چهل نکته اخلاقی سبک زندگی نبوی در کلام ولایت(1)
256 بازدید
تاریخ ارائه : 1/15/2014 10:25:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

چهل نکته اخلاقی سبک زندگی نبوی در کلام ولایت

در این یادداشت در جهت شناخت جلوه هایی از کمالات و ابعاد شخصیتی پیامبر اعظم (ص)، پای سخن حضرت امام خمینی(قدس سره)و حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی) می نشینیم.

خداوند متعال اطاعت و پیروی ازپیامبر اکرم ـ صلی اللّه علیه وآله ـ و اهل بیت آن حضرت را بر همه مسلمانان واجب کرده است؛ از آنجا که اطاعت، از اعتقاد و اعتقاد، از محبت و محبت، از شناخت سرچشمه می گیرد، شناخت معصومان ـ علیهم السلام ـ، نقش مهمی را در ایجاد اعتقاد ومحبت و در پی آن، اطاعت هر چه بیشتر نسبت به این انوار مقدس ایفا می‌کند. این شناخت از راه های گوناگونی قابل تحصیل است؛ مطالعه اندیشه ها و سخنان بزرگان دینی که عمر خویش را صرف شناخت دین و پیشوایان دین کرده اند ـ درباره ابعاد شخصیتی معصومان ـ علیهم السلام ـ یکی از راه های تحصیل این شناخت است.

در این یادداشت در جهت شناخت جلوه هایی از کمالات و ابعاد شخصیتی پیامبر اعظم ـ صلی اللّه علیه وآله ـ، پای سخن بنیانگذار

جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی ـ قدس سره ـ و رهبر معظم انقلاب، حضرت آیة الله خامنه‌ای ـ حفظه الله ـ می نشینیم. آنچه در پی می آید، گزیده ای در خورتأمل از اندیشه ها و سخنان این دو سلاله پاک رسول الله ـ صلی اللّه علیه وآله ـاست.

نکته اول: ریاضت پیامبر (صلی الله علیه و آله)حضرت ختمی مرتبت به قدری ریاضت کشید و قیام در مقابل حق کرد که قدمهای مبارکش ورم کرد واز طرف ذات مقدس حق ـ جل جلاله ـ آیه نازل شد: «طه، ما انزلنا علیک القرآن لتشقی»امام خمینی (ره)

نکته دوم: استغفارپیامبر (صلی الله علیه و آله)«در حدیث است که رسول خدا، صلی الله علیه و آله، از هیچ مجلسی بیرون تشریف نمی برد مگر آن که بیست و پنج مرتبه استغفار می کرد.»(امام خمینی ره)

«ام سلمه یک شب دیدپیامبر نیست؛ رفت دید مشغول دعا کردن است و اشک می ریزد و استغفار می‌کند و عرض می‌کند: "اللهم و لاتکلنی الی نفسی طرفة عین" ام سلمه گریه اش گرفت. پیامبراز گریه او برگشت و گفت: این جا چه می‌کنی؟ عرض کرد: یا رسول الله! تو که خدای متعال این قدر عزیزت می دارد و گناهانت را آمرزیده است ـ «لیغفر لک الله ما تقدم من ذنبک و ما تأخر» ـ چرا گریه می‌کنی و می‌گویی خدایا ما را به خودمان وانگذار؟فرمود: "و ما یؤمننی"؛ اگر از خدا غافل بشوم، چه چیزی من را نگه خواهد داشت؟ این برای ما درس است.»(مقام معظم رهبری)

نکته سوم: فخرپیامبر (صلی الله علیه و آله)در حدیث وارد است که جبرئیل کلید خزائن ارض برای خاتم النبیین، ـ صلی الله علیه و آله ـ آورد، از جانب حق تعالی، و آن حضرت تواضع فرمود و قبول نکرد و فقر را فخر خود دانست.»امام خمینی (ره)

نکته چهارم: نماز پیامبر (صلی الله علیه و آله)«از بعضی از زن های رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نقل شده است که رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله ـبا ما صحبت می کرد و ما با او صحبت می کردیم، چون وقت نماز حاضر می شد. گویی او مارا نمی شناخت و ما او را نمی شناختیم، برای اشتغالی که به خدا پیدا می کرد از هرچیز.»«نماز که حقیقت معراج مؤمنین و سرچشمه معارف اصحاب عرفان و ارباب ایقان است، نتیجه کشف تام محمدی ـ صلی الله علیه و آله ـ است.»امام خمینی (ره)

نکته پنجم: تواضع پیامبر (صلی الله علیه و آله)«رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ تواضعش با بندگان خدااز همه کس بیشتر بود. کراهت داشت که اصحاب برای احترام او به پا خیزند. وقتی واردمجلس می شد، پایین می نشست، روی زمین طعام میل می کرد و روی زمین می نشست... »(امام خمینی ره)

«با این که پیامبرهیبت الهی و طبیعی داشت و در حضور او مردم دست و پای خودشان را گم می کردند، امااو با مردم ملاطفت و خوش اخلاقی می کرد. وقتی در جمعی نشسته بود، شناخته نمی شد که پیامبر و فرمانده و بزرگ این جمعیت است. مدیریت اجتماعی و نظامی او در حد اعلی بودو به همه کار سر می کشید.»(مقام معظم رهبری)

نکته ششم: زندگی پیامبر (صلی الله علیه و آله)«وضع زندگی پیامبراکرم ـ صلی اللّه علیه وآله ـ بسیار ساده بود، از مقام و منصب خود به نفع زندگی مادی استفاده نکردند، تا چیزی از خود به جای گذارند.» «سران اسلام و پیغمبر اسلام و امیرالمؤمنین و ائمه ما، زندگی شان ساده و عادی بود بلکه پایین تر از عادی.»(امام خمینی ره)

«پیامبر ـ صلی اللّه علیه وآله ـ با غلامان نشست و برخاست می کرد و با آنها غذا می خورد او بر روی زمین نشسته بود و با عده ای از مردمان فقیر غذا می خورد. زن بیابان نشینی عبور کرد و باتعجب پرسید: یا رسول الله! تو مثل بندگان غذا می خوری؟ پیامبر تبسمی کردند وفرمودند: «ویحکِ ایُّ عَبدٍ اُعبُد منّی» از من بنده تر کیست؟ او لباس ساده می پوشید. هر غذایی که در مقابل او بود و فراهم می شد، می خورد؛ غذای خاصی نمی خواست؛غذایی را به‌عنوان نامطلوب رد نمی کرد، در همه تاریخ بشریت، این خلقیات بی نظیراست.»(مقام معظم رهبری)

نکته هفتم: خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله)«پیغمبر اکرم خدمتگزار مردم بود. با آن که مقامش آن بودولی خدمتگزار بود، خدمت می کرد.»امام خمینی (ره)

نکته هشتم: کاردرخانه پیامبر (صلی الله علیه و آله) در سیره آن سرور است که با اهل خانه خود شرکت در کار خانه می فرمود و به دست مبارک، گوسفندان را می دوشید و جامه و کفش خود را می دوخت و با خادم خود آسیا [ب] می کرد و خمیر می‌نمود.امام خمینی (ره)

نکته نهم: جهادپیامبر (صلی الله علیه و آله)«پیغمبر بزرگ اسلام ـ صلی اللّه علیه وآله ـ با آن زحمات و رنج های طاقت فرسا در راه هدف از جهاد ستمکاران تا آخر عمر دست نکشید.»امام خمینی (ره)

نکته دهم: نبوت پیامبر (صلی الله علیه و آله)«رسول ختمی ـ صلی الله علیه و آله ـ اشرف موجودات و مظهر تام اسم اعظم است و نبوت او نیز اتم نبوات ممکنه و صورت دولت اسم اعظم است که ازلی و ابدی است و کتاب نازل به او نیز از مرتبه غیب به تجلی اسم اعظم نازل شده است.»امام خمینی (ره)