درس هایی از جزء بیست و دوم
75 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

درس هایی از جزء بیست و دوم

«اهمیت صلوات بر محمد و آل محمد»

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا «سوره احزاب، آیه ۵۶»

معنی آیه: خداوند و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند. ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود فرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشد.


نکات مهم آیه:

۱- در آیات قبل سخن از حفظ حرمت پیامبر (ص) و عدم آزار و اذیت او بود در این آیه سخن از علاقه خاص خداوند و فرشتگان نسبت به پیامبر (ص) است. 
۲- و در آیه بعد سخن از عواقب دردناک و شوم آزاردهندگان پیامبر را مطرح می سازد و می فرماید:
۳- آنها که خدا و پیامبرش را ایذاء می‌کنند خداوند آنها را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور می سازد و برای آنان عذاب خوارکننده ای آماده کرده است. 
۴- مقام پیامبر (ص) آنقدر والاست که آفریدگار عالم هستی و تمام فرشتگانی که تدبیر این جهان به فرمان خدا برعهده آنها گذارده شده است بر او درود می فرستند. 
۵- اکنون که چنین است مومنین هم باید با این پیام جهان هستی هماهنگ شوند و بر پیامبر (ص) درود بفرستند و سلام گویند. 
۶- هرگاه صلات و صلوات (که جمع است) به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هرگاه به مومنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می باشد.
۷- تعبیر «یصلون» به صورت فعل مضارع دلیل بر استمرار است یعنی پیوسته خدا و فرشتگان رحمت و درود بر او می فرستند، رحمت و درودی پیوسته و جاودانی. 
۸- در این که میان صلوا و «سلموا» چه فرقی است گفته اند: 
«صلوا» امر به طلب و رحمت و درود فرستادن به پیامبر (ص) است. 
اما «سلموا» یا به معنی تسلیم در برابر فرمانهای پیامبر گرامی است یا به معنی سلام فرستادن بر پیامبر به‌عنوان (السلام علیک یا رسول الله) و مانند آن می باشد که محتوایش تقاضای سلامت پیامبر از پیشگاه خدا است.


روایاتی در مورد چگونگی صلوات

۱- درباره کیفیت صلوات بر پیامبر (ص) در روایات بیشماری که از طریق اهل سنت و اهل بیت رسیده صریحاً آمده است که (آل محمد) را به هنگام صلوات بر (محمد) بیفزایید.
۲- پیامبر (ص) فرمود هرگز بر من صلوات ناقص نفرستید. عرض کردند صلوات ناقص چیست؟ فرمود اینکه فقط بگویید: «اللهم صل علی محمد» و ادامه ندهید. بلکه بگویید «اللهم صل علی محمد و آل محمد». 
۳- آیا فرستادن صلوات بر پیامبر واجب است؟ 
تمام فقها آن را در تشهد اول و دوم نماز واجب می دانند و در غیر آن مستحب، حتی در کتاب اهل سنت نیز روایاتی که دال بر وجود صلوات است کم نیست. چنـان که در روایات معروفی به عایشه می‌گوید. شنیدیم رسول الله می فرمود: نماز بدون طهارت و درود بر من قبول نخواهد شد. (تفسیر نمونه جلد ۷)


احادیثی در مورد صلوات بر محمد و آل محمد

۱- امام صادق (ع) فرمودند: در میزان عمل، چیزی سنگین تر از درود فرستادن بر محمد و آل محمد نیست. 
۲- امام صادق (ع) می فرماید: افرادی در قیامت در پای میزان عمل قرار می گیرند و کفه اعمالشان سبک است، سپس درود بر محمد و آل محمد را در آن می نهند و سنگین می‌شود. 
۳- رسول خدا (ص) می فرماید: بخیل کسی است که نام من نزد او برده شود و صلوات نفرستد. 
۴- امام علی (ع) فرمود: صلوات را بر محمد و آل او بفرستید که خدای تعالی دعای شما را هنگامی که نام محمد را ببرید و حق او را رعایت کنید مستجاب می‌کند پس وقتی می خوانید (ان الله و ملائکه یصلون علی النبی) چه در نماز آن را بخوانید و چه در غیر نماز، صلوات را بفرستید. 
۵- امام علی (ع) فرمود: هرگاه تو را به سوی خدا حاجتی باشد، پس اول صلوات بر پیغمبر (ص) فرست آنگاه حاجت خود را طلب نما. زیرا خدای تعالی کریم تر و گرامی تر از آن است که دو حاجت از او خواسته شود یکی از آنها را برآورد و دیگری را جلوگیری کند. 
توضیح اینکه صلوات یک دعا و درخواست است. وقتی برای حاجتی از خدا تقاضا می‌کنیم آن را بین دو صلوات قرار بدهیم تا خدا به برکت قبول دعای بر محمد و آل محمد خواسته ما را هم اجابت فرماید. 
۶- پیامبر (ص) فرمود: هر کس بگویید صلوات بر محمد و آلش، خداوند در پاسخش می فرماید: صلوات خدا بر تو باد پس هرچه بیشتر صلوات بفرستید و هرکس گفت صلوات بر محمد اما بر خاندان پاکش نفرستاد، بوی بهشت به مشامش نرسد. 
تذکر: بعضی از سخنرانان در مجامع عمومی پس از ذکر نام پیامبر اکتفا می‌کنند به گفتن «صل الله» یا صلوات علیه و کامل نمی کنند. این صلوات ناقص است مگر در صورتی که همراه با نام پیامبر نام اهل بیت هم برده شود.


مروری بر جزء بیست و دوم:

۱- هیچ مرد و زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و رسولش امری را لازم بدانند اختیاری (در برابر فرمان خدا) داشته باشد. (۳۶- احزاب)
۲- محمد (ص) پدر هیچ یک از شماها نبوده و نیست ولی رسول خدا و ختم کننده آخرین پیامبران است. (۴۰- احزاب)
۳- ای کسانی که ایمان آورده اید: در خانه های پیامبر داخل نشوید مگر به شما برای صرف غذا اجازه داده شود. (۵۳- احزاب) 
۴- خدا و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود فرستید و سلام گویید و کاملاً تسلیم فرمان او باشید. (۵۶- احزاب) 
۵- ای پیامبر به همسران و دختران و زنان مومن بگو روسریهای بلند خود را در خویش فرو افکنند. (۵۹- احزاب) 
۶- مردم درباره قیامت از تو سئوال می‌کنند بگو علم آنها تنها نزد خدا است و چه می دانی نزدیک باشد. (۶۳- احزاب) 
۷- ای کسانی که ایمان آورده اید: همانند کسانی نباشید که موسی را آزار دادند. (۶۹- احزاب) 
۸- کافران گفتند: ما هرگز به این قرآن و کتابهای دیگری که پیش از آن بوده ایمان نخواهیم آورد. (۳۶- سباء)
۹- اموال و فرزندانتان هرگز شما را نزد ما مقرب نمی سازد مگر اینکه ایمان بیاورید و عمل صالح انجام دهید. (۳۷- سباء)
۱۰- بگو شما را تنها به یک چیز اندرز می دهم و آن اینکه دو نفر دو نفر یا یک نفر یک نفر برای خدا قیام کنید. (۴۶- سباء)
۱۱- ای مردم به یاد آورید نعمت خدا را بر شما آیا آفریننده ای جز خدا هست که شما را از آسمان و زمین روزی دهد. (۳- فاطر)
۱۲- ای مردم وعده خدا حق است مبادا زندگی دنیا شما را بفریبد و مبادا شیطان شما را فریب دهد. (۵- فاطر) 
۱۳- جمعی در دوزخ فریاد می زنند خدایا ما را خارج کن تا عمل صالح انجام دهیم. (۳۷- فاطر)