فضائل و کرامات حضرت زینب (س)2
49 بازدید
تاریخ ارائه : 3/2/2014 11:37:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

ب ) عبادت و پرستش

اگر چه سراسر زندگی زینب کبری (ع) بخاطر هجرت و جهاد در راه خدا و نیز برای همراهی و همگامی با پدر و مادر و برادران در جهت انجام وظیفه و احیای معالم و معارف اسلام سپری گردیده است و باید همه زندگی آن بانوی بزرگ را غر ق در اطاعت و عبادت محسوب داشت اما اضافه بر این دخت والا گهر علی (ع) در عبادت به معنی خاص یعنی نهایت خضوع و کرنش و اظهار کوچکی و تعظیم در برابر ذات مقدس پروردگار عالم هم برترین مقام و امتیاز را داشته است .

آری او می داند که پیامبر اسلام آنقدر شبها به نماز و نیایش در پیشگاه خداوند می پرداخت که پاهای وی ورم می کرد رنگ چهره اش تغییر می نمود و خداوند بدو وحی می کرد ای پیامبر ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که در اثر عبادت خود را به رنج و مشقت بیندازی.

زینب (س) نمازهای مادر و نیز پدر را در شبها و گاهی در میدانهای جنگ را سراغ داشت نمازها و مناجاتها و نیایشهای فراوان امام مجتبی (ع) را دیده بود نمازها و مناجاتهای سید الشهدا را در شب عاشورا صبح عاشورا و ظهر عاشورا در حال جنگ و هجوم دشمن مشاهده کرده بود و هر یک از اینها برای او درس و الگوی علمی مهمی بود .

و اعتقاد قلبی زینب (س) در مرحله نخست و اقتدا و متابعت آن بزگوار از اجداد گرامی اش سبب شده بود که ، بطو ری که مورخین نوشته اند مناجات و شب زنده داری او در تمام عمر ادامه داشته وحتی شب یازدهم محرم با آن همه مصائب و ضربه های روحی که از ناحیه شهادت برادران و عزیزان بر وجود وی وارد آمده بود به بیان امام زین العابدین (ع) زینب (س) حتی نماز ش خود را هم ترک نگوید .

آری امام زین العابدین (ع) که در سفر کربلا همسفر زینب (س) بوده است می گوید :

عمه ام زینب (ع) در تمام طول سفر اسارت از کوفه تا شام پیوسته نمازهای واجب و مستحب خود را انجام میداد و رنجهای سفر و مشکلات پرستاری کودکان یتیم و دلداری زنان داغدار او را از ادای مناجات و تهجد غافل نمی کرد .

حتی در بعضی از منزلگاهها می دیدم که وی در اثر ضعف و گرسنگی به صورت نشسته نمازهای خود را می خواند وقتی با نگرانی علت آنرا جویا شدم .گفت : سهمیه غذای خود را میان کودکان تقسیم کرده ام . و از شدت ضعف و فرسودگی توانایی ایستادن ندارم .

فاطمه دختر امام حسین (س) هم می گوید :در شب عاشورا هم عمه ام پیوسته در محراب عبادت ایستاده بود نماز و نیایش داشت با خداوند راز و نیاز و مناجات می کرد و پیوسته اشک می ریخت .

خلاصه کار عبادت و شب زنده داری زینب (س) قهرمان کربلا به جایی رسیده بود که حضرت سید الشهدا (ع) هم از وی می خواهد .خواهرم در نماز شب خود مرا از دعا کردن فراموش مکن به راز و نیاز و سوز و گدا ز تو گویی که زهرا بود در نماز .