دولت شاهد
29 بازدید
تاریخ ارائه : 8/24/2013 7:59:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

دولت شاهد


هر ساله با فرا رسيدن هشتم شهريور، مردم ايران، صحيفه خونين خوبي ها و مظلوميت دو تن از بهترين فرزندان وطن را مرور مي کنند. آري، هشتم شهريور، سالروز شهادت مظلومانه شهيدان، رجايي و باهنر است که روز مبارزه با تروريسم ناميده شده است. براي گراميداشت مقام اين عزيزان، که الگوهاي شايسته دولتمردان در نظام اسلامي هستند، هفته اول شهريور، هفته دولت نام گذاري شده است تا ياد و خاطره آن بزرگواران براي هميشه در تاريخ زنده بماند.

دو ماه پس از فاجعه خونين هفتم تير که در آن، شهيد بهشتي، رئيس ديوان عالي کشور، به همراه 72 تن از مسئولان خدمتگزار جمهوري اسلامي ايران، در دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي به شهادت رسيدند، ايادي استکبار، توطئه خونين ديگري رقم زدند. ساعت سه بعد از ظهر هشتم شهريورسال 1360، هنگام برگزاري جلسه رئيس جمهور و نخست وزير در دفتر نخست وزيري در خيابان پاستور، به ناگاه در انفجاري مهيب، آتش و خون درهم آميخت و اين دو کبوتر عاشق، رجايي و باهنر، از خاک به افلاک پرکشيدند. اين حادثه، يک ماه پس از فرار بني صدر و رجوي، سرکرده سازمان منافقين، از ايران رخ داد و از جمله عمليات هاي تروريستي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) بود.

در تاريخ هر ملت، فراز و نشيب هاي تلخ و شيريني وجود دارد که تعيين کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است. نظام جمهوري اسلامي در ايران به رهبري بزرگ مردي که جهان مانند او را کمتر به خود ديده است، نيز جان فشاني فرزندان فداکار اين مرز و بوم، بزرگ ترين بخش تاريخ ماست که خاطرات تلخ و شيرين بسياري در دل دارد. در اين ميان، شهادت دو شخصيت فداکار اسلام، رجايي و باهنر که به آتش کين منافقان سوختند، فصلي از شهادت را به نام «هفته دولت» در تاريخ انقلاب گشوده است. علت نام گذاري چنين هفته اي اين است که دولت شهيد رجايي، نخستين دولت و مکتبي بود که پس از حاکميت ليبرال ها بر کشور، عهده دار امور گرديد. اين دولت در آن دوره بحراني، بيش ترين حد تلاش و کوشش را براي خدمت به اهداف مقدس انقلاب از خود نشان داد، تا آنجا که جان خويش را سر آن نهاد.

مقام معظم رهبري درباره ويژگي هاي اخلاقي شهيدان رجايي و باهنر مي فرمايد: «شهيد باهنر، مرد بي تظاهري بود که هيچ کس از ظاهر آرام او نمي فهميد در باطن و ذهن و انديشه موّاج او چه مي گذرد. وي يکي از متفکرين و تئوريسين ها و ايدئولوگ هاي انقلاب بود. نوشته هاي زيادي داشت و کتاب هاي زيادي را تنظيم کرده بود....ارتباطات نزديکي با شهيد مطهري و شهيد بهشتي داشت و هر دوي اينها، براي عظمت فکري و قدرت تفکر عملي او ارزش زيادي قائل بودند... نقش شهيد رجايي و باهنر در افشا نمودن ماهيت ليبرالي و منافقانه بني صدر، بسيار برجسته بود. البته شهيد رجايي در درجه اول و بعد هم شهيد باهنر در اين مورد نقش داشتند. شهيد رجايي با صبر خود و متانت و حوصله عظيم و با قبول دردها و رنج هاي قلبي و غير قابل افشايي که داشت، توانست ـ با تعبير خود من ـ با نرمش قهرمانانه اي، بني صدر خائن را افشا و رسوا کند و به زمين بکوبد».

زماني که دولت شهيد رجايي از مجلس رأي اعتماد گرفت و کار خود را شروع کرد، مردم ناراضي و نگران از عملکرد دولت موقت، در پي نخست وزيري مي گشتند که عقده قلب آنها را بگشايد و به انقلاب شور و هيجاني دوباره ببخشد. اين در حالي بود که يک خط ليبراليستي خطرناک در زير نقاب ها و حجاب هاي گوناگون، مي کوشيد انقلاب اسلامي را از مسير خود منحرف کند، آن را از حرکت باز دارد و به نابودي بکشاند.

شهيدان رجايي و باهنر توانستند عشق و ايمان را به مردم ارزاني کنند و خدمات شاياني به همه مردم به ويژه محرومان ارائه دهند که برکات آن تا کنون نيز ادامه دارد.

مقام معظم رهبري، يک سال بعد از شهادت مظلومانه رجايي و باهنر، در مورد ارزيابي اين حادثه مي فرمايد: «ما امروز از اين حادثه درس مي گيريم که ضد انقلاب براي پيشبرد اهداف خودش، حاضر است چهره هايي به قداست رجايي و باهنر را به آن شکل فجيع نابود کند. ما مي فهميم که ضد انقلاب با چهره هاي منافقانه اي حاضر است در همه جا و حتي اتاق کار شهيد رجايي نفوذ کند و به اين وسيله، جنايتي را انجام دهد؛ در صورتي که شهيد، با همه زيرکي و هوشياري او را نشناسد و چهره منافقانه او را نتواند تشخيص دهد. ما اين حادثه را در تاريخ گذاشتيم، اما يک بايگاني بسته و متروک نيست، بلکه هر لحظه در مقابل چشم ماست و بايد از آن عبرت بگيريم و همچنان که بارها گفتيم، خودمان را براي سرنوشت افتخارآميز و غرورآميز اين دو شهيد عزيز آماده کنيم».

امام خميني رحمه الله به مناسبت شهادت شهيدان رجايي و باهنر فرمود: «ملتي که قيام کرده است در مقابل همه قدرت هاي عالم، ملتي که براي اسلام قيام کرده است، براي خدا قيام کرده است، براي پيشرفت احکام قيام کرده است، اين ملت را با ترور نمي شود عقب راند؛...گرچه خود واقعه و خود اين افرادي که شهيد شده اند، در نظر همه ما عزيز و ارجمندند.آقاي رجايي و آقاي باهنر هر دو شهيدي هستند که با هم در جبهه هاي نبرد با قدرت هاي فاسد هم جنگ و هم رزم بودند. مرحوم رجايي به من گفتند که من بيست سال است که با آقاي باهنر همراه بودم و خدا خواست که با هم از اين دنيا به سوي او هجرت کنند».

تهيه و تنظيم:

حجت الاسلام شيخ حسن بابايي

مسئول تشکلهاي ديني تبليغات اسلامي اصفهان