گزینه مکتب حسینی در برابر گزینه تحریم
49 بازدید
تاریخ ارائه : 2/20/2014 10:51:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

گزینه مكتب حسيني در برابر گزینه تحریم

استقامت

براي مقابله با فشارهاي دروني و بيروني و غلبه بر مشكلات در راه رسيدن به هدف, پايداري و استقامت لازم است. بدون صبر, چه در امر مبارزه و چه هر كار ديگر نمي‌توان به نتيجه رسيد. براي اين كه مصيبت‌هاي وارده و دشواري‌هاي راه, انسان را از پاي در نياورد, بايد صبور بود. اين, دعوت دين در همه مراحل است.

در عاشورا نيز با اين جلوه عظيم روحي روبه‌رو هستيم و آنچه حماسه كربلا را به اوج ماندگاري و تأثير گذاري و فتح معنوي رساند, روحيه مقاومت امام حسين عليه‌السلام و ياران و همراهان او بود.

امام عليه‌السلام از آغاز نيروهايي را به همراهي طلبيد كه مقاوم باشند. در يكي از منزلگاه‌هاي ميان راه, فرمود:

ايها ‌الناس! فمن كان منكم يصبر علي حد السيف و طعن الاسنه فليقم معناو الا فلينصرف عنا.

اي مردم! هر كدام از شما كه تحمل تيزي شمشير و زخم و ضربت نيزه‌ها را دارد همراه ما بماند, و باز گردد.

با توجه به اين كه صحنه كارزار, همراه با زخم و ضربه و مرگ و تشنگي و درگيري و اسارت و صدها خوف و خطر است, امام حسين عليه‌السلام شرط همراهي را «صبر» دانست, تا ياران صبورش تا نهايت كار, بمانند. شعار ايستادگي در خطبه‌هاي امام و رجزهاي آن حضرت و ديگر شهدا ديده مي‌شود. از سفارش‌هاي اكيد امام به هم‌رزمان و خواهر خويش و ديگر زن‌ها و دختران حاضر در صحنه,‌ به ويژه در مرحله پس از شهادت, مسأله صبر بود. روز عاشورا, در خطبه‌اي به ياران خويش فرمود:

صبرا بني الكرام! فما الموت الا قنطرة تعبر بكم عن البوس و الضرا الي الجنان الواسعه و النعيم الدائمه

صبر و مقاومت كنيد, اي بزرگ زادگان! چرا كه مرگ, تنها پلي است كه شما را از رنج و سختي عبور مي‌دهد و به سوي بهشت گسترده و نعمت‌هاي هميشگي مي‌رساند.

در توصيه‌اي كه حضرت خطاب به خانواده خود داشت فرمود: بنگريد, هر گاه كه من كشته شدم, به خاطر من گريبان خود را چاك ندهيد و صورت مخراشيد.

روز عاشورا پس از نماز با ياران, باز هم دعوت به صبر داشت:

فاتقوا الله و اصبروا

ياران نيز در رجزهاي خويش شعار مقاومت و پايداري سر مي‌دادند. خالد بن عمر مي‌گفت: اي بني قحطان! براي كسب رضاي رحمان و رسيدن به مجد و عزت صبر كنيد. سعد بن حنظله چنين رجز مي‌خواند:

صبرا علي الاسياف و الاسنه؛ صبرا عليها لدخول الجنه

براي رسيدن به بهشت, بر شمشيرها و نيزه‌ها صبر مي‌كنم.

كسي كه صبر داشته باشد, هم تحمل درد و مصيبتش بيشتر مي‌شود و هم به ديگران روحيه مي‌دهد. حضرت علي عليه‌السلام فرموده است:

الصبر يهون الفجيعه

مقاومت, فاجعه و حادثه ناگوار را آسان و قابل تحمل مي‌كند. سخت‌ترين ضربه‌هاي روحي و مصيبت شهادت فرزندان و ياران, بر امام حسين عليه‌السلام وارد شد. ولي در همه آنها خود را نباخت و مقاومت و ايستادگي كرد و تن به تسليم و ذلت نداد. هنگام خروج از مكه خطبه‌اي كه خواند و اشاره به آينده حوادث و پيشگويي شهادت خويش داشت, فرمود:

نصبر علي بلائه و يوفينا اجورالصابرين

ما به رضاي خدا رضاييم, بر بلاي او صبر مي‌كنيم, او نيز پاداش صابران را به ما مي‌دهد. در شب عاشورا به خواهرش زينب و ديگر بانوان توصيه فرمود:

اين قوم, جز به كشتن من راضي نمي‌شوند, اما من شما را به تقواي الهي و صبر بر بلا و تحمل مصيبت وصيت مي‌كنم. جدمان همين را وعده داده و تخلفي در آن نيست.

روز عاشورا, علي اكبر را به تحمل و مقاومت در برابر تشنگي فراخواند «اصبر يا حبيبي...»

در آخرين وداع, دخترش سكينه را نيز به صبر بر تقدير الهي و زبان نگشودن به شكوه و اعتراض دعوت كرد. از زمزمه‌هاي عرفاني خود آن حضرت در واپسين دم حيات نيز كه بر زمين افتاده بود, همين صبر بر قضاي الهي به گوش مي‌رسيد.

در انقلاب اسلامي نيز, اگر پايداري مردم در مبارزه و تحمل شهادت‌ها و دشواري‌ها نبود, اگر امام امت در راه رسيدن انقلاب به پيروزي مقاومت نمي‌كرد و اگر رزمندگان اسلام در جبهه‌ها, آن همه تلفات و شدايد را تحمل نمي‌كردند, هرگز انقلاب و جنگ به پيروزي نمي‌رسيد.

حادثه كربلا آموزگار مقاومت بود و قهرمان عاشورا, الهام دهندگان صبوري و شكيبايي, خانواده‌هاي شهدا نيز از صبر زينب كبري صبوري آموختند و پدران و مادران و همسران, داغ جوانان خويش را با الهام از كربلا تحمل كردند.

تهیه و تنظیم:حسن بابایی