دجال و آخر زمان
32 بازدید
تاریخ ارائه : 2/26/2014 9:04:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

دجال و آخر زمان

در روايات اشاره شده است كه در آخرالزمان دجال خواهد آمد. منظور از دجال چيست؟ آيا در جامعه كنوني مصداق دارد؟ دجال از ريشه «دجل» به معناي دروغگوي حيله‌گر است. اصل داستان دجال در كتاب‌هاي مقدس مسيحيان است. و از كساني كه حضرت مسيح و يا پدر و پسر را انكار كنند به عنوان دجال ياد شده است. در روايات زيادي از اهل سنت, خروج دجال از نشانه‌هاي برپايي قيامت است. در كتابهاي شيعه, تنها دو روايت در مورد خروج دجال به عنوان يكي از علايم ظهور آمده است كه از نظر سند معتبر و قابل قبول نيست. لذا از نظر منابع شيعه, دليل معتبري بر اين كه خروج دجال, يكي از علايم ظهور باشد وجود ندارد. پس اصل قضيه دجال امري محتمل و ممكن است. حال مقصود از دجال چيست؟ در مورد اين واژه 2 احتمال وجود دارد.

1- با توجه به معناي لغوي دجال مقصود از آن نام شخص معيني نيست, بلكه هر كسي كه با ادعاهاي پوچ و بي‌اساس و با تمسك به انواع اسباب حيله‌گري و نيرنگ در صدد فريب مردم باشد, دجال است. لذا دجال‌ها متعدد خواهند بود. وجود رواياتي اين احتمال را تقويت مي‌كند, مانند روايتي كه پيامبر (ص) مي‌فرمايند «پيش از خروج دجال, بيش از هفتاد دجال خروج خواهد كرد» بنابراين قضيه دجال بيانگر اين مطلب است كه در آستانه انقلاب امام زمان (عج) افراد حيله‌گر براي نگه داشتن فرهنگ و نظام جاهلي, همه تلاش خود را به كار مي‌گيرند تا با تزوير و حيله‌گري مردم را نسبت به اصالت و تحقيق آن انقلاب و استواري رهبريش, دچار ترديد سازند.

2- دجال, كنايه از كفر جهاني و سيطره فرهنگ مادي بر همه جهان است. استكبار با ظاهري فريبنده و با قدرت مادي, ‌صنعتي و فني عظيمي كه در اختيار دارد سعي مي‌كند مردم را فريب دهد و مرعوب قدرت و ظاهر خود كند. بر اين اساس است كه پيامبران امت‌هاي خود را از فتنه دجال بيم داده‌اند. در حقيقت آنان را از افتادن به دام ماديت و ورطه حاكميت طاغوت و استكبار جهاني بر حذر داشته‌اند. پس احتمال مي‌رود منظور از دجال با آن شرايط و اوصافي كه در اين روايات براي او شمرده شده همان استكبار جهاني باشد, مثلا در اوصاف دجال گفته شده «كوهي از طعام, شهري از آب به همراه دارد» كنايه از امكانات عظيم و گسترده‌اي است كه استكبار در اختيار دارد.

تهیه و تنظیم :حسن بابایی