دین و تبلیغ ضروری‌ترین نیاز جامعه است
63 بازدید
موضوع: تبلیغ
مصاحبه کننده : خبرنگاران
محل مصاحبه : اداره کل تبلیغات اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاریها
تعداد شرکت کننده : 0

 خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: سازمان تبليغات اسلامي در سال 72، با 12 سال تأخير نسبت به كشور، فعاليت خود را در استان اصفهان آغاز كرد. اين سازمان در شرايط سختي كار خود را در استان شروع كرد و به خاطر محدوديت مالي در سال‌هاي اول تنها در 3 شهرستان كاشان، شهرضا و فريدونشهر شعبه داير كرد. اين درحالي است كه امروز سازمان تبليغات اسلامي 24 دفتر و نمايندگي در سطح استان اصفهان دارد كه تمامي آن‌ها با درخواست و پيگيري مسوولان شهرستان داير شده است. مسئول تشکلهای اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان همزمان با يكم تيرماه سالروز تأسيس سازمان تبليغات اسلامي به فرمان حضرت امام خميني(ره) و روز تبليغ و اطلاع رساني ديني در نشستي با خبرنگاران، به جايگاه بي‌بديل و ارشمند تبليغ در قرآن كريم اشاره كرد و گفت: آيه 39 سوره احزاب يكي از زيباترين آيات قرآن درخصوص تبليغ است كه مي‌فرمايد: الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ‌الله وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا‌الله وَكَفَي بِاللَّهِ حَسِيبًا. حجت الاسلام و المسلمين شیخ حسن بابایی با بيان اينكه پيام‌هاي ديني و معنوي مثل رساندن نامه نيست و وقتي در سرزمين دل و انديشه مي‌نشيند كه همراه با تبيين باشد، افزود: تبليغ يعني رساندن پيام‌هاي الهي همراه با تبيين كه طلايه‌داران آن انبياء الهي هستند. وي با تأكيد براينكه تا حجت بالغه الهي بر جامعه حاكم است نياز به تبليغ وجود دارد، تصريح كرد: هيچ نيازي ضروري‌تر از نياز به دين و تبليغ دين در برداشت اسلامي وجود ندارد. حجت الاسلام و المسلمين بهشتي نژاد به تدوين اولويت‌هاي تبليغ با استفاده از دستورالعمل پيامبر اكرم(ص) در اعزام معاذ بن جبل به يمن اشاره كرد و گفت: آشنا كردن مردم با قرآن، مؤدب كردن مردم به اخلاق صالح، مبارزه با سنت‌هاي جاهلي به غير از سنت‌هايي كه اسلام تأييد كرده، تريج نماز و خداباوري، آشكاركردن دستورات اسلام و تربيت معلم در سطح جامعه را مي‌توان اولويت‌هايي تبليغ برشمرد.حجه الاسلام بابایی با اشاره به اينكه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي هم تبليغ دين بر حسب نياز وجود داشت، گفت: با اين وجود حكومت طاغوت مانع تبليغ جامع دين به جامعه مي‌شد. وي اظهارداشت: با آغاز نهضت الهي امام خميني(ره) اين حصار فولادين شكست و ميدان مبارزه گسترده شد تاجايي كه تبليغ به معناي واقعي كلمه در همه عرصه‌ها صورت گرفت و منجر به پيروزي انقلاب اسلامي شد. 
دشمن به دنبال زيبا نشان دادن زشتي هاست 
حجت‌الاسلام بابایی با اشاره به اين سخن امام خميني(ره) كه فرمودند: "تبليغات كه همان شناساندن خوبي‌ها و تشويق به انجام آن و ترسيم بدي‌ها و نشان دادن راه گريز و منع از آن است، از اصول بسيار مهم اسلام عزيز است"، گفت: دشمن همواره به دنبال زيبا نشان دادن زشتي‌ها و تغيير ديدگاه انسان هاست. وي كه معتقد است امام راحل تمام نهادهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي را بر اساس ضرورتي كه در متن نهضت اسلامي جوشيد بنا كرد، مي‌گويد: يكي از اين نهادها شوراي تبليغات اسلامي بود كه دو سال بعد به سازمان تبليغات اسلامي تبديل شد. مديركل تبليغات اسلامي استان اصفهان ادامه داد: قبل از پيروزي انقلاب كل جامعه نياز به تبليغ دين را احساس نمي‌كردند اما بعد از انقلاب فعاليت دستگاهي كه اين نياز را رصد و سازماندهي كند احساس مي‌شد؛ چرا كه ديگر با روش سنتي صرف نمي‌شد پاسخگوي همه نيازها بود. حجت الاسلام بابایی فعاليت‌هاي قرآني، اعزام مبلغ، حمايت نرم افزاري و سازماندهي تشكل‌هاي مذهبي را اصلي‌ترين برنامه‌هاي سازمان تبليغات اسلامي عنوان كرد. 
فعاليت 24 دفتر و نمايندگي سازمان تبليغات اسلامي در سطح استان 
حجت الاسلام بابایی با بيان اينكه اين سازمان در حال حاضر 24 دفتر و نمايندگي در سطح استان دارد كه تمام آن‌ها با درخواست و پيگيري مسوولان شهرستان داير شده است، افزود: دفتر تبليغات اسلامي دولت آباد در آستانه راه اندازي است و تنها در بوئين دفتر سازمان راه اندازي نشده است. وي تربيت هزاران مربي قرآن را از افتخارات اين سازمان برشمرد و ادامه داد: برگزاري طرح بصيرت و در ادامه آن طرح گفتمان ديني از ديگر برنامه‌هايي است كه سالانه 800تا 1000 جوان را در قالب برنامه‌هاي گفتماني و كارگاهي در تابستان‌ها سازماندهي مي‌كند. وي به دهه تكريم مساجد اشاره كرد و گفت: طرح اعتكاف و تكريم مساجد به منظور استقبال از ماه رمضان دو برنامه‌اي است كه سازمان تبليغات در اين دو زمينه نقش محوري دارد. وي با اشاره به اجراي طرح اعتكاف از 12 سال پيش تا كنون اظهار كرد: اين برنامه با كليد‌داري سازمان تبليغات در سطح استان و همراهي مردم برگزار شد. مدير كل تبليغات اسلامي اصفهان اظهاركرد: هيات‌هاي مذهبي يكي از اركان انقلاب و قوي‌ترين و پرمخاطب‌ترين نهاد مذهبي در كشور است كه تا كنون 5هزار و 200 هيات در سطح استان شناسايي و ثبت شده است، همچنين كانونهاي فرهنگي تبليغي سازمان تبليغات در كنار كانونهاي فرهنگي هنري اداره ارشاد اسلامي و كانون‌هاي فرهنگي ورزشي بسيج در مساجد حضوري فعال دارند و در حال حاضر 550 كانون فرهنگي تبليغي از سازمان مجوز فعاليت دريافت كرده‌اند. حجت الاسلام بابایی با اشاره به اعزام مبلغان ديني در ايام مختلف سال، ادامه داد: در مناسبت‌هاي محرم و رمضان به طور ميانگين هزار كارشناس ديني به سراسر استان اعزام مي‌شوند. 
برگزاري 480 گفتمان ديني در سال گذشته 
وي به برگزاري 480 گفتمان ديني در سال گذشته اشاره كرد و افزود: اين گفتمان‌ها بر اساس نيازهاي مخاطبان در مدارس، حوزه‌هاي علميه، دانشگاهها و مراكز فرهنگي با موضوعات مختلف اعم از فرقه‌ها و شبهات اينترنتي و امثال آن برگزار مي‌شود.مسئول تشکلهای دینی راه اندازي مدارس صدرا را از ديگر برنامه‌هاي اداره كل تبليغات اسلامي اصفهان برشمرد و افزود: در حال حاضر 8 مركز مشغول به تربيت 590 دانش آموز هستند و اين دانش آموزان علاوه بر دروس عادي، دروس معارف اسلامي را به صورت مجزا فرا مي‌گيرند. وي همچنين با اشاره به نامگذاري سال جاري به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي گفت: در اين خصوص سازمان تبليغات اسلامي با يك حركت جهادي تلاش مي‌كند با بهره گيري از ظرفيت‌هاي مردمي و ديگر سازمان‌ها برنامه‌هاي ويژه‌اي در سال جاري برگزار كند. 
5200 هيات مذهبي در استان ثبت شده است 
مسوول تشكلهاي ديني اداره كل تبليغات اسلامي اصفهان  از ثبت پنج هزار و 200 هيات مذهبي در استان خبر داد و گفت: از اين تعداد چهار هزار و 570 هيات سنتي، 480 هيات بانوان، 30هيات عشايري، 110 هيات دانش آموزي، 80 هيات دانشجويي، 40هيات حوزوي و طلبگي و 10 هيات صنفي هستند. حجت الاسلام حسن بابايي افزود: پل ارتباطي اداره كل تبليغات اسلامي و هيات‌هاي مذهبي، شوراي هيات‌هاي مذهبي است كه در حال حاضر 40 شورا در استان مشغول به فعاليت هستند. مسوول تشكلهاي ديني اداره كل تبليغات اسلامي اصفهان گفت: چهار هزار مداح اهل بيت(ع) در استان در بانك سازمان تبليغات شناسنامه‌دار شده‌اند و چهار هزار مداح ديگر نيز شناسايي شده و در آينده در اين بانك ثبت خواهند شد. وي با بيان اينكه حلقه ارتباطي سازمان تبليغات اسلامي استان و مداحان، كانون مداحان استان است، افزود: در استان 26 كانون مداحان فعاليت مي‌كنند. حجت الاسلام بابايي با بيان اينكه در استان اصفهان 550 كانون فرهنگي و تبليغي سازمان تبليغات مشغول به فعاليت هستند، ادامه داد: در سال جاري نهادهايي همچون اداره اوقاف، بسيج، اداره ارشاد، مركز رسيدگي به امور مساجد، شهرداري و سازمان تبليغات به عنوان شش نهاد فعال در زمينه مساجد برنامه مشتركي را براي تابستان سال جاري در نظر گرفته‌اند. وي از فعاليت 50 هسته فرهنگي و 70 بوستان نماز سازمان تبليغات در تابستان جاري به منظور پر كردن اوقات فراغت جوانان خبر داد. وي افزود: در سال جاري همه تشكلهاي ديني اعم از هيات‌هاي مذهبي، مداحان، كانونهاي فرهنگي و انجمن‌هاي اسلامي 28 برنامه را در قالب جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي به اجرا در خواهند آورد.