افكار مخرب به بزرگ ترين منبع ترس و نگراني در زندگي تبديل مي شود
62 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

اگر مي خواهيم زندگي سالمي داشته باشيم بايد درست فکر کنيم، افکار صحيح و سالم، زندگي بي نقصي همراه خواهد داشت. وقتي افسرده مي شويم افكار مخرب به بزرگ ترين منبع ترس و نگراني در زندگي تبديل مي شود، اين افکار شوم ما را گرفتار خود محکومي و ناامني مي کند تا آنجا که ممکن است دست به اعمال خطرناک بزنيم، لذا جهت اصلاح افکار منفی باید حس بخشش را در خود تقویت کنیم تا همیشه در زندگی سالم زندگی کنیم.
گذشت با سلامتی جسمی، احساسي داشتن عمر طولاني در ارتباط است. هنگامی که افراد از چشم‌پوشی و بخشــش روی مــی‌گردانند، زندگي ناسالمي دارند، بدخلق می‌شوند، احساس بدبختی می‌کنند، منفعل می‌شوند و بی‌تفاوتی و کسلی را پیش می‌گیرند. بررسی‌های علمی نشان می‌دهند افراد کینه‌ای بیشتر از کسانی که دیگران را می‌بخشند دچار حمله قلبی می‌شوند، کسانی که به خشم و کینه پناه می‌آورند بیشتر از کوره در می‌روند و کنترل‌شان را از دست می‌دهند. این افراد بیشتر مستعد جرم و خشونت هستند همچنين به الکل و مواد مخدر روی می‌آورند. واقعیت آن است که اگر نتوانید از یاد ببرید و بگذريد از نظر جسمی و روحی بايد بهای آن را بپردازيد.
بخشش و گذشت در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد بلكه مرحله به مرحله انجام می‌شود. بخشش با غصه و ناراحتی شروع می‌شود، خشم و نفرت را تسكين مي دهد و پس از رنجیده شدن خاطرات تلخ ذهن‌تان را پر می‌کند، اینجاست که باید سعی کنید به اعتقادات و باورهایتان پناه ببرید و اجازه ندهید خشم و ناراحتی بر رفتارتان تاثیر بگذارد. حالا باید تلاش کنید با استفاده از کنترل احساسات از شر قلاب نفرت و كينه خلاص شوید، احساس همدردی با دشمنتان می‌تواند در خلاصی از این قلاب نقش مهمی داشته باشد، همچنین با توجه به روحیه‌ای که دارید، می‌توانید به دعا و عبادت متوسل شوید تا از احساسات بد خلاص شوید. سعی کنید خشم و کینه را از خود دور کنید و مانع ورود آنها به قلبتان شوید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مطمئن شوید فاصله زیادی با خشم دارید. در این کار حتما پشتکار داشته باشید. مطمئن باشید بعد از بخشش در درون‌تان فضایی پاک و تازه آفریده‌اید و سالم‌تر و شاد‌تر خواهید بود.