سلام بر تمام لحظات رجب
77 بازدید
تاریخ ارائه : 4/21/2015 10:41:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

سلام بر لحظه لحظه ماه رجب که شاهد ذکر ذاکران و شب زنده داران است.

رجب، هفتمین ماه از سال قمری است که در شمار ماه ‏های پرفضیلت و یکی از چهارماه برخوردار از حرمت و قداست ویژه است. ماهی که در آن، بندگان مؤمن، خود را برای شرکت در میهمانی بزرگ خداوند آماده می‏کنند. موسم زدودن غبار تیرگی از روح و جان، ماه تمرین و توجه به بیشتر به معنویات، ماه بندگی و آغاز انس جانانه به پروردگار است.

أین الرجبیون؟

اهالی رجب، مردان و زنان با ایمانی هستند که اشتیاق و آرزویی جز وصال معبود ندارند ذکرشان اللّه‏، کارشان لِلّه و هدفشان کسب رضایت و خشنودی خداست. «رجبیّون» قصدی جز رسیدن به بهشت ندارند. در این ماه، هر کس توشه‏ای از سفره رجب برمی‏دارد و در خانه تکانی دل، همه می‏کوشند تا غباری بر گرد جان باقی نماند.

مناسبت‏های ماه رجب

در ماه رجب، طلوع سه امام معصوم، امام علی علیه‏السلام، امام محمد باقر علیه‏السلام و امام جواد علیه‏السلام را شاهدیم و بزرگ ترین جنبش تاریخ بشر، برانگیخته شدن پیام آور مهر و محبت، حضرت محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله برای هدایت و سعادت انسان‏ها، در این ماه اتفاق افتاده است.یاد و نام پیشوایان شهید این ماه، حضرت امام موسی کاظم علیه‏السلام و امام هادی علیه‏السلام و نیز پیام‏آور کربلا، زینب کبری علیهاالسلام گرمی‏بخش دل‏های مؤمنان است. نیمه رجب نیز، شاهد خلوت عاشقان معتکف در کوی دوست خواهیم بود.


ماه رجب در قرآن

خداوند در قرآن کریم می‏فرماید: «به درستی که تعداد ماه‏ها نزد خداوند و در کتاب تکوین او از همان روزی که آسمان‏ها و زمین را آفرید، دوازده ماه است که چهار ماه آن، ماه حرام می‏باشد» (سوره توبه، آیه ۳۶). بر اساس روایات، یکی از چهار ماه حرام، ماه رجب است که بر خلاف سه ماه ذیقعده، ذیحجه و محرم که به دنبال هم آمده‏اند، این ماه به تنهایی و جدای از آن‏ها واقع شده است.منظور از حرام بودن چهار ماه، این است که مردم در این ماه‏ها، از جنگیدن بپرهیزند و در سایه امنیت عمومی، به زندگی و فراهم کردن وسایل آسایش خویش رسیده و به عبادت و اطاعت بپردازند. 

فلسفه ماه‏ های حرام

ماه رجب، یکی از چهار ماه حرام است که در آن از جنگ و خونریزی نهی شده است. تحریم جنگ در این چهار ماه، یکی از راه‏ های پایان دادن به جنگ‏های طولانی و وسیله‏ای برای دعوت به صلح و آرامش بود، زیرا زمانی که جنگ برای مدت چهار ماه تعطیل شود، مجالی خواهد بود برای تفکر و اندیشه و احتمال پایان یافتن جنگ نیز بیشتر می‌شود واین خود نشانه روح صلح‏طلبی اسلام است. ضمن این که اگر دشمن بخواهد از این قانون اسلامی سوء استفاده کند و حریم ماه‏های حرام را بشکند، مسلمانان اجازه مقابله به مثل به مسلمانان خواهند داشت.


رجب در کلام پیامبر (ص)

رجب، ماهی است که پیامبر اسلام (صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و سلّم) در آن مأمور شد تا خوبی‏ها را تکمیل کرده و آیینی آورد که برای همیشه تاریخ، راهنمای انسان‏هاست. پیامبر اسلام درباره فضیلت‏های ماه رجب می‏فرماید: «رجب، ماهِ نزول رحمت الهی است و خداوند در این ماه، رحمت خود را بر بندگان خویش فرو می‏ریزد.»و در کلامی دیگر می‏فرماید: «در بهشت قصری است که غیر از روزه‏داران ماه رجب؛ کسی وارد آن نمی‏شود.»


شرافت رجب

مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، استاد بزرگ اخلاق و عرفان، در کتاب المراقبات درباره دلایل شرافت ماه رجب، می‏نویسد: «ماه رجب، یکی از ماه‏های حرام می‏باشد و از اوقات دعاست.[این ماه] حتی در زمان جاهلیت نیز به این مطلب مشهور بوده و مردم آن زمان منتظر این ماه بودند تا در آن دعا کنند. هم‏چنین این ماه، ماهِ امیرالمؤمنین است، چنان‏چه طبق روایات، شعبان ماه رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و رمضان ماه خدای متعال می‏باشد.»ایشان هم‏چنین همه سالکان راه حق رابر مواظبت این ماه و بجا آوردن اعمال مخصوص آن توصیه می‏کنند.


نام‏های رجب

با توجه به ابعاد معنوی و برخورداری از مزایای گوناگون ماه رجب، این ماه نام‏های دیگری نیز دارد:

- شهرُ الاستغفار، آمرزش خواهی
- رَجَبُ الفَرد؛ ماه تک؛ تنها واقع شدن و جدا شدن آن از سایر ماه‏های حرام
- رَجَبُ الاَصَبّ؛ سرشار؛ نزول سرشار رحمت الهی
- شهرُ امیرِالمؤمنین؛ ماه امیرمؤمنان


تمرین تزکیه

ماه رجب، ماه آمادگی برای حضور در میهمانی خداست و برنامه‏های پیشنهادی اسلام در این ماه، همه از نوعی تمرین و آمادگی حکایت دارند. تأکید بزرگان دین بر گرفتن روزه در این ماه و ذکر پاداش‏های بسیار برای روزه‏داری در ماه رجب، برای تشویق مسلمانان و کسب آمادگی آنان است.

برخی از اعمال مستحبی رجب

برای استفاده بیش‏تر از فضیلت‏های بی شمار ماه رجب، برنامه‏هایی از سوی پیشوایان دین عنوان شده که انجام آن‏ها در این ماه، مورد توجه و سفارش آن حضرات بوده است. مانند:
- روزه گرفتن به هر میزان که ممکن باشد
- مداومت بر ذکر «لااله الا اللّه‏»
- خواندن بعضی از دعاهای مخصوص بعد از هر نماز
- به جا آوردن عمره مفرده
- زیارت حضرت رسول صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏آله، امیرمؤمنان علیه ‏السلام، امام حسین علیه‏السلام و امام رضا علیه ‏السلام
- شرکت در مراسم معنوی اعتکاف


ذکرهای رجب

در ماه رجب، یکی از دعاهایی که بسیار مورد استفاده و توجه مؤمنان قرار می‏گیرد، دعای شریف «یا مَنْ اَرْجُوهُ...» است که بعد از هرنماز توصیه شده است. این دعا که از دعا های کوتاه، ولی عمیق و پرمعنا است، از طرف امام زمان(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) صادر شده و خود حضرت سفارش به مداومت آن در روزهای رجب نموده‏اند.
امام صادق (ع) این دعا را به شیعیان خود آموختندتادرماه رجب درهرروز و شب ودرپی هر نماز آن را زمزمه کنند: «ای کسی که همه خوبی‏ها را از او امید دارم و می‏دانم که از ناحیه او هیچ بدی نخواهد رسید.ای کسی که عطای بسیار در مقابل بهای اندک می‏دهی. ای کسی که آن‏چه از او می‏خواهند و نمی‏خواهند و حتی نمی‏دانند به مردمان از روی رحمت و مهربانی عطا می‏کند و می‏بخشد.با خواستن من از درگاه تو، تمام خیر و خوبی دنیا و آخرت را بر من ارزانی دار وتمام بدی‏های آن دو سرا را از من دور نما. که هر قدر هم عطا کنی، چیزی از تو کم نخواهد شد و از فضل خود، لطف و کرمت را بر من افزون نما.ای صاحب بزرگی و کرامت، ای مالک نعمت‏ها و صاحب بخشش، ای کسی که بر بندگان منّت داری و لطف، رویم را بر آتش جهنم حرام گردان.»


ماه عذرخواهی

از امام صادق علیه‏السلام نقل شده که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: «رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است. رجب را اصَبّ می‏گویند؛ چون رحمت خداوند در این ماه بر امت من بسیار ریخته می‏شود. پس بسیار بگویید: اَسْتَغْفِرُاللّه‏َ وَ اَسْئَلُه التَّوبَة؛ یعنی از خداوند به خاطر کارهای بدم پوزش می‏طلبم و از او فرصت بازگشت می‏خواهم.»