درس هایی از جزء هیجدهم
170 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

درس هایی از جزء هیجدهم
«عفت عمومی از دیدگاه قرآن»
قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ.... ﴿۳۰﴾وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ.... ﴿۳۱﴾ «سوره نور، آیه ۳۰ و ۳۱»

معنی آیه:  به مومنان بگو چشمهای خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و... و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و....

حفظ عفت و پاکدامنی و مراحل پاکسازی:
سوره مبارکه نور را در حقیقت می توان سوره پاکدامنی و عفت و مبارزه با آلودگی های جنسی دانست و برای این منظور و پاکسازی جامعه شش مرحله ذکر می‌کند: مرحله اول: بیان مجازات شدید زن و مرد زناکار است که با قاطعیت تمام مطرح گردیده و سه دستور در این رابطه مطرح می‌کند.

 ۱- حکم مجازات زنان و مردان آلوده به فحشاء یعنی زدن صد تازیانه به زن و مرد زناکار.

 ۲- تأکید بر اینکه در اجرای حد الهی گرفتار محبت ها و احساسات بی مورد نشوید.

 ۳- دستور حضور جمعی از مومنان در صحنه مجازات است. زیرا هدف آن است که ضمن عبرت گنهکار، مجازات او سبب عبرت دیگران هم شود. این مرحله به ما می آموزد که در یک جامعه سالم باید (تخلف از قانون) با اهمیت تلقی شود، و مجازات باید به گونه ای صورت گیرد که اثر منفی خنثی شود. مرحله دوم: برخورد جدی با کسانی که افراد پاکدامن را مورد اتهام قرار می دهند. در این مرحله خداوند مومنانی را که در مقابل شایعه پراکننان کوتاهی می‌کنند و جلو تهمت ها را نمی گیرند مور سرزنش قرار می دهد و به سه قسمت از گناهان مومنان در مورد قبول تهمت ها اشاره می‌کند.۱- پذیرش شایعه: می فرماید به خاطر بیاورید هنگامی که به استقبال این دروغ بزرگ می رفتید و این شایعه را از زبان یکدیگر می گرفتید. ۲- نشر شایعه بدون هیچ گونه تحقیق. ۳- کوچک شمردن شایعه و به‌عنوان یک وسیله سرگرمی از آن استفاده کردن. لذا برای حفظ عفت عمومی در جامعه علاوه بر شدت عمل در برخورد با گنهکار که در مرحله اول به آن اشاره شد باید با کسانی که شخصیت انسان های پاکدامن را با شایعه پراکنی لکه دار می‌کنند نیز باید به شدت برخورد شود. مرحله سوم: نهی از چشم چرانی و رعایت حجاب در این مرحله برای اینکه تصور نشود اسلام تنها به برنامه مجازات گناهکار قناعت می‌کنند به یکی از راههای پیشگیری از آلودگی های جنسی پرداخته و آن مسئله نهی از چشم چرانی مردان نسبت به زنان و زنان نسبت به مردان و بحث حجاب زنان مسلمان را مطرح می‌کند. زیرا یکی از عوامل مهم انحرافات جنسی این دو مسئله است.

الف- چشم چرانی

ب- بی حجابی

در این دو قسمت اشاره مختصری به فلسفه حجاب می‌شود.

 ۱- برهنگی، مردان مخصوصاً جوانان را در حال تحریک دائم قرار داده سبب کوبیدن اعصاب آنها و ایجاد هیجانهای بیمارگونه، عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می‌گردد.

 ۲- آمارها نشان می دهد با افزایش برهنگی در جهان طلاق و از هم گسیختگی زندگی زناشویی در دنیا به طور مداوم بالا رفته است.

 ۳- گسترش دامنه فحشاء و افزایش فرزندان نامشروع از دردناک ترین پیامدهای بی حجابی است.

 ۴- مسأله ابتذال زن و سقوط شخصیت او نیز مطرح است. در این صورت شخصیت زن تا سرحد یک عروسک یا یک کالای بی ارزش سقوط خواهد کرد. 

مرحله چهارم: این مرحله باز به‌عنوان یک پیشگیری مهم از آلوده شدن به اعمال منافی عفت دستور ازدواج سهل و آسان مطرح می‌شود. تا از طریق ارضای غریزه جنسی با ارضای نامشروع مبارزه کند.

نکاتی در مورد ازدواج:
۱- با تشویق اسلام به ازدواج و ترغیب به ازدواج آسان امیر المومنان علی (ع) فرمود: بهترین شفاعت آن است که میان دو نفر برای امر ازداج میانجیگری کنی تا این امر به سامان برسد. پیامبر (ص) فرمود: هر گامی انسان در این راه بردارد و هر کلمه ای بگوید ثواب یکسال عبادت در نامه اعمال او می نویسند. پیامبر (ص) فرمود: کسی که همسر اختیار کند نیمی از دین خود را محفوظ داشته و باید مراقب نیم دیگر باشد. پیامبر (ص) فرمودند: بدترین شما مجردانند. مرحله پنجم: بخشی از آداب معاشرت و اصول تربیت فرزندان نسبت به والدین را در این مرحله مطرح نموده و برای جلوگیری از انحراف فکر فرزندان آداب ورود کودکان بالغ و نابالغ را به جایگاه خصوصی والدین بیان می فرماید. مرحله ششم: اشاره به مباحث توحید و معاد می‌کند. چرا که پشتوانه همه برنامه های عملی و اخلاقی همان مسائل اعتقادی است. تا این ریشه نباشد آن شاخ و برگها و گل و میوه ها شکوفا نمی گردد.

نتیجه بحث در یک نگاه
برای حفظ عفت عمومی و پاکسازی جامعه از آلودگی ها قاطعیت در برخورد با خلافکار، جلوگیری از تهمت در جامعه، رعایت تقوی در نگاه، رعایت حجاب و پوشش، ساده کردن ازدواج و رعایت مسائل خانوادگی و در نهایت تقویت اعتقادات لازم است.

مروری بر جزء هیجدهم:
۱- مومنان کسانی هستند که در نمازشان خشوع دارند و از لغو بیهودگی روی گردانند و زکات می پردازند و دامان خود را از آلودگی حفظ می‌کنند. (۲ تا ۵ مومنون)

 ۲- مومنان امانت ها و عهد خود را رعایت می‌کنند و بر نمازهایشان مواظبت می‌نمایند. (۹ و ۸ مومنون)

۳- ما بالای سر شما هفت راه (طبقات هفتگانه آسمان) قـرار دادیم و ما هرگز از خلق خود غافل نبوده ایم. (۱۷- مومنون) 

۴- قوم نوح گفتند: (نوح) مردی است که به نوعی جنون مبتلاست. پس مدتی درباره او صبر کنید (تا مرگش فرا رسد یا از این بیماری رهایی یابد).

 ۵- ما هیچ کس را جز به اندازه تواناییش تکلیف نمی کنیم. (۶۲- مومنون)

۶- بدی را به بهترین روش دفع کن (و پاسخ بدی را به نیکی ده). (۹۶- مومنون)

۷- بگو پروردگارا: از وسوسه های شیاطین به تو پناه می برم. (۹۷- مومنون)

۸- زمانی که مرگ یکی از آنان فرا رسد، می‌گوید پروردگار من مرا باز گردانید، شاید در آنچه ترک کردم (و کوتاهی می‌نمودم) عمل صالحی انجام دهم. (۹۹ و ۱۰۰ مومنون)

۹- آیا گمان کردید شما را بیهوده آفریده ایم و به سوی ما باز نمی گردید. (۱۱۵- مومنون)

۱۰- مرد زناکار جز با زن زناکار و مشرک ازدواج نمی کند و زن زناکار را جز مرد زناکار یا مشرک به ازدواج خود در نمی آورد و این کار بر مومنان حرام شده است. (۲- نور)

 ۱۱- کسانی که زنان پاکدامن را متهم می‌کنند سپس چهار شاهد (بر مدعای خود) نمی آورند، آنها را هشتاد ضربه تازیانه بزنید. (۴- نور)

۱۲- کسانی که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکی برای آنان در دنیا و آخرت است. (۱۹- نور)

۱۳- زنان پاک از آن مردان پاک و مردان پاک از آن زنان پاک است. (۲۶- نور)

۱۴- به مومنان بگو چشم های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است آشکار ننمایند. (۳۰ و ۳۱ نور)