افراد خودشيفته توانايي بخشيدن را ندارند
118 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

کسانی که دیگران را بدهکار خود می دانند آگاه باشند این نوع شخصیت نشان از اختلالات رواني و خود شيفتگي دارد كه متاسفانه در جامعه ما هم بسيار زياد است. مهمترین صفت یک انسان خودشیفته این است که بیش از حد تحمل به خود اهمیت می دهد، طوری که اگر به شدت در مرکز توجه و اهمیت قرار نگیرد، این مساله برایش دردناک خواهد بود. نکته قابل توجه این است که به نظر می رسد، در بعضی افراد میزان این ویژگی به حدی است که خود و و اطرافیان را آزار می دهد.  افراد خودشیفته و خودکامه، برای دستیابی به امیال و اهداف خودشان هركاري مي كنند، به عبارت دیگر به اشخاصی که با این افراد در ارتباط هستند، به عنوان وسیله ای برای تحقق اهداف شخصی خودشان نگاه می کنند و همیشه برای خود امتیازی متمایز و بالاتر از دیگران قائل می شوند به همين خاطر اين گونه افراد توانايي بخشيدن را ندارند.
 رسول اكرم صلى ‏الله ‏عليه‏ و ‏آله فرمودند " هنگامى كه بندگان در پيشگاه خدا مى ‏ايستند، آواز دهنده ‏اى ندا دهد « آن كس كه مزدش با خداست برخيزد و به بهشت رود» . گفته مى ‏شود « چه كسى مزدش با خداست؟ » مى ‏گويد « گذشت كنندگان از مردم» " ، همچنین فرمودند " هر كس پر گذشت باشد، عمرش طولانى شود. از يكديگر گذشت كنيد، تا كينه‏ هاى ميان شما از بين برود" . حضرت امام على عليه ‏السلام هم فرمودند " گذشت، اُوج بزرگواريهاست" . درمورد بخشش سفارش شده است که در شب قدر اگر می خواهی خداوند تو را ببخشد تو اول مردم را بخشش.
بخشش از صفات پسندیده ای است که در مکاتب اخلاقی مورد ستایش قرار گرفته و با بهره مندي از  این صفت در زندگی می توان از ثمرات دنیوی و اخروي آن بهره برد. ثمرات دنيوي بخشش شامل سلامت روانی و جسماني، حفظ عزّت فرد عفوکننده و افزودن به مرتبه شخصيت او، بهره مندي از امنیّت و محبوبیّت اجتماعی مي شود، همچنين ثمرات اخروی آن شامل آسان شدن دخول در بهشت، هم نشيني با پرهیزکاران و  متّقین و شفاعت رسول خدا  بی نصیب مي شود.