روایتی از «سلام» حضرت آقا به پیرغلام اهل بیت‌(ع)(2)
191 بازدید
تاریخ ارائه : 4/6/2015 10:57:00 AM
موضوع: تبلیغ

مداحی را از کی شروع کردید؟
حاج مرتضی اشتری: پدر و برادر و پدربزرگم مداح بودند، من هم از ۱۱ سالگی که همراهشان به مجالس عزاداری می‌رفتم شروع به مداحی کردم.

پس به مداحی علاقه داشتید؟
حاج مرتضی اشتری: بله، از اول علاقه‌مند بودم، اگر علاقه نداشتم مداح نمی‌شدم. شاید هنوز مکتب نرفته بودم یا تازه رفته بودم که پدر و برادرم من را همراهشان به جلسات عزاداری و روضه‌های هفتگی می‌بردند و همین‌طور که اشعار را می‌خواندند حفظ می‌شدم و می‌خواندم.

از کی شروع به شعر گفتن کردید؟
حاج مرتضی اشتری: در سیزده‌سالگی مادر عزیزم را از دست دادم و نخستین شعرم را در سوگ مادر گفتم.

 اشعارتان به چاپ رسیده است؟
حاج مرتضی اشتری: بله، همه اشعارم را در دیوان شعری که به نام دیوان اشتری اصفهانی به چاپ پنجم رسیده، گردآوری کرده‌ام.

اشعارتان در مدح و مرثیه ائمه اطهار(ع) هست؟
حاج مرتضی اشتری: به لطف خداوند و عنایت اهل‌بیت(ع) اشعاری در مدح و مرثیه ائمه اطهار(ع) سروده‌ام. البته دامنه شعر گفتن برای فضائل امیرالمؤمنین(ع) و مرثیه سیدالشهدا(ع) زیاد است اما به‌غیراز آن برای سایر ائمه(ع) اشعار زیادی سروده نشده، مثلاً برای امام حسن مجتبی(ع) بیشتر خوان گستری و شهادتشان را عنوان می‌کنیم. نیمه رمضان هرسال هیئت امام حسن مجتبی(ع) در خیابان جامی جشنی برای ولادت امام حسن(ع) می‌گرفتند و از من می‌خواستند شعری برایشان آماده کنم.
بعد از چند سال دیدم حدود ۲۰ قطعه شعر برای ایشان سروده‌ام و به نظرم رسید اگر ۳۰ تا ۳۵ شعر شود می‌توان به‌عنوان یک مجموعه ارزشمند چاپ شود. از خود آقا امام حسن مجتبی(ع) کمک خواستم و این مجموعه آماده شد. مرحوم حاج آقا حسن امامی هم در مقدمه‌ای بر این کتاب، عنوان کردند که تاکنون چنین مجموعه‌ای با این تنوع برای امام حسن مجتبی(ع) چاپ نشده بود. مثلاً در یکی از اشعار گفته شده:
حق ز حکمت اقتضای وقت را تنظیم کرد جنگ بهر مرتضی صلح از برای مجتبی یا جای دیگری گفته شده: مصلحت‌اندیشی‌اش بنگر که بی غوغای جنگ از برای مسلمین صلحش صفا آورده است
چند شاعر دیگر هم گفته‌اند که تاکنون چنین مجموعه‌ای نبوده است.

 در مداحی‌ها بیشتر از اشعار خودتان می‌خوانید یا از شعرای دیگر؟
حاج مرتضی اشتری: در مداحی‌هایم بیشتر از اشعار دیگران خوانده‌ام. حالا هم که دیوانم چاپ‌شده بازهم از دیگران می‌خوانم. برخی اشعار واقعاً قوی و برنده است مثل این شعر صائب که می‌گوید:
مده بی فیض اشک از دست ایام محرم را بود ده روز سالی موسم این گوهرافشانی

 به نظر شما شعر چه اثری در مداحی‌ها دارد؟
حاج مرتضی اشتری: یک بیت شعر انسان را از عالمی به عالم دیگری می‌برد. نقل‌شده یکی از گردن‌کلفت‌های تهران در عالم مستی بوده که شخصی یک بیت شعر از مرحوم صغیر برایش می‌خواند و همین یک بیت به قدری در او اثر می‌گذارد که به اصفهان می‌آید و توبه می‌کند. خودم هم این شخص را بعداً دیدم که در بازار برای خودش کسی شده بود و مردم برای استخاره و استخاره پیش او می‌آمدند.

مداحی قدیم با امروز چه فرقی داشت؟
حاج مرتضی اشتری: اولاً تعداد مداحان این‌قدر نبود و وقتی جایی می‌رفتیم میدان بود که مداحی کنیم، اکنون ماشاالله مداح فراوان است، سبک هم فرق کرده، در مداحی‌های قدیم شعرهای اصیل خوانده می‌شد اما اکنون شعرهایی خوانده می‌شود که برخی مورد تأیید ما نیست، ولی ما هنوز همان شعرهای اصیل را می‌خوانیم.