نسل حسینی (علیه السلام)(6)
22 بازدید
تاریخ ارائه : 5/29/2014 9:53:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

صابران در غیبت مهدى(عج):

یكى از اركان انتظار فرج صبر و پایدارى است و انسان منتظر در واقع كسى است كه همه سختیها و ناملایمات را به امید رسیدن به آرمان بلند خویش تحمل مى‏كند و از فشار و تهدید زورگویان و طعنه و تكذیب نابخردان هراس به دل راه نمى ‏دهد، از همین رو در روایات صبر و انتظار همواره قرین یكدیگر بوده و فضیلت ‏بسیارى براى صبرپیشگان در زمان غیبت ‏بر شمرده شده است.

حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) كه خود والاترین مظهر صبر و مقاومت در راه اداى تكلیف الهى است در بیان مقام منتظرانى كه صبر و شكیبایى پیشه ساخته و بر آرمان خویش پایدارى مى ‏ورزند مى‏ فرماید:
«منا اثنا عشر مهدیا، اولهم امیرالمؤمنین على بن ابى‏طالب، و آخرهم التاسع من ‏ولدى ، و هوالقائم بالحق ، یحیى‏ الله به‏الارض بعد موتها، و یظهر به دین‏ الحق على‏ الدین كله ، ولو كره‏ المشركون. له غیبة یرتد فیها اقوام و یثبت فیها على‏ الدین‏ آخرون، فیؤذون و یقال لهم: «متى هذا الوعد ان كنتم صادقین‏»، اما ان‏الصابر فى غیبته‏ على‏

الاذى و التكذیب بمنزلة ‏المجاهد بالسیف بین یدى رسول‏الله (صلی الله علیه واله)»
در میان ما اهل بیت دوازده مهدى وجود دارد كه اولین آنها امیرمؤمنان على‏ بن‏ ابى‏طالب(علیه السلام) و آخرین آنها نهمین فرزند من است. و اوست قیام كننده به حق ، خداوند به وسیله او زمین را پس از آنكه مرده است زنده مى‏ كند و دین حق را به دست او بر همه ادیان غلبه مى‏دهد، اگر چه مشركان نپسندند. براى او غیبتى است كه گروهى در آن از دین خدا بر مى‏ گردند و گروهى دیگر بر دین خود ثابت مى‏ مانند، كه این گروه را اذیت كرده و به آنها مى‏ گویند:

«پس این وعده چه شد اگر راست مى‏ گویید؟» آگاه باشید آنكه در زمان غیبت او بر آزار و اذیت و تكذیب صبر كند همانند كسى است كه در مقابل رسول خدا(صلی الله علیه واله) با شمشیر به جهاد برخاسته است.
شاید بتوان گفت فضیلتهاى بى ‏شمارى در روایات ما كه براى منتظران فرج بر شمرده‏اند به اعتبار همین صبر و شكیبایى و تحمل مشكلاتى است كه منتظران واقعى فرج بر خود هموار مى‏كنند. چنانكه در روایتى كه از امام صادق(علیه السلام) وارد شده، آمده است:

«...فلا یستفرنك ‏الشیطان، فان‏العزة‏ لله ‏ولرسوله و للمؤمنین، و لكن المنافقین لایعلمون ، الا تعلم ان من انتظر امرنا و صبر على ، یرى من‏ال اذى والخوف ، هو غدا فى زمرتنا...»

شیطان تو را تحریك نكند. زیرا كه عزت از آن خدا و پیامبر و مؤمنان است لیكن منافقان نمى‏دانند ، آیا نمى‏دانى كسى كه منتظر امر ما (حاكمیت اجتماعى آرمانى ما) باشد، و بر بیمها و آزارهایى كه مى‏بیند شكیبایى ورزد، در روز بازپسین در كنار ما خواهد بود...