غدیریه
37 بازدید
تاریخ ارائه : 10/17/2013 7:38:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

غدير حادثه‌اي بزرگ

غدير روز رويش گل امامت در خارستان حكومت‌هاي مادي دنياست؛ روز بشريت و انسان است؛ روزي كه رسالت محمد صلي‌الله عليه و آله با ولايت علي عليه‌السلام تكميل شد. غدير عيد ميثاق و عهد است.

چهارده قرن پيش درست در سال دهم هجرت روز حجه‌الوداع زماني كه رسول نخستين بار اعلان عمومي حج را به مردم دادند تا در حد امكان همه در اين سفر حاضر شوند. در اين سفر روحاني بيش از صد و بيست هزار مرد و زن در سرزمين جحفه و در گودال غدير خم سه روز پياپي گرد هم آمدند تا حادثه بزرگ غدير در روز پنج‌شنبه هجدهم ذي‌الحجه سال دهم هجرت اتفاق بيفتد. پيامبر اعظم صلي‌الله عليه و آله در آخرين سفر حج خود در غدير بعد از خواندن نماز ظهر بر فراز بلندي منبري از جهاز شتران رفت و رو به سوي انبوه جمعيت حاضر، علي عليه‌السلام را فراخواند تا به ابلاغ فرمان الهي و تكميل بيست و سه سال رسالتش بپردازد. دست علي را به عنوان امام و پيشواي مسلمانان بعد از خود بالا برد و فرمود: من كنت مولاه فهذا علي مولاه. هر كه من مولاي اويم از اين پس علي مولاي اوست.

بركت غدير از ديرباز بر همگان ارزاني بوده است. غدير روزي بود كه خداوند توبه آدم عليه‌السلام را پذيرفت. كشتي نوح عليه‌السلام بر كوه جودي (آرارات امروزي در كشور تركيه) قرار گرفت. ابراهيم عليه‌السلام از آتش نجات يافت. موسي عليه‌السلام هارون را وصي خويش قرار داد. سليمان عليه‌السلام از مردم براي جانشيني آصف بن برخيا گواه گرفت و علي عليه‌السلام ولي و جانشين پيامبر اسلام خوانده شد.