موضعگیری امام در برابر بستگان فاسد
27 بازدید
تاریخ ارائه : 9/14/2013 9:57:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

امام رضا (عليه‌السلام) زماني كه در يكي از بستگان خود خلاف و انحرافي در مسائل اعتقادي و سياسي مي‌ديد، تذكر مي‌دادند، انتقاد مي‌كردند و موضع مي‌گرفتند. به خاطر همين بستگان حضرت هيچ‌وقت نمي‌توانستند از موقعيت‌ خويشاوندي خود سوء استفاده كنند، زيرا امام اين اجازه را به آنها نمي‌داد و حتي بعضي را طرد و يا افشا مي‌كردند تا امر بر مردم مشتبه نشود و مردم خلاف‌هاي ايشان را به حساب امام رضا(ع) نگذارند.

براي نمونه به يكي از اين برخوردها اشاره مي‌كنم:

زيدبن موسي- برادر امام رضا (عليه‌السلام)- در مدينه خروج كرد و دست به كشتار مردم و آتش زدن خانه‌هاي بني‌عباس زد. از اين جهت به «زيدالنار» (زيد آتش‌افروز) معروف بود. مأمون كساني را در پي او فرستاد. او را گرفتند و نزد مأمون آوردند. مأمون گفت: او را پيش امام رضا (عليه‌السلام) ببريد. چون او را نزد امام بردند امام رو به او كردند و فرمودند: اي زيد! آيا سخن سفلگان كوفه مغرورت كرده است كه گفته‌اند: فاطمه (عليه‌السلام) چون عفاف ورزيد، خداوند ذريه او را بر آتش حرام كرد؟ اين سخن (بر فرض صحت) درباره حسن و حسين(عليه‌السلام) است. اگر خيال مي‌كني كه گناه كني وارد بهشت مي‌شوي و موسي‌بن جعفر (عليه‌السلام) هم كه اطاعت خدا را كرده وارد بهشت مي‌شود، پس با اين حساب تو نزد خدا گرامي‌تر از موسي‌بن جعفر هستي؟

به خدا سوگند، هيچ كس به پاداش نمي‌رسد مگر در پرتو اطاعت او. اگر مي‌پنداري كه تو با معصيت خدا به پاداش مي‌رسي، گمان بدي كرده‌اي! زيد گفت: من برادر تو و پسر پدرت هستم. حضرت فرمود: تو تا وقتي برادر مني كه در اطاعت خداي متعال باشي. نوح به خدا عرض كرد: پسرم از خانواده من است و وعده تو راست مي‌باشد و تو از همه حكم كنندگان برتري. خداوند فرمود:

اي نوح! او از خاندان تو نيست؛ او عمل غير صالحي است. خداوند او را به خاطر معصيتش از خاندان نوح اخراج كرد.