اهمیت ماه رجب در کلام رهبرمعظم انقلاب
341 بازدید
تاریخ ارائه : 5/3/2014 9:54:00 AM
موضوع: تبلیغ

ماه رجب، ماه رحمت و بركت الهي است. از پيغمبر مكرم اسلام نقل شده است كه فرمود: «اللهم بارك لنا في رجب و شعبان».(1)اين ماه وماه شعبان، گذرگاه مؤمنان به سوي ماه ضيافت الهي - ماه مبارك رمضان است.(بيانات در بيست و دومين سالگرد امام خميني(ره)، 14/3/90)

ايام، مصادف است با ماه مبارك رجب؛ ماه دعا، ماه توسل، ماه تضرع، ماه آماده شدن دل‌ها ان‌شاءا... براي ورود به ساحت رمضان. اين‌كه در اين ماه اين دعاها توصيه شده است، اين اعمال توصيه شده است، اين استغفار توصيه شده است، بي‌جهت نيست. دعا هميشه خوب است، هر دعايي را هميشه مي‌شود خواند؛ اما اين دعا را براي روزهاي ماه رجب، يا براي ايام خاصي از ماه رجب به ما توصيه كرده‌اند؛ پيداست خصوصيتي در اين ماه هست، خصوصيتي در اين ايام هست؛ از اين خصوصيات بايد استفاده كرد. ان‌شاءا... به خداي متعال متوسل بود، متضرع بود، كمك خواست، تكيه كرد، اعتماد كرد؛ خداوند متعال هم ان‌شاءا... كمك خواهد كرد.

(بيانات در ديدار رئيس و مسؤولان قوه قضائيه‌، 7/4/1389)

ماه رجب، بهار عبادت و تضرّع و توسل الي ا... است. اين ايام عبادت را - اين ماه رجب را، ماه شعبان را و بالاتر، ماه رمضان را - دست كم نبايد گرفت. پس ماه رجب است، ماه عبادت است، ماه توسل به پروردگار است، ماه تضرع است؛ و در اين راه، ماه تشبه به اميرالمؤمنين است. با خدا ارتباطمان را قوي كنيم تا در ميدان‌هاي زندگي بتوانيم با اراده محكم، با قدم استوار و باذهن روشن،واردهرميداني بشويم.

(بيانات درديداراقشارمختلف مردم درسالروز ميلاد حضرت علي(ع)، 26/4/87)

رجب، ماه صفا دادن به دل و طراوت بخشيدن به جان است؛ ماه توسل، خشوع، ذكر، توبه، خودسازي و پرداختن به زنگارهاي دل و زدودن سياهي‌ها و تلخي‌ها از جان است. دعاي ماه رجب، اعتكاف ماه رجب، نماز ماه رجب، همه وسيله‌يي است براي اين‌كه ما بتوانيم دل و جان خود را صفا و طراوتي ببخشيم؛ سياهي‌ها، تاريكي‌ها و گرفتاري‌ها را از خود دور كنيم و خودمان را روشن سازيم. اين، فرصت بزرگي است براي ما؛ بخصوص براي كساني كه توفيق پيدا مي‌كنند در اين ايام اعتكاف كنند. (بيانات در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران‌، 28/5/84)

اين روزها و شب‌ها بسيار مغتنم است؛ روزهاي ماه متبرّكِ خداوند است. ماه رجب، فرصت مغتنمي است براي همه دل‌هاي مؤمن كه رابطه خود را با خدا مستحكم كنند. انسان به اين ارتباط معنوي و روحي نيازمند است. دل غافل در معرض هجوم شيطان قرار مي‌گيرد و وقتي شيطان بر دل و جان آدمي تسلّط پيدا كرد، شرّ و فساد در دنيا به وجود مي‌آيد. راه علاج عميق و حقيقي در برخورد با هرگونه شرّ و فسادي در عالم، ارتباط با خدا و مصونيت بخشيدن به دل و جان خود از نفوذ و چيرگي شيطان است. اگر شيطان بر دل‌هاي انسان‌هايي كه منشأ آثار بزرگي در جوامع جهاني هستند، مسلّط نمي‌شد، دنيا روي آرامش به خود مي‌ديد و انسان‌ها از امنيت و سلامت برخوردار بودند. همه بدبختي‌هاي بشر، ناشي از دوري از خداست. لذا در اسلام فرصت‌هايي براي ارتباط ويژه با خداوند متعال معين شده است. يكي از اين فرصت‌ها ماه رجب است. ماه رجب را قدر بدانيد. همه دعاهايي كه در اين ماه وارد شده، درس است؛ صِرف لقلقه زبان نيست. اين دعاها را با حضور قلب و با آگاهي از عمق معناي آن‌ها، بر دل و زبانتان جاري كنيد. اگر انسان مسلمان - جوان و پير، زن و مرد - در ماه رجب و سپس ماه شعبان، رابطه خود را با خداي متعال روان و نزديك‌تر كند، با آمادگي به ماه رمضان مي‌رسد؛ آن‌گاه ماه رمضان ضيافت الهي مي‌شود. انسان بايد آماده شود و سپس وارد ضيافت گردد.