برپایی انتخابات چهارمین دوره شورای هیآت مذهبی در شهرستان اصفهان
50 بازدید
مصاحبه کننده : خبرنگاران
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاریها
تعداد شرکت کننده : 0

برپایی انتخابات چهارمین دوره شورای هیآت مذهبی در شهرستان اصفهان

قدس آنلاین: مسؤول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه در استان اصفهان ۶ هزار و در سطح کشور، ۸۰ هزار هیات مذهبی به ثبت رسیده است، گفت: تاکنون ۳ دوره‌ی ۴ ساله از انتخابات شورای هیآت مذهبی سپری شده است و انتخابات چهارمین دوره شورای هیآت مذهبی به صورت سراسری در کل کشور و در سراسر استان اصفهان، برگزار شد.

به گزارش قدس آنلاین از اصفهان ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین بابایی در حاشیه‌ی انتخابات چهارمین دوره شورای هیآت مذهبی شهرستان اصفهان به خبرنگارما، افزود: سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس بند 16 ماده 6 از مصوبه 603 شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماموریت ساماندهی هیآت مذهبی را بر عهده دارد.
وی اظهارداشت: در گذشته، ارتباط سازمان تبلیغات با هیآت مذهبی به‌صورت مستقیم امکان‌پذیر نبود لذا به منظور تسهیل در این کار، پلی ارتباطی بین سازمان تبلیغات و هیآت مذهبی به نام تشکل میانی- تخصصی با عنوان شورای هیآت مذهبی تشکیل شد که این شورا با انتخاب مستقیم هیات‌های مذهبی برای مدت 4 سال به صورت شهرستانی، استانی و مرکزی تشکیل می‌شود.
مسوول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، تعداد اعضای اصلی شورای شهرستان‌ها را 5، 7 یا 9 نفر عنوان و تصریح کرد: شورای استان از مجموع روسای هیآت مذهبی شهرستان‌ها و شورای مرکزی در تهران از روسای شورای استان‌ها تشکیل می‌شود.
وی ادامه داد: در سطح استان اصفهان، تعداد 450 داوطلب ثبت نام کرده‌اند که از میان آنها، 280 نفر عضو شوراهای هیآت مذهبی شامل اعضای اصلی و علی البدل انتخاب می‌شوند.
مسوول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه برای کاندیداها یک سری شرایط عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: داشتن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم و حداقل سن 25 سال و حداکثر 60 سال برای تمامی داوطلبان به استثنای اعضای دوره‌های قبلی، داشتن مسوولیت هیات مذهبی دارای مجوز از سازمان تبلیغات و تاییدیه‌های امنیتی و مکتبی و عدم سوء پیشینه ازجمله شرایط در نظر گرفته شده برای کاندیداها می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه هر فرد با ارائه مجوز خود، یک برگه‌ی رای می‌گیرد و هر هیات، حق بیش از یک رای را ندارد، تصریح کرد: در استان اصفهان، برای تشکیل 38 هیات مذهبی، از تهران مجوز داریم و بعد از تشکیل این 38 شورا، شورای استان را با حضور روسای شوراهای شهرستان‌ها تشکیل می‌دهیم.
حجت‌الاسلام بابایی خاطرنشان کرد: شوراهای هیآت مذهبی، ماموریت ساماندهی، تقویت و تغذیه فکری و رفع مشکلات هیات‌های مذهبی و انتقال انتظارات هیآت مذهبی از سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده دارند.
مسوول تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: براساس مصوبه سازمان تبلیغات اسلامی، روسای شوراهای هیآت مذهبی، عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها هم هستند و مجوز هیات‌های مذهبی با دو امضای رییس سازمان تبلیغات اسلامی و رییس شورای هیآت مذهبی صادر می‌شود.