شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع)
30 بازدید
تاریخ ارائه : 9/14/2013 8:11:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

 ارديبهشت ماه سال جاري مقام معظم رهبري در سفر به استان فارس، برخورداري شيراز از حرم مطهر احمد بن موسي شاه چراغ(ع) و امامزادگان عالي مقام را امتيازي کم نظير براي استان فارس خواندند و رهنمودهاي شان افق جديدي مبني بر شناخت شيراز به عنوان سومين شهر مذهبي کشور گشود.

تعابير رفيع مقام معظم رهبري در باره شخصيت حضرت احمد ابن موسي شاه چراغ (ع) و جايگاهي که شيراز يافته است مي تواند منشاي تحول فرهنگي و مذهبي و به عنوان يکي از رويکردهاي توسعه اين شهر به شمار آيد.

پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري در بيان اين تعابير به نقل از حضرت آيت الله خامنه اي در سفر به استان فارس چنين آورده است:

رهبر انقلاب اسلامي هجدهم ارديبهشت ماه سال جاري در ديدار مسئولان اجرايي - اداري بخش هاي مختلف استان فارس، خدمت به ملت بزرگ ايران و از جمله مردم فهيم و خوش ذوق فارس را، لذت بخش و نشانه توفيق الهي مسئولان دانستند و تأکيد کردند: بايد با خدمتگزاري «حقيقي و خستگي ناپذير» و «تکريم و احترام مردم»، اين نعمت بزرگ الهي را شکرگزاري کرد.

 ايشان برخورداري شيراز از حرم مطهر حضرت احمد بن موسي(ع) و چند امامزاده عالي مقام ديگر را امتيازي کم نظير براي استان فارس خواندند و خاطرنشان کردند: شيراز بعد از مشهد و قم، سومين حرم اهل‌بيت(ع) است و اين برجستگي و محوريت، بايد در «تبليغات عمومي و رسانه‌اي» و هنگام تخصيص اعتباراتِ گوناگون، مورد توجه قرار گيرد تا دلهاي مشتاقان در داخل و خارج از کشور بيشتر متوجه قداست و اهميت اين بارگاه مهم شود.

مقام معظم رهبري در ديدار با مردم شيراز در توصيف جايگاه رفيع حضرت شاه چراغ (ع) فرمودند : از جنبه دينى که من باز هم روى اين مسئله تأکيد خواهم کرد مرقد جناب احمدبن ‏موسى و برادران بزرگوارش و ديگر امامزاده‏هاى خاندان پيغمبر، يک نشانه‏ بسيار مهم است.

 اين که پيغمبرزادگان محترم و معتبر، مردم فارس را مخاطب خود و منطقه و منزل آنها را مأمن خود قرار دهند، بسيار چيز پرمعنا و مضمون‏دارى است؛ بخصوص شخصيت برجسته‏ جناب احمدبن ‏موسى که در ميان امامزادگان شناخته ‏شده‏ خاندان پيغمبر، جزو برجستگان محسوب مى‏شود.

درباره‏ وي اينگونه نوشته ‏اند که: مردى بخشنده ،کريم،  باورع و داراى جلالت، مقام و منزلت بود و پدرش - حضرت موسى بن‏ جعفر - اين بزرگوار را بر فرزندان و خويشاوندان ديگر خود مقدم مى‏ داشت و به او محبت ويژه‏اى داشت.

شيراز هدف توجه اين امامزاده‏ و ديگر امامزادگان قرار گرفت؛ آمدند و از سوى اين مردم هم پشتيبانى شدند و تا امروز هم برکات اين بزرگوار بر سرتاسر استان و بر بخش مهمى از اين کشور، جارى و سارى است .

از اين رو شيراز به برکت وجود بارگاه نوراني حضرت احمد ابن موسي شاهچراغ (ع) جايگاهي رفيع و شايسته يافته بطوريکه در نظر بسياري از صاحبنظران ؛ کارشناسان و استادان دانشگاه وجود آرامگاه نوراني حضرت احمد ابن موسي (ع) در شيراز موجب شده است که اين شهر از بزرگترين مرکز فرهنگي و مذهبي بهره مند شود.  شاه چراغ (ع) آرامگاه معروف و متبرکي است که آن را به صورت يکي از مهمترين نقاط ديدني شيراز و يک مرکز بزرگ فرهنگي مي شناسيم.

آرامگاه شاهچراغ (ع) مربوطه محل خاکسپاري مير سيد احمد، پسر امام موسي کاظم(ع) ، امام هفتم شيعيان و زيارتگاه بسياري از شيعيان است. احمد بن موسي (ع) پسر ارشد امام موسي کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) در راه پيوستن به برادر خود در خراسان توسط افراد مأمون خليفه عباسي، در شهر شيراز به شهادت رسيد.  اين حرم مطهر در نزد شيرازي ها داراي شکوه و قداست خاصي است و به همين سبب هميشه پذيراي عاشقان ولايت و امامت به شيراز بوده است.  اين زيارتگاه مهم شيعيان، از لحاظ توريسم مذهبي نيز شيراز را جزو نقاط مهم ايران قرار داده است به نحوي که شيراز سومين شهر مذهبي ايران نام گرفته است و از لحاظ تعداد زائر نيز اين آرامگاه بعد از آرامگاه برادر بزرگوارش امام رضا(ع) و خواهر گراميش حضرت معصومه (ع) بيشترين تعداد زائر را به خود اختصاص داده است.

 به مناسبت روز ششم ذيقعده که روز بزرگداشت و بررسي ابعاد شخصيتي اين بزرگوار است با چند تن از صاحب نظران علوم ديني در شيراز گفت و گويي انجام داده ايم که در پي مي آيد:

مديرکل تبليغات اسلامي استان فارس درباره جايگاه حضرت احمد ابن موسي(ع) گفت: شاه چراغ از جمله امام زادگاني است که صحيح النسب و داراي انتساب قطعي به خاندان وحي است.

حجت الاسلام عبدالرضا خوشنويس اضافه کرد: مردم شيراز به دليل اينکه مردمي شيعه و محبت ورز به ائمه اطهار هستند و براي امام زادگان نيز احترام خاصي قايل اند، از دير باز اين سنت حسنه را سينه به سينه و نسل به نسل به عنوان ارث جاويدان به نسل امروز منتقل کرده اند.

وي ادامه داد: در همه زمان ها اين محبت به اهل بيت (ع) به گونه هاي مختلف از جمله زيارت، هديه دادن، نذر کردن ، برگزاري بزرگداشت هاي مذهبي و سرمايه گذاري ها ابراز شده است که اين روند شامل مرور زمان نشده و فزوني نيز يافته است.

خوشنويس با بيان اينکه حرم احمد ابن موسي (ع) بعد از حرم برادر بزرگوارش حضرت رضا (ع) و خواهر گراميش حضرت معصومه (ع) پذيراي بيشترين تعداد زائر است افزود: نياز است که زندگي و شخصيت احمد ابن موسي شاه چراغ(ع) به عنوان مدل و الگوي فرهنگي و ديني و يک رهبر در جامعه اسلامي بيان شود.

وي گفت: بايد حقايق ديني و مذهبي، آشنايي با شخصيت و زواياي زندگي پيشوايان و نوع نگاه آنان به جامعه محسوس تر شود تا برخي مشکلات جامعه کنوني كاهش يابد.

مدير کل تبليغات اسلامي فارس اضافه کرد: از احمد ابن موسي شاهچراغ (ع) در چهار مورد هجرت، جهاد، شهادت و ولايت مداري به عنوان الگوي برتر ياد شده است.  فرهنگ ولايت مداري، دفاع از ولايت و پايمردي بر ارزش ها جزو درس هاي نسخ نشده اهل بيت (ع) است که از حضرت شاه چراغ (ع) در اين زمينه ها به عنوان نمونه بارز اجتماعي ياد شده است.

خوشنويس گفت: کار شناخت آن حضرت براي جوان ها بسيار راحت است زيرا که آنها فطرت الهي و رابطه نزديک تري با خداوند دارند. اگر شرح احوال بزرگان با مستندات نقل شود جوان به دنبال رابطه در وجود خود و او مي گردد و سعي مي کند خود را ملزم کند تا بر اساس آن در زندگي پيش رود.

يک استاد حوزه علميه در شيراز نيز با اشاره به برخي باورها و اعتقادات در باره حضرت شاهچراغ (ع) در بين مردم اظهار داشت: اين باورها تقريبا ريشه در آموزه هاي ديني ما دارد و چون اولياي خدا مقرب به درگاه الهي هستند مردم براي آغاز و پايان زندگي دنيايي خود به امام زادگان از جمله احمد ابن موسي متوسل و از دعاي خير آنان بهره مند مي شوند.

حسن اسد بيگي اضافه کرد: بايد حرکت در مسير ائمه و امام زادگان در تمام دوران زندگي صورت گيرد و بر اين مبنا نباشد که فقط دوران هاي خاصي از زندگي را در بر گيرد زيرا اينان سرمايه هاي معنوي و لازمه زندگي هستند.

وي با بيان اينکه انسان فطرتا شخصيت هاي آرماني ذهن خود را دوست دارد ادامه داد: امامان و پيشوايان نيز در جامعه ما همين نقش را ايفا مي کنند و حتي فرد زماني که مي خواهد گفته خود را تاييد کند به بزرگان و شخصيت هاي مقبولي که پشتوانه محکمي دارند قسم ياد مي کند.

اسد بيگي گفت: به دليل اهميت وجود احمد ابن موسي در شيراز و ارادت خاص علما و اهل معرفت، شيراز هميشه محل زيارت و دروس ديني و سرمايه هاي معنوي بوده است.

حجت الاسلام احمد چوگاني ديگر مدرس حوزه و دانشگاه در شيراز نيز درباره شخصيت حضرت احمد ابن موسي (ع) گفت: مهم ترين امام زاده در مجموع امام زادگان فارس احمد ابن موسي (ع) به دليل نزديکي به امام هشتم (ع) است و بقيه امام زادگان منسوبين به امام رضا(ع) و امام موسي بن جعفر(ع) هستند.

وي اضافه کرد: زماني که مومن مي خواهد عمل صالح او پذيرفته شود سعي مي کند بهترين و مقدس ترين مکان و زمان را معين کند و امام زادگان بهترين و امن ترين مکان ها براي مناجات و قرب به خدا هستند.

اين استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: احترام به اهل بيت جزو اصول زندگي شيعه است و واکنش و علاقه امروز جوانان به اهل بيت ارزشمند و بيانگر پذيرفتن سخن قرآن است که مي فرمايد: مپنداريد که شهيدان راه خدا مرده اند كه آن ها زنده اند و...

وي کارهاي مذهبي و فرهنگي که امروزه در حرم برگزار مي شود و کارهايي که براي شناخت اين حضرت در شهر شيراز انجام مي گيرد را بهترين راهکار براي بقا و جاودانگي ابدي اين امام زادگان در بين جوانان دانست.

عليرضا محمدي از ديگر اساتيد حوزه مهم ترين وظيفه امت جامعه اسلامي را به درستي معرفي کردن جايگاه اين بزرگواران در جامعه دانست و گفت: اين شناخت بايد طوري باشد تا افراط و تفريط در آن صورت نگيرد و يا مسايل روزمره به اشتباه در دين نفوذ نکنند.

ششم ذي‌قعده که با تصويب شوراي فرهنگ عمومي استان فارس ، بزرگداشت حضرت احمد ابن موسي (ع) نام گرفته است فرصتي متعالي براي شناخت ابعاد شخصيتي حضرت شاهچراغ (ع) و پي بردن به کرامت نفس و فضايل اخلاقي آن حضرت است.