شفیعه روزجزا
31 بازدید
تاریخ ارائه : 9/4/2013 8:12:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

حضرت معصومه عليها السلام در اول سال 173 هجري قمري در مدينه چشم به جهان گشود.

پدرش امام هفتم شيعيان حضرت موسي بن جعفر عليه السلام و مادرش حضرت نجمه بود كه به علت پاكي و طهارت نفس به او طاهره مي گفتند.حضرت معصومه در 28 سالگي و در روز دوازدهم ربيع الثاني سال 201 هجري قمري در قم به شهادت رسيد كه امروز بارگاه ملكوتي و مرقد مطهرش همچون خورشيدي در قلب شهرستان قم مي درخشد و همواره فيض بخش و نورافشان دلها و جانهاي تشنه معارف حقاني است.

 آن حضرت در واقع بتول دوم و جلوه اي از وجود حضرت زهرا سلام الله عليها بود.در طهارت نفس امتيازي خاص و بسيار والاداشت كه امام هشتم برادر تني آن حضرت او را (كه نامش فاطمه بود) معصومه خواند. فرمود: «من زار المعصومة بقم كمن زارني» : (كسي كه حضرت معصومه عليها سلام را در قم زيارت كند مانند آن است كه مرا زيارت كرده است).

هجرت حضرت معصومه عليهاالسلام از مدينه به ايران

مأمون عباسي در سال 200ه . ق، با نامه ها و پيام هاي بسيار، حضرت رضا عليه السلام را به خراسان دعوت کرد. آن بزرگوار به ناچار اين دعوت را پذيرفت و با کارواني که مأمون فرستاده بود، به سوي خراسان رفت. پس از مدتي، امام رضا عليه السلام نامه اي خطاب به خواهر گرامي اش، حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام نوشت و آن را به دست يکي از غلامانش به مدينه فرستاد. غلام خود را به مدينه رساند و نامه امام را به حضرت معصومه عليهاالسلام داد. آن حضرت پس از خواندن نامه برادر، خود را آماده سفر کرد. حضرت فاطمه معصومه3 پس از يک سال تحمل دوري، براي ديدار حضرت رضا عليه السلام در سال 201ه . ق از مدينه به همراه تني چند از برادران و برادرزادگان خويش خارج شد.

اقامت حضرت معصومه عليهاالسلام در قم

هنگامي که حضرت معصومه عليهاالسلام شهر مدينه را به قصد ديدار برادر در خراسان ترک کرد و به شهر ساوه رسيد، حضرت معصومه عليهاالسلام بيمار شد. وقتي خبر ورود آن بانوي والا به آل سعد رسيد، همگي به اتفاق به استقبال رفتند تا ايشان را به قم دعوت کنند. در ميان آنها، موسي بن خزرج به کاروان حضرت معصومه عليهاالسلام رسيد و زمام شتر آن حضرت را گرفت و به طرف قم آورد. روز 23 ربيع الاول سال 201 ه . ق، کجاوه حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام درميان شور و هيجان مردم قم به اين سرزمين وارد شد. موسي بن خزرج، آن حضرت را در منزل خود جاي داد و با کمال افتخار از آن بانو پذيرايي کرد. البته ايشان تنها هفده روز در قيد حيات بود و سپس ديده از جهان فرو بست.

در تاريخ آمده است که وقتي حضرت معصومه عليهاالسلام آماده شد، قمي ها در مورد اينکه چه کسي وارد قبر شود، به بحث و مشورت پرداختند. ناگاه از طرف صحرا دو سوار نقاب دار پيدا شدند. همين که نزديک رسيدند، از مرکب خود پياده شدند و بر جنازه حضرت نماز گزاردند. سپس داخل سرداب شدند و جنازه را دفن کردند. آن گاه بيرون آمدند و رفتند و کسي نفهميد آنها چه کساني بودند. سپس موسي بن خزرج، سايباني بر سر قبر برافراشت تا هنگامي که حضرت زينب دختر، امام جواد عليه السلام وارد قم شد و گنبدي بر فراز آن مزار پاک بنا کرد.

علت برتري و فضيلت حضرت معصومه بر ديگر خواهرانش

 اين بانوي والامقام افزون بر شرافت خانوادگي، در ميدان هاي ايمان و عمل، يگانه بانوان آن زمان به شمار مي آمد. حضرت معصومه عليهاالسلام ، در صحنه هاي علم، عرفان، ايمان، سياست و حمايت از مقام ولايت، بسيار درخشنده بود و سرانجام در همين راه به لقاي جانان رسيد. ايشان در اقامت هفده روزه خود در قم، به عبادت و راز و نياز با خدا پرداخت، چنان که عبادتگاه او که بيت النور نام دارد، گواه اين صفاي ايشان در ارتباط با خداست. حاج شيخ عباس قمي آن گاه که از دختران موسي بن جعفر عليه السلام سخن مي گويد، درباره فاطمه معصومه عليهاالسلام مي نويسد: «بر حسب آنچه به ما رسيده، افضل آنها، سيده جليله معظمه، فاطمه بنت امام موسي عليه السلام معروف به حضرت معصومه است».

 گواه مقام علمي حضرت معصومه عليهاالسلام

 در تاريخ آمده است که روزي جمعي از شيعيان به قصد ديدار حضرت امام کاظم عليه السلام و پرسيدن مسائلي از ايشان به مدينه مشرف شدند. چون امام کاظم عليه السلام در مسافرت بود، پرسش هاي خود را به حضرت معصومه عليهاالسلام تحويل دادند که کودکي خردسال بيش نبود. فرداي آن روز براي بار ديگر به منزل امام رفتند، ولي ايشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار پرسش هاي خود را بازخواستند تا در مسافرت بعدي خدمت امام برسند، غافل از اينکه حضرت معصومه عليهاالسلام پاسخ پرسش ها را نگاشته است. آنها بسيار خوشحال شدند و پس از سپاس گزاري فراوان، شهر مدينه را ترک کردند. از قضا در بين راه با امام موسي کاظم عليه السلام برخوردند و ماجرا را گفتند. هنگامي که امام پاسخ پرسش ها را مطالعه کرد، سه بار فرمود: «پدرش فدايش باد».

پاداش زيارت حضرت معصومه عليهاالسلام

درباره فضيلت زيارت حضرت معصومه عليهاالسلام ، روايات فراواني از پيشوايان معصوم رسيده است. از جمله هنگامي که يکي از محدثان به قم به نام سَعد به محضر امام رضا عليه السلام شرف ياب شد، حضرت خطاب به او فرمود: اي سعد! از ما نزد شما قبري است. سعد گفت: فدايت شوم! آيا قبر فاطمه دختر موسي بن جعفر را مي فرماييد؟ امام پاسخ داد: «آري، هر کس او را زيارت کند، در حالي که به حق او آگاه باشد، بهشت از آنِ اوست».

شفيعه روزجزا

 در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا سلام الله عليها همين بس كه‏ شفاعت، مهريه آن حضرت است و به هنگام ازدواج پيك وحى طاقه ‏ابريشمى از جانب پروردگار آورد كه در آن، جمله «خداوند مهريه ‏فاطمه زهرا را شفاعت گنهكاران از امت محمد(ص) قرار داد.» باكلك تقدير نقش بسته بود.
 اين حديث از طريق اهل سنت نيز آمده است.

 بعد از فاطمه زهرا سلام الله عليها از جهت گستردگى شفاعت،هيچ كس و حد اقل هيچ بانويى به شفيعه محشر، حضرت معصومه ‏دخت موسى بن جعفر سلام الله عليها نمى ‏رسد، كه امام به حق‏ ناطق، حضرت جعفر صادق(ع) در اين رابطه مى‏ فرمايد: «تدخل بشفاعتها شيعتناالجنه باجمعهم‏»: «با شفاعت او همه شيعيان ما وارد بهشت مى‏ شوند.»