گناه و پاکم نما در آن از عیب ها و آزمایش کن دلم را در آن به پرهیزکارى دل ها اى چشم پوش لغزش هاى گناهکاران ."

قال الکاظم (علیه السلام) : دعوة الصائم تستجاب عند افطاره بحار الانوار ج 92 ص 255 ح 33.

امام کاظم (علیه السلام) فرمود: دعاى شخص روزه‏دار هنگام افطار مستجاب مى‏شود.

انسان، حریص و ضعیف خلق شده است و شیطان نیز همواره به دسیسه‏ چینی و وسوسه  ‏گری او مشغول است، بنابراین هیچ کس از لغزش و خطا در امان نیست. قدم اول در مبارزه با این لغزش‏ها، دوری از آن‏هاست.

حضرت یوسف علیه ‏السلام با آن همه عظمت و مقام معنوی که داشتند، چنین می‏فرمایند: "من نفس خودم را تبرئه نمی‏کنم، زیرا پیوسته مرا به بدی فرمان می‏دهد، مگر این که خداوند رحم کند".

آری، گرچه خداوند خطاپوش است، ولی خود ما می‏دانیم که چه لغزش‏ها و خطاهایی از ما سر زده است و خود را در مقابل خدا شرمنده و رسوا می‏بینیم.

امام صادق علیه‏السلام درباره‏ی اثر گناهان می‏فرمایند: رگی زده نمی‏شود و نکبت و بدبختی برای کسی نمی‏آید، و سردردی عارض نمی‏شود و مرضی بر آدمی مسلّط نمی‏گردد، مگر این‏که همه‏ی این‏ها از طریق گناه به انسان می‏رسد و این است گفتار خداوند که می‏فرماید: آن‏چه بر سر شما می‏آید، از دست خود شماست و تازه پروردگار بسیاری از جرایم شما را عفو می‏کند.5

در این فراز، دور ماندن از خطاها تنها به کمک و لطف پروردگار میسّر است. امام سجاد علیه‏السلام در هر روز ماه رمضان، دعایی داشتند که اهمیت جایگاه ماه رمضان را در پیشگاه خداوند نشان می‏دهد. در قسمتی از دعای آن حضرت چنین آمده است:

پروردگارا! در این ماه، چرت و کسالت، دلگیری و دلتنگی، سستی و سخت دلی و غفلت و غرور را از من بردار؛ زیرا این امور مانع رشد و تکامل و سدّ راه بندگی و اطاعت است.

خداوندا! مرا در این ماه از رنج‏ها، بیماری‏ها، غصه‏ها، حزن‏ها، پیشامدهای بد، دردها، خطاها و گناهان حفظ کن. مرا از بدی و فحشا، خستگی و بلا و تعب و سختی نگهدار که تو شنونده‏ی هر دعایی. ایزدا! در این ماه مرا از شیطان رانده شده و عیب‏جویی و هرزه‏زبانی او و سحر و دم خطرناکش، و وسواس و کید و مکرش و حیله و آرزوهایش و خدعه و غرور و فتنه‏اش و گروه و قوم و دام و اعوانش و اتباع و اخوانش و احزاب و پیروانش و اعوان و یارانش و شرکا و همه‏ی نیرنگ‏هایش محافظت فرما.