عیدفطر؛روز بازگشت انسان ها به فطرت
29 بازدید
تاریخ ارائه : 8/3/2013 3:22:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

عيدفطر؛روز بازگشت انسان ها به فطرت

     رمضان به پايان مي رسد ، در حالي که مسلمانان جهان در مکتب حيات بخش آن و در پرتو آيات نوراني قرآن کريم و تلاش در راه تقويت صبر و اراده به خود سازي پرداختند ؛ اينک زمان جشن است ، جشني به مناسبت پيروزي در جهاد با نفس و رسيدن به سر منزل مقصود.

     عيد فطر يكى از اعياد بزرگ اسلامى است كه روايات بي شماري درباره آن وارد شده است. مومنين
 روزه دار كه اين ماه مبارک را به روزه دارى و عبادت گذرانده و از خوردن وآشاميدن امتناع ورزيده اند، حال پس ازگذشت يک ماه و دراولين روز از ماه شوال خودداري از خوردن وآشاميدن ازآنان برداشته شده ، مزد و پاداش خود را از خداوند متعال طلب مي کنند ، مزد و پاداشى كه خداوند به آنان وعده داده است.

     مولي الموحدين حضرت على (عليه السلام) دريكى ازاعياد فطر خطبه‏اى خوانده و ضمن آن مؤمنان را بشارت داده است.

" خطب اميرالمومنين على بن ابى طالب عليه السلام يوم الفطر فقال: ايها الناس! ان يومكم هذا يوم يثاب فيه المحسنون و يخسر فيه المبطلون وهو اشبه بيوم قيامكم، فاذكروا بخروجكم من منازلكم الى مصلاكم خروجكم من الاجداث الى ربكم واذكروا بوقوفكم فى مصلاكم و وقوفكم بين يدى ربكم، واذكروا برجوعكم الى منازلكم، رجوعكم الى منازلكم فى الجنه.

عباد الله! ان ادنى ما للصائمين والصائمات ان يناديهم ملك فى آخر يوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لكم ما سلف من ذنوبكم فانظروا كيف تكونون فيما تستانفون."

     "اى مردم! اين روز، روزى است كه نيكوكاران درآن پاداش مى‏گيرند و زيانكاران و تبهكاران درآن مايوس و نا اميد مى‏گردند واين شباهتى زياد به روزقيامتتان دارد، پس با خارج شدن ازمنازل و رهسپار جايگاه نمازعيد شدن به ياد آوريد خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوى پروردگار، و با ايستادن درجايگاه نماز، به ياد آوريد ايستادن در برابر پروردگارتان را. و با بازگشت ‏به سوى منازل خود، متذكر شويد بازگشتتان را به سوى منازلتان در بهشت ‏برين.
اى بندگان خدا، كمترين چيزى كه به زنان و مردان روزه ‏دار داده مى‏شود اين است كه فرشته‏اى درآخرين روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گويد:

هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا كه گناهان گذشته ‏تان آمرزيده شد، پس به فكر آينده خويش باشيد كه چگونه بقيه ايام را بگذرانيد."

     عالم فرزانه حضرت آيت الله ملكى تبريزى درباره عيد فطر فرموده است: " عيد فطر روزى است كه خداوند آن را از ميان ديگر روزها برگزيده است و ويژه هديه بخشيدن و جايزه دادن به بندگان خويش ساخته و آنان را اجازه داده است تا دراين روز نزد حضرت او گرد آيند و برخوان كرم او بنشينند وادب بندگى بجاى آرند، چشم اميد به درگاه او دوزند واز خطاهاى خويش پوزش خواهند."  

     گفته شده ، فطر و فطور به معناى خوردن و آشاميدن و در حقيقت ، ابتداى خوردن و آشاميدن است ، پس از مدتى از نخوردن و نياشاميدن . ابتداى خوردن و آشاميدن را افطار مى‏نامند. به همين دليل جهت است كه پس ازاتمام روز و هنگامى كه مغرب شرعى در روزهاى ماه رمضان ، آغاز مى‏شود انسان افطار مى‏كند يعنى اجازه خوردن پس ازامساك از خوردن به او داده مى‏شود.

     روزعيد فطر داراى اعمال وعباداتى است كه در روايات معصومين عليهم السلام به آنها اشاره شده و ادعيه خاصى نيزبراي اين روز سعيدآمده است.

     از سخنان معصومين ( عليهم السلام ) در مي يابيم كه روزعيد فطر، روزگرفتن مزد است. و لذا دراين روز مستحب است كه انسان بسيار دعا كند ، به ياد خدا باشد و خير دنيا و آخرت را بطلبد.

     و در قنوت نماز عيد فطر مى‏خوانيم:

     "... اسئلك بحق هذا اليوم الذى جعلته للمسلمين عيدا و لمحمد صلى الله عليه وآله ذخرا و شرفا و كرامة و مزيدا ان تصلى على محمد وآل محمد وان تدخلنى فى كل خيرادخلت فيه محمدا وآل محمد وان تخرجنى من كل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتك عليه وعليهم اللهم انى اسالك خيرما سئلك عبادك الصالحون واعوذ بك مما استعاذ منه عبادك المخلصون.‏"

    "بارالها! به حق اين روزى كه آن را براى مسلمانان عيد و براى محمد(ص) ذخيره و شرافت و كرامت و فضيلت قرار دادى از تو مى‏خواهم كه برمحمد وآل محمد درود بفرستى و مرا درهرخيرى وارد كنى كه محمد و آل محمد را درآن وارد كردى و ازهر سوء و بدى خارج سازى كه محمد وآل محمد را خارج ساختى، درود و صلوات تو براو وآنها، خداوندا، ازتو مى‏طلبم آنچه بندگان شايسته‏ات ازتو خواستند و به تو پناه مى‏برم از آنچه بندگان خالصت ‏به تو پناه بردند."

     در صحيفه سجاديه ازامام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارك رمضان واستقبال عيد سعيد فطر
مي خوانيم:

"اللهم صل على محمد و آله و اجبر مصيبتنا بشهرنا و بارك لنا فى يوم عيدنا و فطرنا و اجعله من خير يوم مرّ علينا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب واغفرلنا ما خفى من ذنوبنا وما علن ... اللهم انا نتوب اليك فى يوم فطرنا الذى جعلته للمؤمنين عيدا و سرورا و لاهل ملتك مجمعا و محتشدا، من كل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرّ اضمرناه توبة من لا ينطوى على رجوع الى."

    "پروردگارا! بر محمد وآل محمد درود فرست و مصيبت ما را دراين ماه جبران كن و روز فطر را بر ما عيدى مبارك و خجسته بگردان و آن را از بهترين روزهايى قرار ده كه برما گذشته است كه دراين روز بيشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشوئى و خداوندا برما ببخشايى آنچه درپنهان وآشكارا گناه گردانيم ... خداوندا! دراين روزعيد فطرمان كه براى مؤمنان روزعيد و خوشحالى و براى مسلمانان روزاجتماع و گردهمائى قراردادى؛ ازهرگناهى كه مرتكب شده‏ايم وهر كار بدى كه كرده‏ايم وهر نيت ناشايسته‏اى كه در ضميرمان نقش بسته است ‏به سوى تو باز مى‏گرديم و توبه مى‏كنيم، توبه‏اى كه درآن بازگشت ‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى كه درآن هرگز روى آوردن به معصيت نباشد. بارالها! اين عيد را بر تمام مؤمنان مبارك گردان و دراين روز، ما را توفيق بازگشت ‏به سويت و توبه ازگناهان عطا فرما."

     در قرآن کريم و در رابطه با حضرت عيسي ( علي نبينا و آله و عليه السلام ) و شاگردان او ، يک بار کلمه عيد آمده است ، زماني که شاگردان آن حضرت پرسيدند : آيا خداوند مي تواند غذايي از آسمان براي ما بفرستد ؟ حضرت به خدا عرض کرد:"اللهم ربنا انزل‏علينا مائده من السماء تكون لنا عيدا لاولنا وآخرنا وآيه منك؛خداوندا مائده‏اى ازآسمان برما بفرست تا عيدى براى اول و آخرما باشد و نشانه‏اى ازتو." ( سوره مائده ، آيه 114)

     چون روز نزول مائده ، روز بازگشت ‏به پيروزى و ايمان به خدا بوده است ، حضرت مسيح (ع) آن را«عيد»ناميده است.

     هم چنين درآيه 30 از سوره مبارکه روم مى‏خوانيم :

     "فاقم وجهك للدين حنيفا فطرة الله التى فطرالناس عليها لاتبديل لخلق الله ذلك الدين القيم؛اى پيامبر! روى خود را متوجه آيين خالص ‏پروردگاركن، اين فطرتى است كه خداوند انسان‏ها را برآن آفريده، دگرگونى درآفرينش خدا نيست."  اين آيه نشان دهنده اين مطلب است كه دين مبين اسلام بر اساس ‏فطرت و سرشت انسان است و دستورهاى آن هماهنگ با ذات انسان است واگر فطرت از تاراج جهل و خرافات ، تبليغات نادرست  وتربيت‏ ‏ناسالم، حفظ شود، همان خواهد بود كه آيين اسلام آن را مى‏خواهد ، خداوند دين خودرا براساس نيازهاى فطرى بشرتدوين نموده و اگرانسان به دور از حجاب و زنگار باشد، بيترديد، راه‏ توحيد را برمى‏گزيند.

     اميدواريم عيد فطر براى مسلمانان جهان ،  عيد به معناي واقعي و بازگشت به سوي معبود باشد ، همگي درمسيرخودسازى ، برنده و پيروز شده باشيم و با ايجاد تحول عميق و شگرف در وجود مان تا ماه رمضان آينده بيمه شده باشيم. " انشاءالله "