فاطمه مادر ائمه(ع)
50 بازدید
تاریخ ارائه : 3/26/2014 5:33:00 AM
موضوع: علوم حدیث

فاطمه (س) از نگاه امام على(ع)

در نگاه امام على(ع) فاطمه در چنان مرتبه والایى از زهد و خداترسى و عمل به احکام الهى قرار دارد که در کلامی مى فرماید: « من به رسول خدا(ص) و فاطمه و فرزندانش مباهات و افتخار مى کنم»

فاطمه(س) از نگاه امام حسن مجتبى(ع)

امام حسن(ع) در موارد بسیارى از شایستگی مادرشان سخن گفته اند؛ از آن جمله می فرماید: « شبى دیدم مادرم در محراب به نماز ایستاده است و تا طلوع خورشید مشغول رکوع و سجود بود و شنیدم براى یکایک مردان و زنان دعا مى کرد و آنان را نام مى برد ولى براى خود چیزى نخواست. عرض کردم: مادر! چرا همان گونه که براى دیگران دعا مى کنى, براى خود دعا نمى کنى؟ فرمود: فرزندم! اول همسایه بعد از آن خانه».

فاطمه(س) از نگاه امام حسین(ع)

امام حسین(ع) می فرماید:« رسول خدا(ص) در خانه ام سلمه بود که صرصائیل - یکى از فرشتگان الهى- نزد پیامبر(ص) آمد و عرض کرد: نور را به عقد نور درآور. پیامبر(ص) فرمود: چه کسى را و براى چه کسى؟ گفت: دخترت فاطمه(س) را براى على ابن ابى طالب(ع). سپس در حضور جبرئیل و میکائیل و صرصائیل، فاطمه(س) را به عقد على(ع) درآورد.»

فاطمه(س) از نگاه امام سجاد(ع)

امام سجاد(ع) مى فرماید: « وقتى که قیامت فرا رسد، فاطمه(س) وارد محشر مى شود و گفته مى شود کسانى که به آیات الهی ایمان آوردند و مسلمان شدند به جز مسلمانانى که دوستدار اهل بیت هستند؛ همگى سرها را بزیر اندازید. آنگاه اعلام مى شود: این است فاطمه دخت محمد(ص). او و همراهانش به سوى بهشت مى روند. خداوند فرشته اى را خدمت وى مى فرستد و مى گوید: حاجتت را از من بخواه!

فاطمه عرض مى دارد: پروردگارا! حاجت من آن است که مرا و کسانى را که فرزندان مرا یارى کردند مورد عفو قرار دهى»4

فاطمه(س) از نگاه امام محمد باقر(ع)

امام باقر(ع) مى فرماید: « به خدا سوگند! در آن روز(قیامت) فاطمه شیعیان و دوستانش را همانند پرنده اى که دانه خوب را از دانه بد جدا مى کند، از بین جمعیت جدا مى کند»

فاطمه(س) از نگاه امام جعفر صادق(ع)

« نبوت هیچ پیامبرى تکمیل نشد مگر این که به فضیلت فاطمه زهرا(س)اقرار نموده، محبت او را دارا بود».

فاطمه(س) از نگاه امام موسى کاظم(ع)

امام کاظم(ع) مى فرماید: « همانا فاطمه، صدیقه و شهیده است».

فاطمه(س) از نگاه امام رضا(ع)

خداوند عزوجل فرمودند: «اگر على(ع) را نمى آفریدم براى دخترت فاطمه(س) همتا و همسرى در روى زمین یافت نمى شد».

فاطمه(س) از نگاه امام جواد(ع)

امام جواد(ع) خطاب به موسى بن قاسم که گفت: در حج از طرف فاطمه زهرا(س) زیارت کردم امام فرمودند: « آن را زیاد کن؛ زیرا که آن برترین چیزى است که بدان عمل مى کنى»

فاطمه(س) از نگاه امام هادى(ع)

آن حضرت در مورد علت نامگذارى حضرت صدیقه طاهره(س) به «فاطمه»، از رسول خدا(ص) نقل مى کند که رسول خدا فرمود: «دخترم فاطمه(س) را بدان جهت فاطمه نامیدندکه خداوندعزوجلاوودوستانش رااز آتش جهنم به دورنگه مى دارد».

فاطمه(س) از نگاه امام حسن عسکرى(ع)

حضرت آدم به جبرئیل گفت: حبیبم جبرئیل! این بانو که از زیبایى چهره اش بهشت نورانى گشته؛ کیست؟ گفت: او فاطمه دختر محمد(ص)، پیامبرى از نسل تو است که در آخرالزمان خواهد آمد.

فاطمه(س) از نگاه امام مهدى (عج)

حضرت بقیه الله(عج) فرمودند: « دختر رسول خدا فاطمه(س) براى من سرمشق و الگوى نیکویى است.».

منابع:

بحارالانوار جلد 43-50-53

اصول کافی جلد 4

تهیه و تنظیم:حسن بابایی