در اصفهان 4700 هیئت مذهبی شناسایی و ثبت شده است
47 بازدید
مصاحبه کننده : خبرنگاران
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاریها
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام حسن بابايي مسئول تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان نيز گفت: حوزه تشکلهاي ديني بسيار گسترده و شامل هيئات مذهبي، کانونهاي فرهنگي ، انجمنهاي اسلامي و ... است.

وي با بيان اينکه با سه موضوع شناسايي، سازماندهي و حمايت و پشتيباني در تشکلهاي ديني ارتباط داريم گفت: اين اداره کل در بخش شناسايي تا کنون 4700 هيئت مذهبي و 460 کانون فرهنگي را شناسايي و براي آنان مجوز صادر کرده است. اين درحالي است که براي 25 انجمن اسلامي کارگري، محلات ، اداري و مساجد نيز مجوز صادر و با تاسيس 27 مرکز آموزش مداحي در سطح استان، بيش از 7000 مداح آموزش ديده و مي بينند.

بابايي افزود: در بخش سازماندهي تشکلها، 24 شوراي هيئات مذهبي از طريق برگزاري انتخابات تشکيل شد تا پل ارتباطي اداره کل تبليغات اسلامي استان با هيئات باشد. وي همچنين از تشکيل کانون مداحان در سطح استان خبر داد و گفت: 18 کانون مداحان که پل ارتباطي تبليغات اسلامي و مداحان است تشکيل و به منظور سازماندهي کانونها  نيز اتحاديه کانونهاي فرهنگي تشکيل گرديده و قرار است امسال نيز ستاد هماهنگي اتحاديه ها انجمنهاي اسلامي ايجاد شود.

مسئول تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان افزود: در بحث حمايت و پشتيباني نيز حمايت هايي از مداحان اهل بيت (ع) با برگزاري کنگره شعر عاشورايي ، نمايشگاه فرهنگي مناسبتهاي مذهبي و ... صورت مي گيرد و دراين راستا 25 کانون فرهنگي مذهبي محور و ده انجمن اسلامي محور شناسايي و حمايت مي شوند.

وي ادامه داد: جهت سازماندهي مناسبتهاي مذهبي نيز با مصوبه 603 عالي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبتهاي مذهبي براي شناسايي نقاط قوت و ضعف ، تصميم گيري مي کند.

بابايي با بيان اينکه تا کانون 250 قاري و مجري مجالس ترحيم در اصفهان شناسايي و شوراي قاريان و مجريان مجالس ترحيم تشکيل شده است، آن را طرحي ابتکاري از استان اصفهان دانست و گفت: تا کنون اين اقدام در هيچ استاني انجام نشده است.

وي شناسايي کانونهاي تخصصي را از ديگر برنامه هاي تشکلهاي ديني خواند و گفت: امسال پنج کانون تخصصي حجاب و عفاف شناسايي و فعاليت خود را آغاز کرده است.