برگزاری چهارمین دوره انتخابات شورای هیآت مذهبی شهرستان اصفهان
50 بازدید
مصاحبه کننده : خبرنگاران
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاریها
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان،حجت‌الاسلام‌والمسلمین بابایی مسوول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان امروز در حاشیه‌ی انتخابات چهارمین دوره شورای هیآت مذهبی شهرستان اصفهان به خبرنگار ایمنا گفت: سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس بند ۱۶ ماده ۶ از مصوبه ۶۰۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماموریت ساماندهی هیآت مذهبی را بر عهده دارد.
 
وی با بیان اینکه در استان اصفهان ۶ هزار و در سطح کشور، ۸۰ هزار هیات مذهبی به ثبت رسیده است، افزود: در گذشته، ارتباط سازمان تبلیغات با هیآت مذهبی به‌صورت مستقیم امکان‌پذیر نبود لذا به منظور تسهیل در این کار، پلی ارتباطی بین سازمان تبلیغات و هیآت مذهبی به نام تشکل میانی- تخصصی با عنوان شورای هیآت مذهبی تشکیل شد که این شورا با انتخاب مستقیم هیات‌های مذهبی برای مدت ۴ سال به صورت شهرستانی، استانی و مرکزی تشکیل می‌شود.

مسوول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، تعداد اعضای اصلی شورای شهرستان‌ها را ۵، ۷ یا ۹ نفر عنوان و تصریح کرد: شورای استان از مجموع روسای هیآت مذهبی شهرستان‌ها و شورای مرکزی در تهران از روسای شورای استان‌ها تشکیل می‌شود.

۴۵۰ داوطلب برای عضویت در شوراهای هیآت مذهبی استان اصفهان ثبت نام کردند
حجت‌الاسلام بابایی خاطرنشان کرد: تاکنون ۳ دوره‌ی ۴ ساله از انتخابات شورای هیآت مذهبی سپری شده است و امروز سوم آبان‌ماه ۹۲ به صورت سراسری در کل کشور و در سراسر استان اصفهان، انتخابات چهارمین دوره شورای هیآت مذهبی برگزار شد.
وی ادامه داد: در سطح استان اصفهان، تعداد ۴۵۰ داوطلب ثبت نام کرده‌اند که از میان آنها، ۲۸۰ نفر عضو شوراهای هیآت مذهبی شامل اعضای اصلی و علی البدل انتخاب می‌شوند.

مسوول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه برای کاندیداها یک سری شرایط عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: داشتن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم و حداقل سن ۲۵ سال و حداکثر ۶۰ سال برای تمامی داوطلبان به استثنای اعضای دوره‌های قبلی، داشتن مسوولیت هیات مذهبی دارای مجوز از سازمان تبلیغات و تاییدیه‌های امنیتی و مکتبی و عدم سوء پیشینه ازجمله شرایط در نظر گرفته شده برای کاندیداها می‌باشد.

استان اصفهان برای تشکیل ۳۸ هیات مذهبی مجوز دارد

وی با اشاره به اینکه هر فرد با ارائه مجوز خود، یک برگه‌ی رای می‌گیرد و هر هیات، حق بیش از یک رای را ندارد، تصریح کرد: در استان اصفهان، برای تشکیل ۳۸ هیات مذهبی، از تهران مجوز داریم و بعد از تشکیل این ۳۸ شورا، شورای استان را با حضور روسای شوراهای شهرستان‌ها تشکیل می‌دهیم.

حجت‌الاسلام بابایی خاطرنشان کرد: شوراهای هیآت مذهبی، ماموریت ساماندهی، تقویت و تغذیه فکری و رفع مشکلات هیات‌های مذهبی و انتقال انتظارات هیآت مذهبی از سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده دارند.

مسوول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: براساس مصوبه سازمان تبلیغات اسلامی، روسای شوراهای هیآت مذهبی، عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها هم هستند و مجوز هیات‌های مذهبی با دو امضای رییس سازمان تبلیغات اسلامی و رییس شورای هیآت مذهبی صادر می‌شود.

هیات مذهبی: تشکلی مردمی، مذهبی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی
 
وی با بیان اینکه هیات مذهبی عبارت است از تشکلی مردمی، مذهبی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی، افزود: افراد داوطلب برای عضویت در هیات مذهبی، در هنگام ثبت‌نام، تعهد می‌دهند که بدون هیچ چشم‌داشت و حقوق و مزایا، وقت خود را در اختیار هیات‌های مذهبی قرار دهند.

حجت‌الاسلام بابایی با اشاره به اینکه عملکرد شوراها در هر دوره، بهتر از دوره‌های قبلی شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در دوره چهارم، تغییراتی را در آیین‌نامه ایجاد کردیم، پیش‌بینی می‌کنیم که شورای دوره چهارم، قوی‌تر و از نظر کمیت و کیفیت بهتر باشد.

وی خاطرنشان کرد: بر طبق آیین‌نامه، تشکیل جلسه‌ی شوراهای هیآت مذهبی شهرستان‌ها هر ۱۵ روز یک‌بار، شورای استان هر دوماه یک‌بار و شورای مرکزی به صورت فصلی است، اما نماینده‌ای از شورای هیآت مذهبی هر روز در محل سازمان تبلیغات به عنوان دفتر شوراهای هیآت مذهبی برای پیگیری کارهای آنها، مشغول به کار می‌شوند.