"هوم بابایی" رسم دیرینه اصفهانی ها در ماه مبارک رمضان
22 بازدید
موضوع: مدیریت
مصاحبه کننده : خبرنگار ان
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت ido
تعداد شرکت کننده : 0

"هوم بابايي" رسم ديرينه اصفهاني ها در ماه مبارک رمضان

"هوم بابايي" رسم ديرينه اي است که اصفهاني ها در قديم در ماه مبارک رمضان اجرا مي کردند، رسمي قديمي که از شب اول ماه رمضان تا شب پانزدهم برگزار مي شد

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان، حجت الاسلام بابايي مسئول تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان در گفتگويي گفت: بوي رمضان مي آيد، بوي خوش قرآن و شميم شکوفه هاي دل انگيز مناجات و رايحه روح بخش بندگي خدا همه جا را عطر آگين کرده است.

اين روزها شايد خاطرات گذشته‌هايي که ديگر نيستند حسرت را به دل بسياري گذاشته باشد؛ آنهايي که ديگر از مراسم و آداب و رسوم خاص اين ماه در شهرشان خبري نيست و جوان‌ترها هم ديگر بويي از آن به مشامشان نمي رسد.

اما حالا که مي توان از ته وجود رمضان را لمس کرد شايد ياد آن خاطرات که غبار تاريخ رويش نشسته خاطرات ماهتابي باشد در حلول ماه مبارک رمضان .

در اصفهان قديم از همان شبي که قرار بود ماهتاب حلول ماه مبارک رمضان، شهر گنبدهاي فيروزه اي را درخشان کند خانواده‌هاي زيادي با آب، آيينه و سبزه راهي پشت بام مي‌شدند تا هلال آغاز ماه رمضان را با چشم خودشان ببينند.

بيداري سحر و شب زنده داري آن روزها شايد با بانگ ساعتهاي امروزي نبود، بانگ خروس بود و خروس خواني که تو را دعوت مي کرد تا خير و برکت را به خانه ات دعوت کني و به ميهماني خدا بروي .

"هوم بابايي"اما رسم ديرينه اي است که شايد سالهاست کمرنگ شده و از تارو پود آن چيزي نمانده اما همچنان رسمي قديمي است که از ساليان دور، اصفهان در ماه رمضان با آن آغاز مي شود . رسمي قديمي که از شب اول ماه رمضان تا شب پانزدهم در استان اصفهان برگزار مي‌شود، به اين ترتيب که تعدادي از بچه‌ها و جوانها بعد از افطار در محلي جمع شده و از بين خود يک صندوقدار و يک ميداندار انتخاب مي‌کنند.

وظيفه صندوقدار جمع‌آوري هداياي مردم و وظيفه ميداندار خواندن اشعار خاص هوم بابايي است. بقيه گروه هم بايد هم صدا جواب ميداندار را بدهند.

اين رسم‌ها خيلي وقت است جايش را با تکنولوژي امروزي عوض کرده، رسم‌هايي همچون کوبيدن ديوارهمسايه به اين ترتيب که همسايه‌ها با هم قرار مي‌گذاشتند هر کسي سحر زودتر بيدار شد، همسايه‌هاي ديگر را هم بيدار کند.

درصورتي که خانه‌ها ديوار به ديوار بود، با کوبيدن مشت‌هاي پياپي به ديوار، همسايه کناري را بيدار مي‌کردند، در غير اين صورت به در خانه همسايه مي‌رفتند و کوبه در را مي‌کوبيدند تا از خانه صداي "کيه" بلند شود و مطمئن شوند اهل خانه بيدارند.

"سحرخواني" يا مناجات سحري که در بعضي از نقاط کشور به آن شب‌خواني هم مي‌گفته‌اند، از رسم‌هايي است که تقريبا در همه‌ جاي ايران و از جمله اصفهان به شيوه‌هاي مختلف اجرا مي‌شده است، يک يا چند نفر از سحرخوانان بر بالاي بام خانه‌ها يا گلدسته‌هاي مسجد مي‌رفتند و ساعتي به اذان مانده با صداي خوش و رساي خود شروع به خواندن مناجات‌‌نامه‌هاي ويژه رمضان مي‌کردند.

در اين سحرخواني‌ها، اغلب از مناجات خواجه عبدالله انصاري استفاده مي‌شده است. "تعزيه خواني" نوعي حکايت‌خواني از شرح دلاوريها و سيره امام حسين (ع)است که اگرچه در اصفهان در بيشتر ماهها انجام مي شود اما در ماه رمضان رواج بيشتري دارد در ماه رمضان به شکلي بسيار زيبا، جلوه‌اي ديني و مذهبي را نقل مي کند.