حفظ حریم و انسجام خانوادگی یکی از آموزه های مکتب فاطمی است
25 بازدید
موضوع: تبلیغ
مصاحبه کننده : خبرنگار ان
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت ido
تعداد شرکت کننده : 0

حفظ حريم و انسجام خانوادگي يکي از آموزه هاي مکتب فاطمي است

حجت الاسلام بابايي در مراسم سوگواري حضرت زهرا(س)گفت:حفظ حريم و انسجام خانوادگي يکي از آموزه هاي مکتب فاطمي است

به گزارش روابط‌عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان ؛حجت الاسلام بابايي مسئول تشکلهاي ديني گفت : بايد به صورت همه جانبه سراغ معارف حضرت زهرا(س) رفت و بعد براي فهم آن به متخصصان دين مراجعه کرد. بابايي ادامه داد : نگاه معرفتي به زندگي حضرت زهرا(س) و گفته‌ها و رفتارهاي ايشان و نگاه معرفتي به آنچه که ائمه اطهار(ع) در مورد ايشان فرمودند، بايد مورد توجه قرار گيرد. بابايي تصريح كرد :‌ رويکرد معرفت گرايانه به مکتب فاطمي يکي از رويکردهايي است که کمتر به آن توجه مي شود به ويژه در مسائل مختلفي که در زندگي اجتماعي، فردي، خانوادگي و حتي بين المللي ما مطرح است مي توانيم از اين مکتب بهره بگيريم.

وي يادآور شد :‌ بايد با سؤال به سراغ مکتب حضرت فاطمه(س) برويم نه اينکه يک جوابي را تهيه کرده و بعد برويم براساس سلايق و برداشتهاي خود شواهدي را از سخنان ايشان پيدا کنيم. بايد به صورت همه جانبه سراغ معارف حضرت زهرا(س) رفت و بعد براي فهم آن بايد به متخصصان دين مراجعه کرد اين جور نباشد که هر کس يک برداشتي از زندگي و سيره حضرت زهرا(س) داشته باشد و بعد بخواهد آن را در جامعه تسري داده و بعد معترض شود که چرا کسي به برداشت او توجه نمي کند.

بابايي اظهار داشت :‌ برداشت بايد تخصصي بر مبناي معارف ديني باشد و چون ما مجتهد نيستيم بايد از منابع دست دوم بهره بگيريم مثل تفاسير صحيحي که علما از معارف حضرت فاطمه و ديگر ائمه به ما ارائه کردند.

حجت‌الاسلام بابايي تاكيد كرد :‌ يکي از اصولي ترين مسائلي که حضرت زهرا(س) بر آن تأکيد داشتند دفاع از حريم ولايت بود که سرانجام منجر به شهادت ايشان شد. دفاع از حريم ولايت مسئله اي مطلق در دين اسلام است و ولايت محدود به ولايت ائمه اطهار نمي شود همانطور که خداوند ولايت را محدود به خويش نکرد و آن را به پيامبر و ائمه اطهار و حتي ولايت کساني که پيامبر و ائمه معرفي مي کردند هم تسري داد چه به عنوان شخصيت حقوقي و چه به عنوان شخصيت حقيقي مثل جايگاه ابن مسعود و ابن عباس و مالک اشتر که از سوي پيامبر(ص) و يا امام علي(ع) مأمور مي شدند.

بابايي تبيين ولايت را کاري تخصصي خواند و گفت: حضرت زهرا(س) جان عزيز خويش را فداي اصل ولايت کردند؛ برخي فکر مي کنند ايشان تنها براي ولايت امام علي(ع) اقدام کردند که اين بخشي از کار عظيم ايشان بود و آن دفاع از اصل ولايت است.

وي بيان داشت :‌ اخلاق و رفتار اجتماعي حضرت زهرا (س) بايد مورد توجه قرار بگيرد ؛ اين مسئله داراي دو بخش است يکي اينکه مسئولين جامعه بايد چگونه با جامعه و مسئوليت خود برخورد کنند و بخش ديگر اينکه افراد چگونه بايد با يکديگر در جامعه رفتار کنند که تمام اين مطالب را در سيره و سخنان حضرت فاطمه(س) به روشني داريم.

بابايي در پايان گفت :‌ حفظ حريم و انسجام خانوادگي يکي ديگر از آموزه هاي مکتب فاطمي است ؛ رفتار همسران در خانواده، رفتار والدين با فرزندان، رفتار فرزند با پدر و مادر و... از جمله مطالبي است که در معارف حضرت زهرا(س) وجود دارد.