روایتی از «سلام» حضرت آقا به پیرغلام اهل بیت‌(ع)(1)
56 بازدید
تاریخ ارائه : 4/6/2015 10:28:00 AM
موضوع: تبلیغ

پیرغلامی اهل بیت(ع) نعمتی است که به هر کسی نمی‌دهند، نعمتی که سالیان سال باید برای رسیدن به تلاش کرد و جایگاه خدمت‌گذاری اهل بیت(ع) را به دست آورد.

نصف جهان از شهرهایی است که مردم آن سالیان سال عشق و ارادت خود را به اهل بیت(ع) نشان داده‌اند و چه در دوران صفویه و بعد از آن و چه قبل از این دوران تاریخی برای اصفهان، مردم این دیار، همواره از مریدان امام حسین(ع) به شمار می‌رفته‌اند.
در این بین هستند بزرگانی که با سال‌ها پیرغلامی اهل بیت(ع) در اصفهان شهره عام و خاص شده‌اند و هنوز که هنوز است و در سنین بالایی قرار دارند، علاقه بسیاری به اهل بیت(ع) از خود نشان می‌دهند.
برای گفت‌وگو با یکی از این پیرغلامان اهل بیت(ع) و به بهانه تجلیل از حاج مرتضی اشتری، پدر سردار اشتری، جانشین فرمانده انتظامی ناجا، به خانه وی سری زدیم.
وارد خیابان باریک و قدیمی فروغی می‌شویم. کوچه پس کوچه‌های تنگ و باریک را پشت سر می‌گذاریم تا به درب کوچک چوبی می‌رسیم. وارد خانه ساده و قدیمی می‌شویم که پیرمرد باصفایی در انتظارمان نشسته. خانه هم مثل صاحب‌خانه‌اش اصالت خود را حفظ کرده، دکورهای خانه، بر خلاف خانه‌های امروز ما اصفهانی‌ها، پر است از کتاب.. . چند قاب عکس بر روی دیوار و یک تابلو فرش مزین به نام نامی امیرالمؤمنین علی(ع) و خوشا به حال صاحب‌خانه‌ای که زیر سایه اهل‌بیت(ع) و با عشق و ارادت به آن‌ها عمری سپری کرده است.
پیرمرد ردا پوش که حدود ۸۰ سال از خدا عمر گرفته، آرام و با طمأنینه نشسته و با صبر و حوصله پذیرای سئوالاتمان است. مثل همه اصفهانی‌های اصیل، صریح و حاضرجواب است و کوتاه و پرمغز پاسخ می‌دهد، طوری که دیگر نیازی به دوباره پرسیدن یا توضیح بیشتر نیست.
او جزو نسل مداحان قدیمی است که به قول خودش انگشت‌شمار آن‌ها مانده‌اند اما هنوز اصالت خود را حفظ کرده و با همان سبک و سیاق قدیم مداحی و نوحه‌سرایی می‌کند. سبک و منش این نسل قدیم مداحان با مداحان امروز زمین تا آسمان فرق دارد و این را هر خواننده‌ای می‌تواند از لابه‌لای پاسخ‌های کوتاه و صریحش بفهمد.
حاج مرتضی اشتری از پیر غلامان اهل‌بیت(ع) صدایش دل‌نشین و اشعارش تأثیرگذار است، با خلوص نیت و ارادتی که به اهل‌بیت(ع) دارد سخن می‌گوید و لاجرم سخنش بر دل می‌نشیند.
به بهانه تجلیل از استاد حاج مرتضی اشتری، مداح اهل‌بیت(ع) و پیرغلام اهل بیت(ع)، با وی به گفت‌وگو نشستیم که این گفت‌وگو را در ادامه می‌بینید: