فضای معنوی ماه رمضان موجب تقویت بنیان های خانواده می شود
26 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
مصاحبه کننده : خبرنگار ان
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت ido
تعداد شرکت کننده : 0

فضاي معنوي ماه رمضان موجب تقويت بنيان هاي خانواده مي شود

کارشناس تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي اصفهان گفت: فضاي معنوي ماه رمضان موجب تقويت بنيان هاي خانواده مي شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي اصفهان؛ حجت الاسلام بابايي مسئول تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي اصفهان با اعلام برنامه هاي کانونهاي فرهنگي در ماه مبارک رمضان و تأكيد بر استفاده خانواده‌ها از فرصت ماه رمضان براي جذب جوانان و نوجوانان به سوي آموزه‌هاي ديني افزود: فضاي معنوي ماه رمضان باعث استحكام هر چه بيشتر نظام خانواده مي‌شود.

وي تصريح کرد: روزه، قرآن و دعا سه موضوع مهمي هستند كه در ماه رمضان توصيه شده است كه اين سه اصل مهم در تربيت تمامي انسان‌ها و پايگاه اصلي تربيت انسان‌ها كه خانواده است نقش مهمي را ايفا مي‌كند.

وي به نقش روزه گرفتن در ماه رمضان و اهميت تربيتي آن در خانواده اشاره كرد و گفت: عمل روزه براي رسيدن به تقوا بوده كه به معناي خود‌نگه‌داري از گناه و آلودگي است و پدر و مادر در ماه رمضان مي‌توانند با گناه‌نگردن و خودداري از گناه براي رسيدن به تقوا، جوانان را نيز به اين موارد هدايت كنند.

اين كارشناس مذهبي با اشاره به اهميت قرآن و تلاوت آن در ماه رمضان كه در سوره بقره به آن سفارش شده، اظهار كرد: كودكان با مشاهده انس ميان والدينشان و قرآن در مي‌يابند كه اين كتاب آسماني در زندگي خانواده آنان و در آينده خودشان نقش بسزايي دارد و همين امر به ايجاد مأنست جوانان و نوجوانان در آينده با قرآن مي‌انجامد.

وي در ادامه به اهميت دعا در ماه رمضان اشاره كرد و ادامه داد: هنگامي كه فضاي خانواده در ماه رمضان همراه با نيايش و خواندن دعاهايي از مكتب تشيع و امامان باشد و فرزندان شاهد نيايش عارفانه پدر و مادر در كانون خانواده باشند به صورت ناخودآگاه احساس مي‌كنند كه روزه تنها بعد جسماني نبوده و بعد روحاني نيز به همراه دارد، كه همين امر در تربيت فرزندان نقش بسزايي دارد.

حجت الاسلام بابايي خاطر نشان کرد: فضاي معنوي ماه رمضان، فضاي زيبايي را براي جوانان و نوجوانان ايجاد مي‌كند كه حتي جواناني كه به ظاهر در عمل به آموزه‌هاي ديني بي‌توجه هستند با خداگرايي كه در فطرت آنان است به انجام اعمال ماه رمضان گرايش پيدا كنند كه همين اتفاق مي‌تواند در جذب آنان به آموزه‌هاي ديني كمك كند.

حجت‌الاسلام بابايي به ارائه راهكارهايي براي خانواده‌ها در ماه رمضان، براي جذب جوانان به آموزه‌هاي ديني پرداخت و افزود: عبادت‌ و خواندن نماز به صورت دسته‌جمعي و نيايش در هنگام افطار و سحر علاوه بر اينكه سبب ايجاد فضاي معنوي در خانواده مي‌شود باعث استحكام هر چه بيشتر نظام خانواده نيز مي‌شود.

وي افزود: حضور دسته‌جمعي اعضاي خانواده در مساجد براي اقامه نماز جماعت و قرائت قرآن و حتي كمك در بهسازي، تزئين و نظافت مساجد توسط اعضاي خانواده نيز از جمله عواملي است كه مي‌تواند به استحكام بنيان خانوده و تقويت فضاي معنوي خانواده كمك كند.