دین و خودآرایی
28 بازدید
تاریخ ارائه : 2/27/2014 10:18:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

دين و خودآرايي

امروزه كمتر كسي را مي‌توان يافت كه وقتي مي‌خواهد از منزل خارج شود, نيم نگاهي در آينه نيندازد. در جوامع امروزي, مرتب بودن لباس و وضع ظاهري افراد به هنگام حضور در انظار عمومي, يكي از امور عادي و فراگير شده است. در اين ميان, فرقي بين كودك و بزرگسال, زن و مرد, ثروتمند و كم‌درآمد, وجود ندارد و همه به نحوي آراستگي خود را هنگام برخورد با ديگران, حفظ مي‌كنند. البته اين عادت, بسيار خوب و پسنديده است و پيشوايان معصوم ما نيز به آن, سفارش زيادي نموده‌اند. در همين زمينه امام صادق (ع) فرموده است:

انَّ اللهِ يُحِبُ الجَمال و التَجميلَ و يُكرِه اَلبُؤسَ و التباَؤُس

خداوند,‌ زيبايي و آراستن را دوست دارد و از نپرداختن به خودو خود را ژوليده نشان دادن, كراهت دارد. همچنين پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايد:

انَّ الله تَعاليِ يُحِبٌ مِن عَبدِهِ اِذا خَرَ جَ اِلي اِخوانِهِ اَن يَتَهّيّأ لَهُم يَتَجملَ

خداي تعالي دوست دارد وقتي بنده‌اش نزد براداران خود مي‌رود, خود را آماده كند و بيارايد.

شايد برخي بر اين باورند كه فقط هنگام حضور نزد افراد غريبه بايد خود را بيارايند و در ديدار با دوستان و آشنايان, صرف رفاقت و خودماني بودن, لزوم آراسته بودن را برطرف مي‌سازد؛ در حالي كه حضرت علي (ع) مي‌فرمايد:

ليَتَزين اََحَدَكُم لاَخيه المسلمِ اذا اَتاهُ كَما يَتَزَينُ لِلغريب اِليُحِبٌ اَن يَراهُ فَي اَحسَنِ الَهيَئَة

همچنان كه دوست داريد افراد غريبه, شما را در بهترين شكل ببينند و خود را براي آنها مي‌آراييد, وقتي نزد برادر مسلمان خود نيز مي‌رويد, به همان صورت, خويشتن را بياراييد.

براي اين كه دقيق‌تر به مسئله توجه كنيم, به برخي امور كه مستقيما در آراستگي ظاهر دخالت دارند, مي‌پردازيم.

1- پاكيزگي عمومي

پاكيزگي, گذشته از تأثير بسزا در سلامت شخصي و اجتماعي, موجب دلپذيري و جلب نظر بيننده خواهد شد زياد نيستند صفاتي كه در كلام پيشوايان از آنها به عنوان جزئي از ايمان ياد شده است.

النِّظافَةُ مِنَ‌الايمان. پاكيزگي, جزئي از ايمان است.

در جاي ديگر, امام رضا (ع) فرموده است:

من اخلاقِ الأنبياءِ التَّنظَف. پاكيزگي از اخلاق انبياست.

در حديثي از قول پيامبر (ص) در مورد شخص آلوده چنين آمده است:

إنَّ الله تعالي يُبغِضُ الوَسِخَ و الشَعث. خداي متعال شخص آلوده و ژوليده را دشمن مي‌دارد در بعضي از روايات به موارد خاص نظافت اشاره شده است. امام صادق (ع) در قسمتي از حديث خود مي‌فرمايد:

فَإنَّ الله- عزّ و جلَّ- اذا إنعَمَ عَلِي عَبدِهِ نعمَةَ اَحَب أن يَري عَلَي اَثَرها, قيلَ: و كَيفً ذالك؟ قالَ: يُنَطَّف ثَوبَه, و يُطَيّبِ ريحَحُ و يُجَصَّص دارَهُ, وَ يَكنِسِ أفنَيتهُ, حَتي اَن السِراجَ قَبلَ مَغيبِ الشَّمسِ يَنفِي الفَقرَ وَ يَزيدُ في الرزقِ

... هرگاه خداوند به بنده‌اي نعمتي دهد, دوست دارد اثر آن را در او ببيند. عرض شد: چگونه؟ فرمود: لباس تميز بپوشد, از بوي خوش استفاده كند,‌خانه‌اش را گچ كاري كند, آلودگي‌هاي منزل خود را بروبد, حتي روشن كردن چراغ قبل از غروب خورشيد,‌ فقر را دور مي‌سازد و روزي را افزايش مي‌دهد.

تهیه و تنظیم :حسن بابایی