کنگره بزرگداشت علامه حاجی کلباسی در اصفهان برگزار شد
64 بازدید
موضوع: تبلیغ
مصاحبه کننده : خبرنگار
محل مصاحبه : اصفهان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت سازمان تبلیغات اسلامی
تعداد شرکت کننده : 0

دبير ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي اصفهان گفت: کنگره بزرگداشت علامه حاجي کلباسي در مسجد حکيم اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان، حجت الاسلام بابايي دبير ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي اصفهان گفت: کنگره بزرگداشت علامه حاجي کلباسي روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه 16و17 اسفند در مسجد حکيم اصفهان برگزار شد.

وي افزود: در اين همايش که مردم و نيز روحانيون از داخل و خارج کشور و نيز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي حضور داشتند، آيت الله خزعلي عضو مجلس خبرگان رهبري، آيت الله مظاهري رئيس حوزه علميه استان اصفهان، آيت الله استادي عضو مجلس خبرگان رهبري و نيز آيت الله مقتدايي عضو مجلس شوراي اسلامي خبرگان رهبري حضور داشتند.

بابايي اضافه کرد:حاجي کلباسي از علماي بزرگ و به نامي است، که داراي شش فرزند و همگي از جمله مراجع تقليد و صاحب کتاب‌هاي بسياري بوده‌اند.

حجت الاسلام بابايي گفت: تولد ايشان در سال 1180 هـ.ق در اصفهان و دوران زندگي با سيد حاجي شفتي بوده است که پس از تحصيل در نزد پدر عازم نجف مي‌شود و نزد مرحوم کاشف الغطاء و سيد بحر العلوم به علم آموزي مي‌پردازد.

وي افزود: ايشان پس از آن عازم کربلا شده و در نزد استاد تمام وحيد بهبهاني و سيد علي طباطبايي صاحب کتاب رياض به علم آموزي پرداخت.

بابايي تصريح کرد: پس از آن به اصفهان باز مي‌گردد و به کاشان براي آموختن علم نزد مرحوم نراقي و پس از آن به قم نزد ميرزاي قمي براي آموختن و اخذ اجازه روايي مي‌رود که اين دوران علم آموزي ايشان براي همه طلاب و اساتيد و دانشگاهيان درس است.

وي ادامه داد: ايشان پس از آن به اصفهان آمده و به تدريس مي‌پردازد رونقي به حوزه علميه مي‌دهد.

بابايي افزود: 120نفر از طلاب آن زمان در درس وي شرکت داشتند که حداقل 40 نفر آنان مجتهد بوده‌اند.

دبير ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبتهاي مذهبي گفت: اين عالم بزرگ دو دوره فقه به قلم خود نوشته است که يکي از آنان کتاب منهاج الهدايت الي احکام الشريعه و ديگري کتاب شوارع الهدايه است که مرحوم کاشف الغطاء به خط خود بر کتاب شوارع الهدايه تقريظ نوشته است و بسيار از آن تعريف کرده است.

حجت الاسلام بابايي خاطر نشان کرد: کسي که نخستين رساله عمليه توضيح المسائل فارسي به نام نخبه را تأليف مي‌کند و در زمان او چاپ و نشر داده مي‌شود و آنقدر مورد استقبال قرار مي‌گيرد که مراجع قرن همگي اين رساله را حاشيه مي‌زنند و فتواي خود را در حاشيه اين کتاب مي‌نگارند.

بابايي ادامه داد: برخي از اين علماي بزرگ که بر رساله اين عالم عاليقدر حاشيه نگاشته‌اند، شيخ انصاري، سيد محمد کاظم يزدي صاحب کتاب عروه‌الوثقي، آخوند خراساني صاحب کتاب کفايه، ميرزاي شيرازي، عبدالکريم حائري يزدي و بزرگان ديگر بوده‌اند.

مسئول تشکلهاي ديني تبليغات اسلامي اصفهان همچنين اظهار داشت: اين مراسم‌ها به منظور تجليل از مقام شامخ علم، تکريم از عالم، تشويق از علما و نيز روشن‌گري و بيان‌گري براي جامعه اسلامي و به خصوص نسل جوان است که بفهمند چه نخبگان و بزرگواراني در علم و عمل بودند و چه برکاتي داشتند.

وي افزود: کساني همچون علامه حاجي کلباسي که به اين فيض مبارک رسيدند به برگزاري اين گونه جلسات نيازي ندارند چرا که آنان به فيض بالاي لقاي پروردگار رسيدند.

دبير ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي اصفهان تصريح کرد: در اين مراسم‌ها فقط شمه‌اي از رفتار و اخلاقشان مطرح مي‌شود که حتي براي مراجع نيز هنوز هم آموزنده است.