شورای فرهنگی روستا(6)
45 بازدید
تاریخ ارائه : 7/13/2014 5:51:00 PM
موضوع: تبلیغ

7-استعداد یابی و بکار گیری ظرفیت ها و توانمندیها:

جمعیت روستائیان ۲۸.۶ درصد جمعیت کشور می باشد یکی از عوامل توسعه کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه استفاده از خدمات و فکر تمام اقشار جامعه و بویژه روستائیان است.

یک سوم جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند رشد اقتصادی بیش از 8درصد در گرو توجه به روستاها قرار دارد و متاسفانه در سال‌های اخیر از ظرفیت‌های جمعیت روستایی کشور به خوبی استفاده نشده است.

توسعه روستاها یکی از عوامل تاثیرگذار در توسعه کشورهای دیگر است که برای توسعه نیازمند استفاده از ظرفیت‌های این جمعیت در کشور هستیم و استفاده از ظرفیت‌های روستا به دست مدیران منطقه‌ای انجام پذیر است.در بحث توسعه روستاها سه محور الزام به توسعه روستاها، آزادی عمل به روستائیان و ایجاد بستر لازم برای توسعه روستا باید دردستور کار قرار گیرد.

براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری می‌بایست زمینه فعالیت اقتصادی برای مردم فراهم شود که همه مدیران وظیفه دارند مشارکت اقتصادی مردم را آماده کنند.یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود واحدهای تولیدی پویا در مناطق روستایی است که برای این مهم می‌بایست امکانات فرآوری مواد خام تولیدی در روستاها فراهم شود.

8-پرداختن به مفاهیم و مصادیق ارزشی:

انقلاب اسلامی و ارزش‌های دینی رابطه متقابل با یکدیگر دارند، حیات و بالندگی ارزش‌های مرهون کوشش دینی مردم و جنبش الهی ملت ایران دستاورد جوشش ارزش‌ها و معنویات است و ماندگاری این دو در تعامل با یکدیگر است. افول نسبی ارزش‌های اسلامی در نسل جدید و کمرنگ شدن فضایل و کمالات اخلاقی در دهه اخیر،‌ دغدغه‌ای است که نمی‌توان از دیده پنهان داشت. مقاله حاضر به اجمال و اختصار برجسته‌ترین و کارآمدترین راه‌کار انتقال ارزش‌های انقلاب اسلامی به آیندگان را بررسی می‌کند تا راهبردی برای رشد و تعالی و استمرار ارزش‌ها در نسل‌ها گردد.

فجر ارزش‌آفرین انقلاب اسلامی، مائده‌ای آسمانی، ودیعه‌ی الهی و هدیه‌ای از عالم غیب است که تحول عمیق و گسترده معنوی و روحی ملت قهرمان و ظلم‌ستیز ایران اسلامی را به ارمغان آورد. نسل اول انقلاب با گذر از دخمه‌های ظلمانی و حضور در سرای نورانی مکتب و نظام اسلامی سختی‌های دوران پر نشیب و فراز پیروزی انقلاب را به جان خرید و ارزش‌های والای اسلامی را در سیره و سنت خود متجلی ساخت. نسل دوم در دامان همین نسل پرورش یافت و طعم شیرین شهد گل‌های استقامت و پایداری پدران خود را چشید و در جهت استمرا و تثبیت دستاورد ارزشمند انقلاب در خلق‌بخشی از حماسه‌ی ماندگار دفاع مقدس سهیم شد. اما نسل سوم که محصول دوران سازندگی و توسعه سیاسی است و در دوران ثبات و آرامش و استقرار نهادهای مدنی و انقلابی سربرآورده است، با یک سلسله مفاهیم، رویدادها و خواسته‌های جدیدی روبروست و قدرت درک کامل ویژگی‌های نسل گذشته را ندارد و خود را گرفتار یاس و در آستانه‌ی فرو غلطیدن به گرداب بی‌هویتی می‌بیند. ارزش‌های انقلاب اسلامی در دو نسل قبلی به برکت اقتدار معنوی و انفاس قدیمی حضرت امام خمینی(ره) و تأثیر فضای روحانی و ملکوتی دفاع مقدس در دو دهه‌ی انقلاب سیر صعودی داشت. نگرانی و دغدغه‌های کنونی نسبت به نسل سوم، به دلیل کمرنگ شدن ارزش‌ها و احیانا جایگزینی برخی ضدارزش‌ها به عنوان ارزش در جامعه است. با این وصف چگونه می‌توان کام تشنه نسل نو را با جام لبریز از شراب طهور ارزش‌ها و باورهای دینی سیراب ساخت و او را با دوران افتخارآمیز و حماسه‌آفرین و انسان‌ساز دیروز آشنا کرد تا امروز پاسدار امین و متعهد گوهر گرانبهای ارزش‌های دینی از دستبرد حرامیان باشند و پرچم سرافرازی پدران را بر دوش کشیده و به فرزندان خود تحویل دهند. این مقاله در حد اختصار مهمترین و کارآمدترین راهکارهای انتقال ارزش‌های دینی و انقلاب اسلامی به نسل آینده را بررسی می‌کند.