مدیریت جهادی درعرصه تبلیغ علوم دینی(1)
75 بازدید
تاریخ ارائه : 4/6/2015 9:55:00 AM
موضوع: تبلیغ

لازمه مدیریت جهادی

مدیریت جهادی در عرصه تبلیغ علوم دینی به چه معناست؟ و چرا مقام معظم رهبری بر این نکته تاکید دارند که باید درعرصه تبلیغ علوم دینی نیز مدیریت جهادی حاکم شود؟ منظور از مدیریت جهادی، حضور همگانی است یعنی همان روحیه ای که جامعه و کشور در دوران دفاع مقدس داشت. اگر قرار است همین روحیه نیز بر مدیریت امروز نظام حاکم باشد، نیازمند لوازمی است که در سایه درک آن لوازم، روحیه جهادی در جامعه نهادینه و محقق خواهد شد.

درک شرایط جنگی را نخستین لازمه تحقق روحیه جهادی است. اگر همه جامعه به این باور رسیدند که در شرایط جنگ هستیم، روحیه و مدیریت جهادی زنده خواهد ماند.

دومین لازمه تحقق روحیه جهادی، غافل نشدن از دشمن در هر شرایطی است. اگر دشمن را در مقابل خودمان دیدیم، روحیه جهادی جامعه را قوت بخشیده ایم و بدانیم که امروز دشمن نه تنها پشت دروازه های شهر و نه در همه خانواده ها، بلکه در همه جیب های جوانان ما قرار دارد و لحظه به لحظه در حال تعقیب آن‌ها است.

مقدس شماردن دفاع در برابر دشمن و هجمه بر او سومین لازمه تحقق مدیریت و روحیه جهادی در جامعه است. در دوران دفاع مقدس، چنین روحیه ای بر رزمندگان حاکم بود که برای مبارزه و شهید شدن در راه اسلام، ارزش ویژه قائل بودند و به یقین اگر این نگاه، امروز نیز بر جامعه ما حاکم شود، عرصه جهادی محقق خواهد شد.همچنین ایمان عمیق بر راه و داشته های بومی نیز از دیگر لوازم تحقق روحیه جهادی است.

امروز جامعه و نظام ما، ثروتمندترین جامعه روی کره زمین است، چرا که هم اسلام دارند و هم ارزش های اسلامی و هم انقلابی اسلامی و این سه مسئله بالاترین داشته ملت ایران است. اگر به این باور وجودی رسیدیم که تنها "در سایه ولایت فقیه است که به مملک آسیبی وارد نمی شود"، به یقین همه داشته‌های نظام حفظ خواهد شد. حفظ به هم پیوستگی، مطالبه درست و رصد کردن کامل امور را از ضرورت های امروز نسل جوان است و باید مراقب باشیم ناخواسته توپ در دروازه خودی وارد نکنیم؛ گاهی غافل می شویم و خودمان را تضعیف می‌کنیم که باید نسبت به این امر، آگاه باشیم و با مطالبه درست و رصد کردن امور، در جهت تقویت نظام قدم برداریم.