از «شب آرزوها» چه می‌دانید؟
63 بازدید
تاریخ ارائه : 4/26/2015 8:01:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

اولین شب جمعه از اول ماه رجب را «لیلة الرغائب» نامیده‌اند و احیاء و بیداری و نیایش در این شب فضیلت ویژه‌ای دارد؛ زیرا در اين شب، فرشتگان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به مردم عرضه نمایند.

لیله الرغائب دو معنی دارد؛  شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند.

در معنای دوم نیز «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانه خداوند می‌شوند.

از طرف دیگر شب جمعه، به خودی خود دارای ویژگی و ارزش خاصی است و اعمال عبادی فراوانی در آن وارد شده، پس زمان مناسبی عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضی الحاجات است.

در لیله الرغائب چه اعمالی را انجام دهیم؟

ثقه المحدثین، شیخ عباس قمی درباره اعمال این شب در کتاب مفاتیح الجناح می نویسد: کیفیت آن چنان است که روز پنجشنبه اول ماه رجب را (در صورت امكان و بلا مانع بودن) روزه می داری و چون شب جمعه داخل شود مابین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز می گذاری كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و درهر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید،هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود.

پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر" سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر" رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: هر کس این نماز را در این شب انجام دهد ثواب این نماز به نیکوترین صورت با روی خندان و درخشان و با زبانی فصیح در شب اول قبر در حضور این فرد ظاهر شود و به او می‏ گوید: ای دوست من مژده می ‏دهم تو را که از هر شدّت و سختی نجات یافتی، نمازگزار می‏گوید: تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی زیبا با چنین جلوه ‏ای ندیدم و سخنی شیرین‏تر از کلام تو نشنیده ‏ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیدم در پاسخ می‏گوید: من همان نماز لیله الرغائبم که شما انجام دادی. امشب آمده‏ ام نزدت باشم تا حق را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود من در عرصه قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند پس خوشحال باش که خیر از تو معدوم نخواهد شد.

عارف کامل، مرحوم میرزا جواد ملکی تبریزی در این باره در کتاب المراقبات خویش می نویسد: از پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) روایت شده است که فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.
آن گاه خداوند می فرماید: ای فرشتگانم! هرچه می خواهید از من درخواست کنید.
فرشتگان عرض می کنند: حاجت ما این است که از روزه داران رجب درگذری.
خداوند می فرماید: این کار را انجام دادم.

چه دعایی بکنم؟

همه ما آرزوهای فردی داریم که آن‌ها را هر روزه در قنوت نمازهایمان، یا در کنار بقعه‌های شریف و یا حتی در خلوت‌های خودمانی با خدایمان درمیان‌ می‌گذاریم؛ مشکلات مالی، اعتقادی، خانوادگی و... هم بخشی از زندگی انسان‌ها است که دعا کردن در رفع شدن این مشکلات بسیار راهگشاست.

اما چه کسی نمی‌داند که دعا برای تعجیل در ظهور مولایمان صاحب‌الزمان، حلال تمام مشکلات خواهد بود؟ مگر غیر از این است که با ظهور ایشان بساط ظلم و بی‌عدالتی برچیده می‌شود و امامت علنی ایشان، سایه آرامش بر قلب مؤمنین می‌افکند؟

پس این فرصت را غنیمت بشماریم و با تمام وجود به خداوند بگوییم:  اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکُو إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنَا صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ غَیْبَةَ وَلِیِّنَا وَ کَثْرَةَ عَدُوِّنَا وَ قِلَّةَ عَدَدِنَا... (1)

و برای سرفرازی و پیروزی شیعیان جهان در کشورهای یمن، بحرین، عراق، سوریه، لبنان دعا می‌خوانید و زیر لب زمزمه‌کنیم:

اِلهی عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِی الاَمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.(2)

پی نوشت:

1. فرازی از دعای افتتاح: بارالها ما به درگاه تو شکایت می کنیم از فقدان پیغمبرت و از غیبت امام ما و بسیاری دشمن ما و کمی عدد ما ...

2. دعای فرج امام زمان عج