مدیریت جهادی درعرصه تبلیغ علوم دینی(2)
63 بازدید
تاریخ ارائه : 4/6/2015 10:07:00 AM
موضوع: تبلیغ

مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ

مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ دینی دارای طرح و برنامه و مبتنی بر اندیشه و تفکر و دارای قرارگاه مشخصی است که تمامی برنامه ها بررسی و متناسب با نیاز جامعه برنامه ریزی می‌شود و در مرحله اجرا با سرعت و دقت و کنترل و ارزیابی انجام می پذیرد. مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ دینی با کارهای عجله‌ای و بدون برنامه متفاوت است، زیرا فعالیت‌ها و کارهای با عجله قاعدتا کار عمیق و تاثیرگذار نخواهد بود، گرچه ممکن است یک نقش زیبایی از خود نشان دهد ولی ماندگار نخواهد بود..

این روزها شاهد فعالیت گسترده شبکه های اطلاع‌رسانی غربی می باشیم، روحانیت که عمده مسئولیت تبلیغ موازین دین بر عهده آنان است، می توانند با مدیریتی جهادی به مقابله با این امر و متقابلا ترویج علوم دینی بپردازند. روحانیت، عنصر اصلی مولّد فرهنگ در کشور ما بوده است. ارزشها و هنجارها، عمدتا از طریق روحانیت به جامعه تزریق گردیده و جزو فرهنگ عامّه مردم درآمده و گفتار و کردار این قشر معتمد دینی، همواره در طول تاریخ، حجت شرعی و مقبول افراد جامعه بوده است. این ارتباط وثیق بین مردم و روحانیت، ایجاب می‌کند که به نگاهی متأملّانه به نقش حوزه در القای فرهنگ عامه، بیندازیم و فلسفه این امر را نیز می توانیم در سخن مولا علی(ع) جویا شویم، که فرمودند "اللهم انه لا بدلک من حجج فی ارضک حجة بعد حجة علی خلقک یهدونهم الی و دینک و یعلمونهم علمک کی لا یتفرق اتباع اولیائک".

همه می دانیم که حجت‌های واقعی خدا بر روی زمین، انبیاء عظام و ائمه اطهار هستند که به نور علم و معرفت الهی مزیّن هستند و به معنای حقیقی، منصوب پروردگارند ولیکن در زمان غیبت، علما وارثان زمین و حجت‌های حق از ناحیه امامان معصوم و حجت غایب خویش هستند که آن حضرت خود فرموده اند "و اما الحوادث الواقعه فارحجوا الی رواة حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجة الله علیهم".

در عصر پرالتهاب کنونی، مخصوصا در سه دهه اخیر انقلاب، همه شاهد این نقش بسیار مؤثر علما و روحانیت، مخصوصا در راستای احیای فرهنگ غنی اسلام و نیز حفظ باورها و معتقدات دینی مردم و بالاخره انتقال علم و تئوری های پنهان دین، از لابلای کتابها و یا نقل از رجال و علما و اعصار گذشته و همچنین شاهد گسترش و شکوفایی این در سطح جامعه ای، دینی هستیم که بی تردید، بر جریده تاریخ رقم خواهد خورد و در دیدگان منصف بشر در زمان‌های بعدی نیز، به قضاوت خواهد نشست. اکنون هیچ تحلیلگر منصفی وجود ندارد که جایگاه تاریخی و تعیین کننده روحانیت را در راستای احیای فرهنگ و تبیین هویت فرهنگی ملت مسلمان، مورد تأکید قرار ندهد. این فهم، خود تکیه بر تحولات شگرف فرهنگی دارد که در باور و آرمان این ملت به وقوع پیوسته است؛ چنان که بعد از پیروزی انقلاب، روحانیت معظم، در ابعاد مختلف فرهنگی که متعاقبا بیان خواهد شد با توجه به عرصه برتر و وسیعتری که از طریق شبکه های گسترده و اختیارات فراگیر دولتی پس از انقلاب به دست آمده، خدمات شایانی نموده است. امروز در منطقه و جهان شاهد تهدیدات و در عین حال فرصت هایی هستیم و ما باید با زمان شناسی تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم و لذا مبلّغ دین باید مصداق طبیب دوار بطبه باشد و همواره تلاش او هدایت جامعه به صراط مستقیم باشد.

با توجه به نقشی که جوانان هر کشور در حیات و بالندگی آن ایفا می‌کنند، سرمایه‌گذاری در امر آموزش و تربیت صحیح و ورزش جسم و روح آنان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. دوره جوانی، دوره شکل‌گیری و قوام یافتن شخصیت فرد و هویت فرهنگی اوست. در این دوره فرد متناسب با اطلاعاتی که از طریق نهادهای اجتماعی دریافت می‌کند، هنجار و ارزش‌های جامعه خود را درونی می‌کند. سبکها و نحوه‌ی گذران اوقات فراغت جوانان می‌تواند نقشی مؤثر در شکل‌گیری شخصیت آنان و همین طور سازندگی جامعه داشته باشد. لذا اهتمام به مطالعه در این خصوص و برنامه‏ ریزی برای آن، از دغدغه‏ های اصلی دست‏ اندرکاران این مهم به شمار می‏ رود. به هر تقدیر گرچه طی سال های اخیر قدم‌های مؤثر و مفیدی در زمینه پژوهش درباره اوقات فراغت جوانان ونیز برنامه ریزی برای پر کردن این اوقات در بین گروه های مختلف جوانان برداشته شده، اما این مطالعات و اقدامات«ناکافی بوده و کمتر در معرض بررسی، نقد و قضاوت صاحب‌نظران قرار گرفته است.

برای نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی ایرانی، ضرورت دارد ابتدا این سبک زندگی برای مردم خصوصاً جوانان تبیین شود. زمانی می توانیم تعریف مشخصی از سبک زندگی اسلامی داشته باشیم که آموزه‌های دینی و قرآنی، محور و مبنای زندگی قرار بگیرد. ابزار هنر، می تواند یکی از عوامل مهم برای ترویج و گسترش سبک زندگی اسلامی باشد در صورتی که جهت دهی آن درست باشد. در سیره و زندگی ائمه معصومین (علهیم السلام) ساده زیستی به‌عنوان یک اصل مهم بیان شده و باید برای ترویج و گسترش این فرهنگ در جامعه تلاش شود. دین مبین اسلام در مورد سبک زندگی، دارای برنامه و روش های متنوع و مفید است ولی باید مراقب باشیم بحث سبک زندگی توسط غربی ها مصادره نشود.غربی ها سعی می‌کنند عرف های فرهنگی خودشان را بر کشورهای مختلف تحمیل کنند. یک مدیر اگر در مقابل این ها حالت وادادگی پیدا کرد، همین چیزهایی که پیش آمده، پیش می آید. وادادگی مدیران، یکی از مهم ترین و مؤثرترین و مضرترین عواملی است که دستگاه های فرهنگی را به انحراف می کشاند. وقتی که دستگاه فرهنگی منحرف شد، نتیجه اش در بیرون معلوم می‌شود. آن دستگاهی که باید در جهت رشد فکری و فرهنگی و عملی انسان ها فیلم بسازد و کتاب تولید کند و تمام ابزارهای فرهنگی را در این جهت به کار بیندازد، اگر مسؤولین تهاجم فرهنگی را پذیرفتند، آن گاه شجاعت و تقوای آن ها به کار ملت خواهد آمد. مقام معظم رهبری (مدظله العالی )می فرمایند که "سال ها پیش، من یک روز راجع به تهاجم فرهنگی صحبت کردم و گفتم دشمن از روزنه های فرهنگی به ما حمله می‌کند؛ اما متأسفانه عده ای این را نفهمیدند. بعضی صریح و بعضی هم در پرده گفتند فلانی به چه چیزی حمله می‌کند؟! کدام تهاجم، چه تهاجمی؟! امروز بعد از گذشت چند سال، آدم های دیر فهم کم کم می فهمند که تهاجم فرهنگی یعنی چه! موج حملات فرهنگی دشمن که ایمان جوانان را هدف قرار داده، حالا به چشمشان می آید و ابراز نگرانی می‌کنند".

سیاستگذاری، برنامه ریزی، هدایت، سازماندهی، پشتیبانی و نظارت بر تبلیغات دینی- مردمی، زمینه سازی برای یافتن نیروهای مومن و پیدایش تشکل های انجمن های اسلامی و جمعیت های مشابه و نظارت بر فعالیت آنها، تلاش در جهت احیا و اشاعه معارف، فرهنگ و تاریخ تشیع از همه راه‌های ممکن با تاکید بر وحدت تمام مذاهب اسلامی و حراست از آن، با همکاری مراجع و نهادهای ذیربط، تحقیق و بررسی در خصوص تبلیغات سو و تهاجم فرهنگی دشمنان و شناسائی و تحلیل ترفندهای تبلیغی علیه انقلاب اسلامی و ارائه سیاست های لازم در جهت خنثی سازی آنها و تنویر افکار عمومی، انجام مطالعات راهبردی و بررسی های کاربردی در زمینه نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه بویژه جوانان و طراحی برنامه ها و شیوه های تبلیغی نوین و اصلاح و احیای روش های سنتی در تبلیغات دینی.تدوین و انتشار کتب و نشریات مناسب و ضروری به منظور معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی، و تبیین مواضع انقلاب اسلامی و انجام پژوهش های لازم بویژه در زمینه نظام تربیتی و مبانی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حکومت اسلامی و حمایت از پژوهشگران متعهد، تلاش جهت هدایت افکار عمومی با استفاده از رسانه های همگانی و فعالیت مستقیم رسانه ای در صورت لزوم، شناسایی و معرفی آثار نمونه فرهنگی و هنری، افراد و شبکه های تبلیغی- مردمی جامعه اسلامی و تهیه و عرضه فرآورده ها و آثار نمونه فرهنگی-هنری، در جهت ارائه الگوهای مناسب هنرمندان متعهد و انقلابی و حمایت از آنان، برنامه ریزی، زمینه سازی و انجام اقدامات لازم برای هرچه فعال تر شدن افراد تاثیرگذار مانند روحانیون، دانشگاهیان، معلمان و هنرمندان در جهت رشد فرهنگ اسلامی و مقابله با آثار نامطلوب فرهنگ های بیگانه، برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی در برگزاری هرچه بهتر مراسم و شعائر انقلابی و دینی در کشور با مشارکت کلیه نهادهای مردمی و دولتی، همکاری وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و وابسته به دولت و نهادهای انقلابی به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی در محیط سازمان های دولتی و نهادهای انقلابی، تاسیس و اداره موسسات آموزشی و مراکز دانشگاهی در جهت تربیت مبلغان کارآمد و هنرمندان متعهد و مربیان دینی، تاسیس مراکز اطلاع‌رسانی تخصصی، تبلیغی و دینی، سازماندهی و اعزام مبلغ در سراسر کشور به‌ویژه مناطق محروم با همکاری روحانیت و مردم، هدایت و حمایت انجمن های اسلامی و تشکل های اسلامی- مردمی و نظارت بر آنها.برنامه ریزی فرهنگی و تبلیغی جهت علاقه مندان به فرهنگ فارسی در کشور با تاکید بر خدمات متقابل اسلام و ایران، با همکاری و هماهنگی مراجع ذی صلاح، برگزاری کنفرانس ها، جشنواره ها و نمایشگاههای بین المللی مردمی در کشور به منظور تعمیق و گسترش معارف اسلامی و فراهم کردن زمینه شرکت هنرمندان و شبکه های تبلیغی- مردمی در کنفرانس ها، نمایشگاه ها و جشنواره های فرهنگی، انجام همکاری های فرهنگی- تبلیغی با مراکز اسلامی و فرهنگی داخل کشور به منظور تامین ارتباط افراد و مراکز اسلامی و فرهنگی- مردمی برای تالیف قلوب آنان با هماهنگی سایر مراجع ذی صلاح و نظارت بر ترجمه متون دینی و تعیین ضوابط و مقررات مربوط به تهیه، ترجمه و انتشار این متون جهت بهره برداری در کشور، اصولی می باشد که از سوی مسئولین تبلیغ مسایل دینی می بایست در محور کار قرار گیرد.