افتخار سرزمین قم
26 بازدید
تاریخ ارائه : 9/5/2013 8:28:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

نام ايشان فاطمه بود كه مشهورترين لقب ايشان معصومه بوده است. پدر بزرگوارش حضرت موسي بن جعفر عليه‌السلام و مادر گراميشان هم حضرت نجمه خاتون (س) بوده است. ايشان در روز اول ذيقعده سال 173 هجري قمري در مدينه منوره متولد شدند و از همان زمان كودكي كه پدربزرگوارشان را از دست دادند تحت مراقبت و تربيت برادرشان حضرت علي بن موسي الرضا عليه‌السلام قرار گرفتند.

حضرت معصومه (س) هم مانند اولياي مقرب و پاك خداوند داراي كراماتي بودند كه اين توفيق خود نشان دهنده مقام بالا و رفيع آن حضرت نزد خداوند متعال است، براي نمونه يكي از كرامات ايشان را به نقل از آيت‌الله العظمي اراكي در اينجا مي‌آوريم. ايشان فرمودند: دستم باد مي‌كرد و پوست آن ترك برمي داشت، به طوري كه نمي توانستم وضو بگيرم و ناچار بودم براي نماز تيمم كنم و معالجات هم بي اثر بود تا به حضرت معصومه (س) متوسل شدم و به من الهام شد كه دستكش به دست كنم، همين كار را كردم دستم خوب شد.

ايشان در بين بزرگان دين داراي مقام و منزلت بودند و حتي آن بانوي بزرگوار در بين فرزندان امام موسي بن جعفر بعد از امام رضا عليه‌السلام قرار مي‌گرفتند.

زماني كه امام رضا عليه‌السلام مدينه را به قصد ايران ترك كردند، بسياري از علويان و از جمله خواهر محترمشان حضرت معصومه (س) به سمت ايران هجرت كردند. به‌خاطر شرايط سختي كه هارون براي ايشان ايجاد كرده بود و همچنين به‌خاطر زندان‌هاي طولاني پدر گراميشان حضرت موسي بن جعفر عليه‌السلام و محدوديت‌هايي كه در آن زمان براي علويان ايجاد مي‌كردند نتوانستند ازدواج كنند. البته حضرت معصومه (س) زماني كه به ايران رسيدند در شهر ساوه بيمار شدند و به درخواست ايشان او را به قم بردند و در همانجا هم درگذشتند و توفيق ديدار برادر بعد از هجرت ايشان از مدينه را پيدا نكردند.

حضرت معصومه (س) از جمله زنان نادري است كه توانست به معناي واقعي كلمه «تالي تلو» دست پيدا كند؛ مقامي كه شامل ولايت عامه الهي است و ويژه چهارده تن مي باشد و كمتر بانويي توانست به اين ظرفيت دست پيدا كند و در كمالات معنوي مانند معصومان ديگر شود. ايشان نمونه واقعي و كامل يك زن بودند و روح بزرگ و الهي داشتند، به‌طوريكه ائمه در وصف ايشان سخناني را ايراد نموده‌اند.

امام صادق عليه‌السلام فرمودند: «الا ان قم حرمي و حرم ولدي من بعدي ... تقبض فيها امراه من ولدي و اسمها فاطمه بنت موسي، يدخل بشفاعتها شيعتي الجنه باجمعهم.»

بدانيد قم حرم من و حرم فرزندان پس از من است، زني از فرزندان من در اين شهر درمي‌گذرد، كه نام او فاطمه دختر موسي است و همگي شيعه در روز قيامت به شفاعت او روانه بهشت مي شوند.» همچنين در مورد اهميت زيارت آن حضرت هم ما رواياتي داريم از آن جمله:

امام صادق عليه‌السلام فرمودند: « ...  و ان لنا حرما و هو بلده قم، ستدفن فيها امراه من اولادي تسمي فاطمه، فمن زارها و جبت له الجنه ...»؛ شهر قم حرم ما است و در آن زني از فرزندان من مدفون مي‌شود به نام فاطمه. هركس او را زيارت كند، بهشت بر او واجب شود...

امام رضا در مورد اهميت زيارت ايشان مي‌فرمايند:

«يا سعد! عندكم لنا قبر؟ قلت: جعلت فداك قبر فاطمه بنت موسي عليه‌السلام . قال : نعم. من زارها عارفا بحقها فله الجنه»؛ اي سعد! در شهر شما ما آرامگاهي داريم؟ گفتم: فدايت شوم، قبر فاطمه دختر موسي عليه‌السلام؟ فرمودند: بلي، هركس آن بانو را با معرفت به حقش زيارت كند، ‌سزاوار بهشت گردد...

امام جواد عليه‌السلام فرمودند: «من زار عمتي بقم و جمت له الجنه.»؛ آن كس كه عمه ام را در شهر قم زيارت كند بهشت براي او واجب شود.

مقام ايشان آنقدر بالا و عظيم است كه از امام رضا عليه‌السلام، برادر بزرگوار ايشان براي آن بانوي فاضله زيارتنامه اي رسيده است و هركس به زيارت آن بانو مي‌رود در ابتدا اين زيارتنامه را مي‌خواند و از او استجابت دعاهايشان را طلب مي‌كنند.

تمام سخنان ائمه عليه‌السلام در مورد ايشان نشانگر مقام والاي معنوي ايشان است. در كتاب سفينه البحار، 2/2/447 آمده است كه: «افتخارات سرزمين قم فراوان است. از آن جمله است آرامگاه حضرت فاطمه عليه‌السلام دختر موسي بن جعفر عليه‌السلام و ثواب زيارت آن بانو.»

اهميت اين بانو نزد خاندان پيامبر آن‌قدر بالا بوده است كه براي شكوه ظاهري قبر آن بانو هم تلاش مي‌كردند، به‌طوري‌كه حضرت زينب، دختر امام جواد عليه‌السلام قبه‌اي بر قبر حضرت معصومه عليه‌السلام قرارداد كه اين بيانگر مقام والا و رفيع آن حضرت نزد سادات و علويان و دوستداران اهل بيت مي‌باشد.

ايشان به‌خاطر سرعت در اجابت دعا، به «‌واسطه فيض» و «باب الحوائج» معروفند.

منبع:

حضرت معصومه و شهر قم، محمد حكيمي، ناشر مركز انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، چاپ دوم، شهريور 1379