مناجات
42 بازدید
تاریخ ارائه : 2/27/2014 9:07:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

مناجات

السلام عليك حين تصلي و تَقنُت

السلام عليك حين تُهَلّل و تُكَبّر

السلام عيلك حين تَركَعُ و تَسجُد

مناجات با خداوند و تقرب الهي يكي از لوازم نهضت مهدوي است, عشق به مهدي (عج) جدا از عشق به نماز نيست, بلكه نماز ميثاق مهدي (عج) و مهدي دوستان است.

امام عصر (ارواحنا فداه) لحظه ولادت جهت تعظيم پروردگار بر زمين افتاد و سجده كرد و خداوند بزرگ را تسبيح و تمجيد كرد.

امام عصر (عج) همواره از نماز استعانت و بهره مي‌گرفت, چرا كه قرآن نيز مي‌گويد: استعينوا بالصبر و الصلوة.

عقيد (خادم امام عسكري (ع) مي‌گويد: در روز وفات امام حسن عسكري (ع) كه آن حضرت در بستر بيماري بودند حضرت دستور داد, تا از اندروني, كودك گرانقدري را كه در حال سجده و مناجات با پروردگار مهربان است به نزدش بياورم.

من نيز جهت اطاعت فرمان ايشان وارد شدم و كودكي را همچون ماه فروزنده ديدم كه در حال سجده و غرق عبادت بود و انگشتان سبابه‌اش را به سوي آسمان دراز كرده بود به آن بزرگوار سلام كردم و او نيز با بزرگواري جواب داد.

گفتم, سرورم! پدرت امام عسكري (ع) شما را فرا مي‌خواند, ناگهان ديدم مادر گرامي آن حضرت آمد و دست او را گرفت و آن بزرگوار را نزد پدرش آورد.

آري! آن امام بزرگوار اين گونه از نماز استمداد و ياري مي‌‌جويد.

مسجد سهله ميعادگاه عاشقان

توجه حضرت مهدي (عج) به مساجد مختلف نشانگر عمق اتصال نهضت مهدوي با عمود دين است.

امام صادق (ع) فرمود: گويا صاحب‌الامر(عج) همراه با اهل و عيالش در مسجد سهله ساكن شده‌اند, خداوند هيچ پيامبري را نفرستاد مگر آن كه در آنجا نماز خوانده است و هركس در آنجا اقامت نمايد, مثل آن است كه در خيمه رسول خدا (ص) اقامت گزيده است و هيچ زن و مرد مؤمني نيست مگر آن كه دلش آرزوي رفتن به آنجا دارد و روز و شبي نيست, جز آنكه فرشتگان در آنجا طواف مي‌كنند و خدا را در آن عبادت مي‌كنند.

هر كس در آنجا نماز بگزارد, دو سال به عمرش افزوده مي‌شود.

هر كس در آنجا بين مغرب و عشا دو ركعت نماز بگزارد و خدا را بخواند غصه‌اش برطرف و مشكلش حل مي‌شد.

جمكران كانون عشق

امام عصر (ارواحنا فداه) به حسن مثله جمكراني فرمودند:‌ به مردم بگو به اين مكان رغبت نمايند و اينجا را گرامي بدارند.

هر كس در اين مكان دو ركعت نماز بخواند, مانند آن است كه در كعبه خوانده باشد.

توسل بزرگان به حضرت به وسيله نماز

علماي بزرگ و مؤمنين پرهيزگار جهت رفع مشكلات فردي و اجتماعي در مسجد جمكران حضور مي‌يابند و دو ركعت نماز امام زمان (عج) را اقامه مي‌كنند و از آن بزرگوار استمداد مي‌طلبند.

آيت‌الله العظمي حجت براي تهيه شهريه طلاب حوزه به خادم خود مي‌گويد: مركب را آماده كن تا بروم به مسجد جمكران, معظم له عازم مسجد شدند, بعد از نماز صاحب‌الزمان (عج) و دعا عرض مي‌كند: ... آقا امام زمان! اين حوزه مال شماست, اين طلبه‌ها سربازان حضرت عالي هستند, آبروي ما مربوط به شماست, راجع به شهريه حوزه عنايتي فرماييد.

وقتي به منزل تشريف مي‌آورند خادم عرض مي‌كند: آقا بعد از شما دو نفر آمدند و منتظر شما هستند, معلوم مي‌شود جهت دادن وجوه شهريه آمده‌اند و مبلغ پولي خدمت آيت‌ا... العظمي آقاي حجت مي‌دهند, وقتي مي‌شمارند متوجه مي‌شوند به اندازه شهريه همين ماه است.

نماز در نگاه امام زمان (عج)

ما اَرغَمَ انَّفَ الشِّيطانِ بِشَيٍ مثل الصلوه فَصَلِهِ و اَرغِم انّفَ الشيطان.

هيچ چيز مثل نماز بيني شيطان را به خاك نمي‌مالد و او را خوار نمي‌كند, پس نماز بخوان و بيني شيطان را به خاك بمال.

سَجدَةُ الشُكرِ مِن الّزَمِ السُنَنِ و اَوجَبِها.

سجده شكر از لازم‌ترين و واجب‌ترين سنت‌هاي مستحبي است.

ديدن آن حضرت درميان نماز

در كتاب نجم الثاقب از عالم جليل‌القدر آخوند ملا زين‌العابدين سلماسي شاگرد سيد بحرالعلوم نقل شده است،

در خدمت سيد بحرالعلوم به حرم مطهر عسكرين در سامرا مشرف شديم, ما چند نفر بوديم كه به ايشان اقتدا كرده و نماز مي‌خوانديم. در ركعت دوم بعد از تشهد كه مي‌خواست براي ركعت سوم برخيزد حالتي به او دست داد كه توقفي فرمود و پس از چند لحظه برخاست, بعد از نماز همه ما تعجب كرديم...

فرمود: هنگامي كه در حال نماز بودم, ديدم حضرت بقية‌ا... (ارواحنا فداه) براي زيارت پدر بزرگوارش وارد حرم مطهر شد, من از مشاهده جمال نوراني او مبهوت شدم و آن حالت به من دست داد.

تهیه و تنظیم :حسن بابایی