سبک زندگی اسلامی
39 بازدید
تاریخ ارائه : 2/20/2014 12:09:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

سبک زندگي اسلامی

پاكدامني

براي ورود در عرصه زندگي بايد حقايق آن را درك كرد و آنها را براي استحكام زندگي رعايت كرد. يكي از مسائل مهمي كه رعايت آن براي هر زن و مرد لازم است عفت و پاكدامني مي‌باشد. عفت, خودداري از انجام خواسته‌هاي غير عاقلانه, نادرست و نامشروع جنسي است. امام علي عليه‌السلام مي‌فرمايد:

الصبر عن الشهوه عفه

عفت, پايداري در برابر شهوت است.

عفت يكي از ارزش‌هاي والاي معنوي است و در روايات اسلامي نسبت به حفظ عفت بسيار سفارش شده و از آن به عنوان يكي از بهترين عبادت‌ها ياد شده است. امير مؤمنان صلوات‌الله عليه فرمود:

عليك بالعفاف, فانه افضل شيم الاشراف

بر تو باد به پاكدامني كه برترين ويژگي اخلاقي انسان‌هاي شريف است.

امام باقر عليه‌السلام نيز مي‌فرمايد:

ما من عبادة افضل عند الله من عفه بطن و فرج

هيچ عبادتي در پيشگاه خداوند برتر از پاكي شكم و عفت در امور جنسي نيست.

تلاش در راه حفظ پاكدامني, جهادي پيگير با نفس اماره است و انسان را در رديف مجاهدان شهيد در راه خدا و فرشتگان الهي قرار مي‌دهد. امام علي عليه‌السلام در اين باره مي‌فرمايد:

ما المجاهد الشهيد في سبيل‌الله باعظم اجرا ممن قدر فعف, لكاد العفيف ان يكون ملكا من الملائكه

پاداش مجاهد شهيد در راه خدا از كسي كه قدرت [بر حرام و گناه] دارد, ولي عفت مي‌ورزد, بيشتر نيست. نزديك است كه انسان پاكدامن, فرشته‌اي از فرشتگان [الهي] باشد.

بعضي از عوامل مؤثر در حفظ پاكدامني عبارتند از:

1- ايمان: از جمله عوامل باز دارنده انسان از ورود به محرمات الهي ايمان است و او را در حفظ عفت ياري مي‌كند. مؤمنان در قرآن كريم و روايات اسلامي به برخورداري از صفت پاكدامني ستوده شده‌اند. قرآن كريم مي‌فرمايد:

قد افلح المؤمنون... والذين هم لفروجهم حافظون

مؤمنان رستگار شدند... و آنها كه دامان خود را (از آلوده شدن به بي‌عفتي) حفظ مي‌كنند.

امام علي عليه‌السلام نيز مي‌فرمايد:

المؤمن عفيف مقتنع متنزه متورع

مؤمن, پاكدامن, قناعت پيشه, پاك سرشت و خويشتن دار است.

2- غيرت: جوانمردي و غيرت نيز در پاكدامني انسان نقش مؤثري دارد و باعث مي‌شود انسان هرگز تن به بي‌عفتي ندهد. غيرت رابطه مستقيمي با پاكدامني دارد؛ انسان به همان مقدار كه از صفت غيرت و جوانمردي بهره‌مند است, در حفظ پاكدامني خود مي‌كوشد. امير مؤمنان صلوات‌الله عليه فرمود:

قدر الرجل علي قدر همته... عفته علي قدر غيرته

ارزش مرد به اندازه همت او... پاكدامني‌اش به اندازه غيرت اوست.

افراد غيرتمند هرگز به كارهاي نامشروع جنسي تن نمي‌دهند و ارزش خود را با هوسراني‌هاي زود گذر ضايع نمي‌كنند امام علي عليه‌السلام در سخني ديگر مي‌ فرمايد:

ما زني غيور قط

[انسان ] غيرتمند هرگز زنا نمي‌كند.

3- تأمين نيازهاي جنسي: كسي كه در محيط خانه و از طريق مشروع, نيازهاي جنسي خود را تأمين مي‌كند, زمينه كم‌تري براي آلودگي به بي‌عفتي دارد. از اين‌رو, هر كس براي حفظ پاكدامني خود و همسرش بايد در حد لازم, نيازهاي جنسي خود و همسرش را تأمين كند, تا در لغزشگاه‌هاي جنسي نلغزند و از آلودگي و فساد ايمن گردند.

4- آراستگي همسر: آراستگي ظاهر, نظافت و استعمال بوي خوش نيز نقش مهمي در حفظ پاكدامني همسر دارد. هر كس بر اساس فطرت خويش از آراستگي و زيبايي لذت برده و از زشتي, ژوليدگي و مراعات نكردن نظافت متنفر است. از اين رو, در احاديث اسلامي به مردان متأهل سفارش شده كه با آراستگي خود موجبات پاكدامني زنان خويش را فراهم سازند. رسول خدا (ص) مي‌فرمايد:

اغسلو ثيابكم, و خذوا من شعوركم, واستاكوا, و تزينوا, و تنظفوا؛ فان بني اسرائيل لم يكونوا يفعلون ذلك, فزننت نساوهم

لباس‌هاي خود را بشوييد, موهاي خود را اصلاح كنيد, مسواك بزنيد, آراسته و پاكيزه باشيد, زيرا بني‌اسرائيل چنين نكردند و زنانشان زناكار شدند.

5- حيا: عمل ديگري كه در حفظ پاكدامني انسان مؤثر است, صفت شرم و حياست. انسان به همان ميزان كه از اين صفت پسنديده بهره‌مند است, از كارهاي زشت و نامشروع دوري مي‌كند. امير مؤمنان صلوات الله عليه مي‌فرمايد:

علي قدر الحيا تكون العفه

پاكدامني هر كس به اندازه حياي اوست.

تهیه و تنظیم:حسن بابایی